REKLAMA

CD Projekt padł ofiarą cyberataku, skradziono kody do "Cyberpunka 2077" i "Wiedźmina. Kurs w dół

2021-02-09 09:26, akt.2021-02-09 10:38
publikacja
2021-02-09 09:26
aktualizacja
2021-02-09 10:38

Wewnętrzna sieć CD Projektu została zaatakowana przez nieznanych sprawców, skradziono część danych i zażądano okupu - podała firma na Twitterze. Kurs akcji spółki poszedł w dół o ponad 5%.

CD Projekt padł ofiarą cyberataku, skradziono kody do "Cyberpunka 2077" i "Wiedźmina. Kurs w dół
CD Projekt padł ofiarą cyberataku, skradziono kody do "Cyberpunka 2077" i "Wiedźmina. Kurs w dół
/ CD Project

"Wczoraj odkryliśmy, że staliśmy się ofiarą cyberataku, w którym naruszona została część naszych wewnętrznych systemów" - podała spółka.

Nieznani sprawcy uzyskali dostęp do sieci, zabrali część danych należących do grupy CD Projekt i pozostawili notatkę z żądaniem okupu. Firma zapowiedziała, że nie zamierza kontaktować się z przestępcami i prowadzi działania ograniczające konsekwencje ewentualnego upublicznienia danych (m.in. kontaktując się z podmiotami, które mogą być dotknięte przez to zdarzenie).

- Mamy pełne kopie waszych kodów źródłowych do waszego serwera Perforce dla Cyberpunka 2077, Wiedźmina 3, Gwinta oraz niewydanej wersji Wiedźmina 3 !!! Wykradliśmy także wszystkie wasze dokumenty księgowe, administracyjne,  prawne, kadrowe oraz dotyczące relacji inwestorskich. Ponadto zaszyfrowaliśmy wasze serwery, ale mamy świadomość, że pewnie w większości odzyskacie je z kopii zapasowych – napisali hackerzy w wiadomości do CD Projektu, opublikowanej przez samą spółkę. Szantażyści domagają się okupu i grożą upublicznieniem pozyskanych danych.

Spółka podała, że zgodnie z jej obecną wiedzą, skradzione dane nie zawierają prywatnych informacji o graczach oraz osób korzystających z usług świadczonych przez grupę.

W oświadczeniu CD Projekt zamieszczonym na Twitterze czytamy, że w wyniku wykrytego w poniedziałek ukierunkowanego cyberataku ucierpiały niektóre wewnętrzne systemy firmy.

Sprawcy ataku pozostają niezidentyfikowani. Według CD Projektu uzyskali oni nieautoryzowany dostęp do wewnętrznej sieci spółki, wykradli dane korporacyjne i pozostawili informację o żądaniu okupu za odszyfrowanie dostępu do infrastruktury.

CD Projekt nie poinformował, jakie dane zostały wykradzione w wyniku incydentu; podał, że kopie zapasowe informacji pozostały nienaruszone i będą mogły zostać wykorzystane do odtworzenia danych.

"Wciąż prowadzimy postępowanie wyjaśniające ws. incydentu, w tej chwili możemy potwierdzić, że systemy, których bezpieczeństwo zostało naruszone, nie zawierały żadnych danych osobowych graczy lub użytkowników naszych usług" - przekazała firma CD Projekt RED.

Spółka podała ponadto, że skontaktowała się już z odpowiednimi służbami celem dalszego dochodzenia w sprawie cyberataku, w tym - z organami ochrony danych osobowych i specjalistami z zakresu informatyki śledczej.

"Takie przypadki cyberataków w przeszłości już się zdarzały, to jednak ten wygląda bardzo poważnie" - ocenił w rozmowie z PAP specjalista ds. cyberbezpieczeństwa i były doradca ds. cyberwojny w Międzynarodowym Komitecie Czerwonego Krzyża w Genewie dr Łukasz Olejnik. "Z komunikatu firmy wynika, że szczęśliwie uda się przywrócić dane z kopii zapasowej. Nie wiemy jednak, jakie informacje wykradziono i jak takie dane mogą zostać wykorzystane w przyszłości" - dodał ekspert.

We wtorek o 9:43 akcje CD Projektu taniały o 5,5%, osiągając cenę 270,70 zł.

CD Projekt ma za sobą dwa burzliwe miesiące. Na początku grudnia kurs gamingowej spółki osiągnął historyczny rekord (464,20 zł) w oczekiwaniu na premierę „Cyberpunka”.  Choć gra początkowo zbierała raczej pozytywne oceny, to blamaż z wersją na starsze konsole doprowadził do załamania jej giełdowych notowań.  Walory CD Projektu w ciągu dwóch tygodni przeceniono z przeszło 460 zł do niespełna 250 zł.

W styczniu mieliśmy za to do czynienia ze spekulacyjną podbitką notowań  CD Projektu, w ramach której kurs spółki w ciągu czterech sesji skoczył z 250 zł do 376 zł. Było to polskie echo „gamestopowej rewolucji” , w ramach której inwestorzy indywidualni (oraz niektóre fundusze)  podjęły się próby „wyciśnięcia” krótkich pozycji. Potem jednak notowania producenta gier komputerowych ponownie spadły poniżej 300 zł.

(PAP Biznes)

kuc/ ana/Bankier.pl

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (22)

dodaj komentarz
syn_lesniczego
Nie zamierzam czytać brudów jakie wyciągnął w firmy przestępca.
w każdej firmie zdarzają się mniej profesjonalne zachowania czy głupie maile. Cwaniak który je wykradł nie zasługuje na haracz. CD projekt zadbał o kopie zapasowe danych to dobry punkt. Ukradzione kody? Mam nadzieję że każdy kto sobie zainstaluje kradzioną gre otrzyma
Nie zamierzam czytać brudów jakie wyciągnął w firmy przestępca.
w każdej firmie zdarzają się mniej profesjonalne zachowania czy głupie maile. Cwaniak który je wykradł nie zasługuje na haracz. CD projekt zadbał o kopie zapasowe danych to dobry punkt. Ukradzione kody? Mam nadzieję że każdy kto sobie zainstaluje kradzioną gre otrzyma kiedyś maila z prośbą o uregulowanie rachunku. Gra jest rozwojowa nie opłaci się mieć taniej kopi z kradzionym kodem. Okazja do kupna tanich akcji jak nic
zbyszek_
kody do cheet'ow w grze czy , kod źrodłowy gry do skompilowania sobie w domu?

Jak kod to bedzie open source!
dziki_losos
> Mamy pełne kopie waszych kodów źródłowych do waszego serwera Perforce

Chyba ktoś, kto to tłumaczył z angielskiego, oblał test z czytania ze zrozumieniem. Intruzi stwierdzili, że z serwera Perforce pozyskali kod Wiedźmina i innych gier, czyli kod był składowany na serwerze kontroli wersji Perforce. Mam wrażenie, że niektórzy
> Mamy pełne kopie waszych kodów źródłowych do waszego serwera Perforce

Chyba ktoś, kto to tłumaczył z angielskiego, oblał test z czytania ze zrozumieniem. Intruzi stwierdzili, że z serwera Perforce pozyskali kod Wiedźmina i innych gier, czyli kod był składowany na serwerze kontroli wersji Perforce. Mam wrażenie, że niektórzy publikują artykuły, których sami nie rozumieją.
stachsgh
Podbijcie im kurs to może kupią :D
momotaro
CD Projekt kiedyś dawno ,dawno, dawno temu spółka jednej serii gier Wiedzmina nastawionej na satysfakcję gracza. Zarobili na nim .ustawili renomę i co ?Wydali coś co nie jest grywalne!!! Ale ponownie przeszli do historii branży growej bo ich Cybershit stał się pierwszą grą na Playstation store która zostala wycofana!!! Brawo panie CD Projekt kiedyś dawno ,dawno, dawno temu spółka jednej serii gier Wiedzmina nastawionej na satysfakcję gracza. Zarobili na nim .ustawili renomę i co ?Wydali coś co nie jest grywalne!!! Ale ponownie przeszli do historii branży growej bo ich Cybershit stał się pierwszą grą na Playstation store która zostala wycofana!!! Brawo panie Kiciński, Iwiński i spółka. Przynieśliście wstyd dla polskiej branży gier a te wasze tłumaczenia? Szkoda słów.
punx93
Może to Bartmoss walczący ze złymi korporacjami? :DD
Pozdro dla kumatych :D
stachsgh
Witam !!
Tacy tam programiści i informatycy pracuja, że ich w dziada ktoś zrobił. Ale CD Projekt.
Wolę pykać w to
https://www.youtube.com/watch?v=GKSmsvWXuKA
428ustka
cdprojekt zaatakowana przez hakerow ? natychmiast wyslac tam jednostki np tych od pawlowicz
glowny_analityk_bankier_pl
To już jest gra na zniszczenie i przejęcie.

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki