REKLAMA

Banki na koniec lutego miały zysk blisko dwukrotnie wyższy niż rok temu

2022-04-25 11:52
publikacja
2022-04-25 11:52
Banki na koniec lutego miały zysk blisko dwukrotnie wyższy niż rok temu
Banki na koniec lutego miały zysk blisko dwukrotnie wyższy niż rok temu
fot. Marek Skorupski / / FORUM

Na koniec lutego 2022 r. zysk banków sięgnął ponad 4,1 mld zł, co oznacza wzrost o ponad 97 proc. w stosunku do lutego 2021 r. – wynika z danych NBP.

Wzrost stóp procentowych wyraźnie poprawił wyniki banków. W lutym (dane z marca zostaną zaprezentowane w maju) wynik banków sięgnął 4 mld 124 mln zł w stosunku do 2 mld 089 mln zł na koniec lutego 2021 r. – wynika z danych NBP. Wzrost wyników banków sięgnął więc ponad 97 proc.

Głównym źródłem poprawy wyników banków jest wzrost wyniku odsetkowego. W lutym br. wynik ten przekroczył poziom 12,79 mld zł, tymczasem rok wcześniej było to 7,92 mld zł. Tym samym wynik odsetkowy powiększył się o ponad 61 proc. Z kolei koszty odsetkowe wzrosły w jeszcze większym stopniu, bo o prawie 170 proc., do ponad 2 mld zł w lutym bieżącego roku z 744 mln zł w lutym 2021. Bankom udało się poprawić przychody z opłat i prowizji – wpływy z tego źródła wyniosły ponad 3,82 mld zł w lutym 2022 r. wobec 3,28 mld zł w lutym 2021 r.

Cykl podwyżek stóp procentowych, który rozpoczął się w ubiegłym roku, zadziałał pozytywnie na wyniki banków już w ubiegłym roku. Banki – wg danych NBP – rok 2021 zakończyły na plusie, ich zysk wyniósł ponad 8,93 mld zł. To spora poprawa w stosunku do wyniku roku 2020 – wtedy banki odnotowały stratę rzędu -337 mln zł.

Jednak wynik banków z 2021 r. jest daleki od osiąganego przez banki przed wybuchem pandemii. W roku 2019 wynik banków sięgał 13,77 mld zł, a w 2018 r. – nieco ponad 13,05 mld zł.

Jak mówił w poniedziałek podczas XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach premier Mateusz Morawiecki, banki komercyjne nadmiernie korzystają z rosnących stóp procentowych. Według szefa rządu powinny być urealnione stawki lokat bankowych na poziomie co najmniej 3-4 procent.

Morawiecki ocenił, że "w ślad za wzrostem oprocentowania obligacji, także dla obywateli polskich, natychmiast powinny pójść lokaty i depozyty dla zwykłych Polaków, dla polskich rodzin, dla polskich małych i średnich przedsiębiorców". "Nie czekajcie dłużej, ponieważ jest to nadmierny zysk, który pojawia się w waszych portfelach, niesprawiedliwy zysk" - powiedział.

"Jestem przekonany, że te zerowe czy jednoprocentowe depozyty przejdą za chwilę do przeszłości i pojawią się realne, dobre stawki dla lokat bankowych, co najmniej 3-4 procentowe, które muszą podążać w ślad za rosnącą stopą referencyjną banku centralnego" - stwierdził premier. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (2)

dodaj komentarz
wizytator
Tak jak już pisałem. Bankom nie straszna corona, wojna, wskaźniki makro. One zawsze się wyżywią jak to pasożyt ma w zwyczaju.
Teraz czekam na artykuł że banki toną i muszą ratować się wyższymi opłatami oraz prowizjami.
barysza51
Banki nie toną zawsze se odbiją wszelkie pomysły rządzący jak ten aktualny o funduszu pomocowym. Skończyły się stołki do rozdawania należy stworzyć nowe.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki