REKLAMA

BIK: w pierwszym półroczu '22 wartość udzielonych pożyczek wyższa o 47,5 proc. rdr

2022-07-20 08:18
publikacja
2022-07-20 08:18

W pierwszym półroczu 2022 firmy pożyczkowe udzieliły pożyczek na kwotę prawie 4,5 mld zł, o 47,5 proc. wyższą niż w analogicznym okresie 2021 r. - podało w środę Biuro Informacji Kredytowej.

BIK: w pierwszym półroczu '22 wartość udzielonych pożyczek wyższa o 47,5 proc. rdr
BIK: w pierwszym półroczu '22 wartość udzielonych pożyczek wyższa o 47,5 proc. rdr
fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / / Bankier.pl

Jak poinformowano, w okresie od stycznia do czerwca br. firmy pożyczkowe współpracujące z BIK udzieliły łącznie 1 mln 778 tys. pożyczek na kwotę 4,459 mld zł. W porównaniu do analogicznego okresu 2021 r. oznacza to wzrost o 36,2 proc. w ujęciu liczbowym i o 47,5 proc. w ujęciu wartościowym.

Jak skomentował główny analityk BIK Waldemar Rogowski, pierwsze półrocze tego roku było kontynuacją zeszłorocznej hossy, a po dużych spadkach z 2020 r. nie ma już śladu.

"Wartość udzielonych pożyczek w pierwszym półroczu 2022 r. jest wyższa o 99,7 proc. od wartości z pierwszego półrocza 2020 r. W ujęciu liczbowym jest wyższa o 84,0 proc." - podkreślił. Dodał, że rynek pożyczek pozabankowych w pierwszym półroczu 2022 r. - tak w ujęciu ilościowym, jak i wartościowym - istotnie wzrósł, choć już mniej spektakularnie, także w porównaniu do 2019 r., czyli okresu sprzed pandemii. "Można stwierdzić, że na tym rynku panuje obecnie bardzo dobra koniunktura" – wskazał.

Ekspert ocenił, że duże wzrosty odnotowywane na rynku pożyczek pozabankowych to efekt dwóch zjawisk: zwiększającego się zapotrzebowania na finansowanie bieżących wydatków przez część gospodarstw domowych w wyniku rosnącej inflacji oraz rosnącej roli pożyczek BNPL (odroczone płatności, ang. Buy Now, Pay Later).

"Myślę, że sprzedaż pożyczek pozabankowych powinna kontynuować odbicie w drugiej połowie roku, oczywiście gdy nie wystąpią negatywne zdarzenia pandemiczne (nagły wzrost zarażeń), pogorszenie sytuacji globalnej czy recesja w polskiej gospodarce. Wynikać to będzie przede wszystkim z rosnącego popytu na finansowanie bieżących potrzeb w wyniku wzrostu cen i wyhamowania dynamiki wzrostu wynagrodzeń. Dodatkowym czynnikiem, który w mojej opinii może negatywnie wpłynąć na rynek pożyczkowy, są ewentualne zmiany regulacyjne" - ocenił Rogowski.

Zauważył też, że na obecną i przyszłą sytuację na rynku pożyczkowym wpływa też możliwość pozyskiwania finansowania przez firmy pożyczkowe w środowisku rosnącego ryzyka i rosnących stóp procentowych (kosztu pozyskiwania finansowania), a także ograniczeń co do możliwości emitowania obligacji korporacyjnych.

Firmy pożyczkowe udzieliły w VI finansowania o wartości 845 mln zł, o 35,8 proc. więcej rdr

Firmy pożyczkowe udzieliły w czerwcu finansowania na kwotę 845 mln zł, czyli o 35,8 proc. więcej rdr - podało Biuro Informacji Kredytowej.

W ujęciu liczbowym firmy udzieliły łącznie 331,7 tys. nowych pożyczek. W porównaniu do czerwca 2021 roku było to o 30,6 proc. więcej.

Średnia wartość nowo udzielonej pożyczki pozabankowej wyniosła 2.306 zł i była wyższa od średniej wartości pożyczki udzielonej w czerwcu 2021 r. o 5,1 proc.

(PAP)

kmz/ mk/ map/ osz/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (7)

dodaj komentarz
midas69
Teraz jeszcze 16 fala zarazy tysiąclecia, zima bez gazu i prądu a potem już tylko 3 króli, hiperinflacja i mamy komunizm. XD
zgadujzgadula
Fliperzy odkryli nowe zrodlo finansowania?
henk54
PiSowskie łajdaki, dyletanci ekonomiczni, pociągnęli Polaków na dno. Jak mogli wierzyć że na zasiłkach buduje się dobrobyt? Tumany skończone.
samsza
Czyli te wszystkie transfery, wsparcia i tarcze drenują kieszenie Polaków, czy to Ukraińcy biorą te pożyczki ?
lukaszslask
no widzisz Szprotka,a tu sie wszyscy przejmuja 6% hipotekami,a Polacy wola pozyczac na 100%,ciekawe kiedy kolejna tarcza tzw chwilówa......
nie wiem czy Ci Ludzie pozyczaja na raty,ale to pokazuje mi tylko,ze Ludzie za malo zarabiaja w tym kraju,wiec tym bardziej nieruchy powinny byc tansze.....bo Ludzi,ani nie stac na raty,ani
no widzisz Szprotka,a tu sie wszyscy przejmuja 6% hipotekami,a Polacy wola pozyczac na 100%,ciekawe kiedy kolejna tarcza tzw chwilówa......
nie wiem czy Ci Ludzie pozyczaja na raty,ale to pokazuje mi tylko,ze Ludzie za malo zarabiaja w tym kraju,wiec tym bardziej nieruchy powinny byc tansze.....bo Ludzi,ani nie stac na raty,ani na wyzsze wynajmy,a wynajmy czemu drozsze???bo drozsze nieruchy....i kolo sie zamyka i dzieki temu zaraz reszte galezi gospodarki ucierpi,ale nie martw sie w Berlinie i Wiedniu tez sa za drogie...
szprotkafinansjery
To pewnie kredyciarze biorą na raty kredytów, prawda trolley?
trolley
Oczywiście że tak :) Zresztą dopiero co był nawet art na Bankierze o takich "genialnych" pomysłach kredyciarzy. Wszak wzięcie kredo pod korek i 'jakoś to bedzie' do czegoś zobowiązuje hehe.i

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki