REKLAMA

Afgańscy kupcy niepewni przyszłości. Gwałtownie rosną podatki i cła

2021-09-21 16:19
publikacja
2021-09-21 16:19
Afgańscy kupcy niepewni przyszłości. Gwałtownie rosną podatki i cła
Afgańscy kupcy niepewni przyszłości. Gwałtownie rosną podatki i cła
fot. timsimages.uk / / Shutterstock

Afgańscy kupcy obawiają się o swoją przyszłość. Odkąd talibowie doszli do władzy, podatki znacznie wzrosły, podobnie jak cła, a w bankach brakuje gotówki.


Od połowy sierpnia, kiedy talibowie zajęli Kabul, ceny żywności i paliwa poszły w górę, a w kraju jest coraz mniej miejsc pracy. Wzrosły też znacznie koszty importu - talibowie wskazują, że to wina korupcji, która szerzyła się w poprzednim rządzie. Celnicy od dawna byli oskarżani o przyjmowanie łapówek od handlarzy oraz zatrzymywanie dla siebie gotówki przeznaczonej do kasy państwowej.

Afgańscy przedsiębiorcy obawiają się, że ich biznesy całkowicie upadną, jeśli bojownicy islamscy nie obniżą podatków.

"Czuję się beznadziejnie. Kiedy przybyli talibowie, byliśmy początkowo bardzo szczęśliwi, ponieważ mieliśmy nadzieję, że wreszcie będzie bezpiecznie, ale teraz wzrosły koszty wszystkiego i ludzi na nic nie stać" - wyznał w rozmowie z AFP kupiec z Heratu Faghir Ahmad.

Bank Centralny Afganistanu został odcięty od międzynarodowego systemu bankowego i ma dostęp tylko do ułamka swoich dotychczasowych finansów. Oznacza to, że w kraju brakuje gotówki, dlatego banki ograniczyły wypłaty dla jednej osoby do 200 dolarów.

Rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid oświadczył podczas wtorkowej konferencji prasowej, że talibowie nie podnoszą podatków, tylko właściwie egzekwują ich pobór.

"Za czasów poprzedniego rządu było wiele problemów z korupcją, ale jednak wszystko dobrze działało" - skomentował dla AFP Abdul Lati Jusufzai, handlarz żywnością i środkami czystości. (PAP)

skib/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Komentarze (4)

dodaj komentarz
xiven
polska jest jak iran i te rejony z lat 70tych

niegdyś oświecone, pogrążyły się w religijnym amoku jak dzisiaj pogrążą się polska
abcx
Hmm, całkiem podobnie jak w Polsce, też nie wiadomo jeszcze co tam finalnie władza wymęczy w nowym łagrze i czy będzie można jeszcze dalej interes czy trzeba go będzie zamykać...
raf2004
Też się nie mogę doczekać, kiedy cło na czystą heroinę zostanie obniżone.
raf2004
Nie mówiąc już o VAT-cie...

Powiązane: Wojna w Afganistanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki