REKLAMA
NOWE DANE Z USA

Kolejne fundusze tną "szorty" na CD Projekcie

2021-01-28 13:02, akt.2021-01-28 17:48
publikacja
2021-01-28 13:02
aktualizacja
2021-01-28 17:48

Trzy kolejne fundusze zmniejszyły swoją krótką pozycję na akcjach CD Projektu - wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego. W czwartek spółka znów gwałtownie rośnie przy wysokich obrotach.

Kolejne fundusze tną "szorty" na CD Projekcie
Kolejne fundusze tną "szorty" na CD Projekcie
/ CD Projekt

W środę informowaliśmy, że CD Projekt to polska spółka, która najczęściej występuje w rejestrze krótkiej sprzedaży prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego. Powyżej ewidencjonowanego przez KNF progu 0,5 proc. znajdowała się aż piątka funduszy. Po środowej sesji dane te jednak się zdezaktualizowały. Fundusze Eminence Capital (0,82 proc.), Egerton Capital (0,53 proc.) oraz Marshall Wace (0,58 proc.) poinformowały, że zeszły poniżej progu 0,5 proc., przez co nie są już wykazywane w rejestrze.

fot. / / Bankier.pl

Decyzja duetu mogła mieć związek z gwałtownymi wzrostami notowań CD Projektu. W poniedziałek akcje spółki zyskały 10 proc., we wtorek kolejne 9 proc., a w środę momentami także rosły dwucyfrowo. Przypomnijmy, że posiadacz krótkiej pozycji traci na wzrostach. Z kolei zmniejszając swoje krótkie pozycje Egerton, Marshall i Eminence musiały kupić akcje na rynku. Pompowały tym samym popyt i wzrosty CD Projektu. Przypomnijmy, że na wczorajszej sesji obroty na akcjach spółki sięgnęły aż 1,8 mld zł.

W rejestrze KNF obecne są obecnie dwa fundusze z pozycją przewyższającą 0,5 proc. (funduszy z pozycją mniejszą może być o wiele więcej, nie są one jednak publicznie ewidencjonowane). To kolejno Light Street Capital (0,8 proc.) oraz Melvin Capital (0,99 proc.). Szczególnie interesująca jest sytuacja tego ostatniego, który popadł w tarapaty finansowe i zamyka wiele swoich krótkich pozycji. Póki co w przypadku CD Projektu zmniejszył swoją pozycję jedynie z 1,12 proc. do 1,05 proc. (25 stycznia), a następnie do 0,99 proc. (26 stycznia). 

fot. / / Bankier.pl

Warto dodać, że podczas czwartkowej sesji znów doszło do gwałtownych wzrostów notowań spółki. CD Projekt dzień zaczął wprawdzie pod kreską i widziany był pod nią także jeszcze koło godziny 13. W kolejnych minutach nastąpił skok w górę zarówno notowań, jak i obrotów. Mogła to być kolejna operacja odkupowania akcji przez "szortujących", choć póki co brak potwierdzających tę tezę danych. Niemniej akcje CD Projektu wczesnym popołudniem notowane są na 14-proc. plusie, obroty zbliżyły się do 1 mld zł w trzy kwadranse skacząc o przeszło 0,4 mld zł. Sesja ostatecznie skończyła się wynikiem +15,6 proc. oraz obrotami sięgającymi przeszło 2,2 mld zł, co jak dla pojedynczej spółki jest w polskich warunkach wynikiem wręcz kosmicznym.

Czym jest krótka sprzedaż - tzw. short?

Krótka sprzedaż akcji umożliwia zarabianie na spadkach wyceny spółki. By z niej skorzystać inwestor pożycza akcje, by je sprzedać na rynku. Następnie musi je odkupić i zwrócić. W ten sposób jego wynikiem jest różnica kursu między wcześniejszą sprzedażą i późniejszym zakupem, która jest dodatnia, gdy kurs pójdzie w dół, a ujemna gdy kurs pójdzie w górę. Z angielskiego to tzw. pozycja short, czyli krótka, a sam proces nazywany bywa "szortowaniem". Standardowi posiadacze akcji zarabiający na wzroście mają pozycję long, czyli długą. 

W Polsce dostępność krótkiej sprzedaży jest ograniczona m.in. ze względu na dość płytki w porównaniu z Wall Street rynek. Nie brakuje jednak funduszy, które dość aktywnie działają po "krótkiej" stronie rynku. Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi specjalny rejestr, który umożliwia wgląd w największe tego typu pozycje. Są one uwzględniane w rejestrze, gdy ich wartość przekroczy netto próg 0,5 proc. udziału w kapitale. Więcej o najchętniej "szortowanych" polskich spółkach pisaliśmy na łamach Bankier.pl w środę.

AT

Źródło:
Tematy
Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
kimdzongtusk
No to można już szorcić CD
xxpp
Bedzie mega płacz za jakiś czas, kiedy Game stop wróci do fundamentów, czyli 2$.
Ludzie postawili cała kasę, kiedy akcje były już mega drogie licząc na dalszy wzrost,
max5000
Brawo chłopaki i dziewczyny z reedit. Udało się utrzeć nosa paru grubasom. Oby więcej takich inicjatyw.
xxpp
Doskonały przekręt kilku kolesi z reddit. Namówili dostawców kapitału do sfinansowania ich strzału życia. Oni zarobili miliony. Inni, czym później wejdą, tym więcej stracą. Za jakiś tydzień zacznie się paniczna wyprzedaż.
max5000 odpowiada xxpp
Pewnie masz racje, żeby ktoś zarobił ktoś inny musi stracić.
pawelsalsa
Czyli w ciągu 4 dni akcje CDP wzrosły o 50%. Przy takiej skali wzrostu depozyty z krótkich pozycji zostały po prostu zmiecione z rynku. Indywidualny inwestor musiałby dopłacać do rachunku żeby je utrzymać przy życiu. Na 100% mieli ustawione stop-lossy które w pewnym momencie musiały zadziałać i zamknąć pozycję..
ramona23
krato i ile niby Wasze konta nie działały 2-3 dni ? czy może tydzień ?? Wy chyba nie wiecie, czym jest wadliwy dom maklerski ;) Poczytajcie sobie o awariach ING w grudniu, kiedy to nie można było się dostać do konta od środy do niedzieli a całym ich " odszkodowaniem" była możliwość do końca miesiąca czyli przez jakieś 10 krato i ile niby Wasze konta nie działały 2-3 dni ? czy może tydzień ?? Wy chyba nie wiecie, czym jest wadliwy dom maklerski ;) Poczytajcie sobie o awariach ING w grudniu, kiedy to nie można było się dostać do konta od środy do niedzieli a całym ich " odszkodowaniem" była możliwość do końca miesiąca czyli przez jakieś 10 dni roboczych wykonywanie operacji bez prowizji...Kpina totalna, a ING TO TOTALNE BAGNO I RADZĘ WSZYSTKIM INWESTOROM, ZWŁASZCZA POCZĄTKUJĄCYM O JAK NAJSZYBSZĄ UCIECZKĘ, PRZED TYMI OSZUSTAMI !!!!
Pozdrawiam serdecznie wszystkich czytelników
Ramona
qart
Ktoś zostanie na górce ubrany :-)
chojnak
Podziękujcie chłopakom z Reddita i ich "drobnicowym" atakom na short squeez dużych funduszy w USA :D Gdyby nie ta nietypowa sytuacja kurs CDR kisił by się w kierunku południowym.
krato
W momencie tego wystrzału okazuje się że nie można było zalogować się do rachunku maklerskiego Alior Banku (śmieszny komunikat że "Funkcjonalności inwestycyjne są obecnie niedostępne"), to już kolejne biuro maklerskie z problemami z dostępnością po mBanku - z tym że mBank miał problem na dłuższym okresie, u Aliora było W momencie tego wystrzału okazuje się że nie można było zalogować się do rachunku maklerskiego Alior Banku (śmieszny komunikat że "Funkcjonalności inwestycyjne są obecnie niedostępne"), to już kolejne biuro maklerskie z problemami z dostępnością po mBanku - z tym że mBank miał problem na dłuższym okresie, u Aliora było to z pół godziny. Może warto zrobić z tego artykuł więcej ludzi może zacznie się zgłaszać z takimi problemami a w przypadku gdy giełda jest napompowana będą to realne straty dla klientów biur.
Czy ktoś inny miał w tym czasie też problemy w innych biurach?

Powiązane: GameStop i inwestorzy z Reddita

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki