REKLAMA
WS27

Bezlitosne zmiany klimatu. W 2021 roku spłonęło 9 mln hektarów lasów [Raport]

2022-08-20 12:00
publikacja
2022-08-20 12:00

W 2021 roku spłonęło 9 milionów hektarów lasów, a w ciągu ostatnich 20 lat liczba pożarów na terenach zadrzewionych niemal się podwoiła - wynika z najnowszego raportu organizacji Global Forest Watch, na który powołuje się BBC.

Bezlitosne zmiany klimatu. W 2021 roku spłonęło 9 mln hektarów lasów [Raport]
Bezlitosne zmiany klimatu. W 2021 roku spłonęło 9 mln hektarów lasów [Raport]
fot. Ty ONeil / / ZUMA Press

Oznacza to, że w ubiegłym roku co minutę trawił tyle drzew, ile pomieściłoby się na 16 boiskach piłkarskich - podkreśla BBC. Jako główny czynnik wymienia się zmiany klimatu, prowadzące do wzrostu temperatur i coraz bardziej suchych warunków atmosferycznych.

Skutki strat spowodowanych pożarami są odczuwalne przede wszystkim w krajach położonych na globalnej północy, takich jak Kanada i Rosja. W samej Rosji w 2021 r. spłonęło ponad 5 mln ha lasów, co zdaniem badaczy stanowi bezprecedensową skalę zniszczeń. W sumie na świecie w ubiegłym roku stracono zadrzewione tereny wielkości terytorium Portugalii.

"Najbardziej niepokojące jest to, że pożary stają się coraz częstsze, dotkliwsze i mogą uwolnić wiele dwutlenku węgla zgromadzonego w glebie" – skomentował James MacCarthy, analityk Global Forest Watch.

W innych częściach świata do częstszych pożarów prowadzi m.in. wylesianie. W brazylijskiej Amazonii straty wynikające z wycinki wywołują efekt domina. Jak wyjaśnił MacCarthy, poprzez wylesianie zahamowywany jest proces parowania terenów, którego celem jest utrzymanie niskiej temperatury i większej wilgotności.

Mimo że wiele drzew odrośnie w ciągu mniej więcej 100 lat, powstałe straty mają bardzo negatywny wpływ na bioróżnorodność, jakość wody i erozję gleby - pisze BBC.

Z prognoz ONZ wynika, że do końca obecnego stulecia liczba wielkich pożarów wzrośnie o połowę. Naukowcy twierdzą, że w rozwiązaniu problemu kluczowe znaczenie mają szybkie i zdecydowane ograniczenia globalnej emisji dwutlenku węgla. Zdaniem MacCarthy'ego należy poświęcić większą uwagę przede wszystkich zapobieganiu pożarom lasów i nie skupiać się jedynie na ich doraźnym zwalczaniu.

kjm/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
bha
A to niestety dopiero Preludium!.
ministerprawdy
W Polsce rekordowe pożary lasów - gdzie wiele tygodni płonęły lasy były na początku lat 90-tych gdzie jeszcze o ociepleniu klimatu nikt nie słyszał zimą temp dochodziła do -30 stopni.
zoomek
Ale wytłumacz matołkom że las w okresię rębnym należy wycinać i mieć konstrukcje, meble i co tam jeszcze. Nie - czekać aż się spali albo wiatr połamie.
Ludzie - ważne aby po wycięciu sadzić od nowa. Kupowałem w tym roku opłowe po wiatrołomach. Tylko do tego się nadawało.

Powiązane: Niebezpieczne żywioły

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki