REKLAMA

Premier Morawiecki uderza w banki. Mocna przecena bankowych akcji

2022-04-25 10:58, akt.2022-04-25 11:23
publikacja
2022-04-25 10:58
aktualizacja
2022-04-25 11:23
Premier Morawiecki uderza w banki. Mocna przecena bankowych akcji
Premier Morawiecki uderza w banki. Mocna przecena bankowych akcji
/ Bankier.pl

Zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego znacząco obniżą tegoroczne zyski polskiego sektora bankowego. Inwestorzy zareagowali zdecydowaną przeceną bankowych akcji.

– Banki komercyjne nadmiernie korzystają z rosnących stóp procentowych; powinny być urealnione stawki lokat bankowych na poziomie 3-4 proc. – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu oprócz wakacji kredytowych dla kredytobiorców zapowiedział też zwiększenie obciążeń quasi-podatkowych dla sektora bankowego.

Banki miałyby się "zrzucić" na Fundusz Pomocowy w kwocie 3,5 mld złotych. - To będzie fundusz, który nie będzie zasilony z budżetu państwa. To wszystko są środki, które będą pochodzić z sektora banków komercyjnych, z zysków banków komercyjnych" - powiedział premier podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Dodatkowo rząd chce, by banki przeznaczyły na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców dodatkowe 1,4 mld zł w 2022 r., 2 mld w 2023 r., a docelowo być może nawet 5 mld zł

Istotną propozycją jest też postulat zastąpienia w umowach kredytowych stawki Wibor stawką Overnight.Oznaczałoby to spadek marż kredytowych w wynikach finansowych banków. - Od 1 stycznia 2023 r., razem z regulatorem rynku, ale przede wszystkim we współpracy z Sejmem, narzucimy obowiązek posługiwania się inną niż WIBOR, transparentną stawką pochodzącą z rynku międzybankowego depozytów overnight” – zapowiedział szef rządu.

Inwestorzy szybko zareagowali na wypowiedzi premiera. O 11:20 akcje PKO BP taniały o 6,8%, Pekao SA o 8,2%, a mBanku i Millennium po blisko 5%. Indeks WIG-Banki zniżkował o 6%.

KK

Źródło:
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (17)

dodaj komentarz
lukaszslask
srednia krajowa brutto w 2022 roku 6064 brutto to 4340 netto,to niech mi ktos teraz wytlumaczy jakie ma znaczenie czy stopy wyniosa 3-4-5lub 6% jak rata od 800 tys do miliona,bo tyle wg dzisiejszych wycen kosztuje 100metrowe mieszkanko wyniesie 3-6 tys miesiecznie przez 30 lat,czyli Osoba zarabiajaca srednia krajowa nie jest wstanie srednia krajowa brutto w 2022 roku 6064 brutto to 4340 netto,to niech mi ktos teraz wytlumaczy jakie ma znaczenie czy stopy wyniosa 3-4-5lub 6% jak rata od 800 tys do miliona,bo tyle wg dzisiejszych wycen kosztuje 100metrowe mieszkanko wyniesie 3-6 tys miesiecznie przez 30 lat,czyli Osoba zarabiajaca srednia krajowa nie jest wstanie kupic tego mieszkania przy zadnym poziomie stop,a jedynym rozwiazanie jest powrot do mieszkanek za 200-300 tys lub szeregowek za 400-600 tys i tylko to moze uratowac gospodarke....oczywiscie mozemy zaczac zarabiac wszysycy 10-20 tys,ale wtedy domek bedzie kosztowal 2-3 mln zlotych
jan888
Pod rządami PIS Polska staje się krajem o gospodarce centralnie sterowanej.
chenoch
Na putina sie nie udało zgonić inflacji to teraz na banki, przecież tak łatwo znaleźć winnego panie premierze : wystarczy spojrzeć do lustra. Lata niszczenia gospodarki i finansów i w końcu wszystko zaczęło się walić. I tak długo to wytrzymało: zielone łady, nowe łady, dawidowe szaleństwa, rózne +, tarcze, setki mln niepotrzebnych Na putina sie nie udało zgonić inflacji to teraz na banki, przecież tak łatwo znaleźć winnego panie premierze : wystarczy spojrzeć do lustra. Lata niszczenia gospodarki i finansów i w końcu wszystko zaczęło się walić. I tak długo to wytrzymało: zielone łady, nowe łady, dawidowe szaleństwa, rózne +, tarcze, setki mln niepotrzebnych szczepionek, sanitaryzm, niszczenie biznesów etc - to i tak za długo dawało radę.
kaczdzonjar
"premier uderza w banki" - w zeszłym roku mimo najniższych stóp% w historii banki chwaliły się rekordowymi zyskami, teraz kiedy chce sie uciąc wibor a oprocentowanie i tak było by 2x wyższe niż w zeszłym roku - znów mamy lament banksterki - "że będa straty, że system gospodarczy jest zagrozony etc." o co kaman?"premier uderza w banki" - w zeszłym roku mimo najniższych stóp% w historii banki chwaliły się rekordowymi zyskami, teraz kiedy chce sie uciąc wibor a oprocentowanie i tak było by 2x wyższe niż w zeszłym roku - znów mamy lament banksterki - "że będa straty, że system gospodarczy jest zagrozony etc." o co kaman? - no a o kasę :) jak zwykle każdy chce zarobić jak najwięcej.
jarunia
polako-żerca morduje spolonizowane banki
loool
Odgryza ręką która go wykarmiła.
tomkooo
łżemier zawsze z rekami w czyichs kieszeniach :) łatwo sie pieniedzmi prywatnych bankow szasta ?
samsza
Po co ta panika. tsue nie pozwoli okradać komercyjnych banków.

A jeżeli skok na kasę "się uda" to dostaną potem odszkodowanie z odsetkami.
Bo umowy trzeba dotrzymywać. Chyba, że pis chce aby inwestorzy uciekli jak z Rosji.
momotaro
Hej Polaczki wam to nigdy nie dogodzisz. Do tej pory biadolenie i narzekanie jakie to banki fee. Wysokie marże na kredytach znikome zyski na lokatach było zle teraz premier chce dowalić bankom też niedobrze. Hahahaha.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki