REKLAMA

Bułgaria: informacje o ropie w bułgarskim szelfie czarnomorskim

2016-10-28 19:30
publikacja
2016-10-28 19:30

Francuska firma petrochemiczna Total, która w konsorcjum z austriacką OMV i hiszpańską Repsol prowadzi poszukiwania w głębokich wodach bułgarskiego szelfu na Morzu Czarnym, poinformowała w piątek o znalezieniu ropy na głębokości prawie sześciu tys. metrów.

fot. / / FORUM

Wicepremier ds. gospodarczych Tomisław Donczew powiedział, że bułgarskie władze zostały poinformowane o wynikach badań. Total nie podał, na ile szacowane są złoża, lecz poinformował, że spółka będzie ubiegać się o otrzymanie licencji na wydobycie.

Odnalezienie tych złóż odkrywa nowe możliwości - podaje Total, który w ubiegłym roku po spadku cen ropy ograniczył finansowanie niektórych swoich projektów, w tym badań w Bułgarii. Dotychczas Total zainwestował 120 mln euro w badania.

Badania prowadzone są od 2014 r., wówczas konsorcjum trzech spółek zapłaciło 40 mln euro za zezwolenie na poszukiwanie gazu i ropy w bułgarskim szelfie. Konsorcjum zapowiedziało zainwestowanie jednego mld euro w razie znalezienia węglowodorów w ilościach handlowych.

Biorąc pod uwagę, że w rumuńskim szelfie znaleziono wcześniej znaczne ilości gazu ziemnego, w Bułgarii również liczono na ten surowiec i przynajmniej częściowe uniezależnienie się od rosyjskich dostaw.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ kot/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~Michał_
Co jakiś czas gdzieś ropa się znajdzie i gaz
~kk
tylko, że to są małe kanistry w porównaniu do cystern które odnajdywano w latach 60, 70, 80
~Putin odpowiada ~kk
Małe, starczą na 2-5 lat opłacalnej eksploatacji. Ale każdy rok to narastająca bieda w Rosji, malejące zagrożenie wybuchu kolejnej wojenki. Warto wydobywać własny gaz i ropę aby choć o rok odsunąć bolszewicką grabież.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki