REKLAMA
WEBINAR

Amerykanie dozbroili talibów. Zostawili sprzęt warty miliardy dolarów

2021-08-30 16:00
publikacja
2021-08-30 16:00

Po czwartkowych zamachach na lotnisko w Kabulu talibowie rozmieścili dodatkowe siły wokół obiektu. Część z oddziałów zapewne była wyposażona w broń i pojazdy, które zostawiły wojska amerykańskie i ich sojusznicy. Ocenia się, że porzucony sprzęt jest wart około 85 mld dolarów. Mają więcej Black Hawków niż większość krajów zachodnich.

Amerykanie dozbroili talibów. Zostawili sprzęt warty miliardy dolarów
Amerykanie dozbroili talibów. Zostawili sprzęt warty miliardy dolarów
fot. STRINGER / / Reuters

Talibowie w Black Hawku - choć nie udało im się oderwać wysoko helikoptera od ziemi, to i tak ten filmik wywołał dyskusję nie tylko w internecie. Jak się okazuje, Amerykanie zostawili sporej wartości sprzęt wojskowy, którego "nie zdążyli" ewakuować. Obecnie talibowie mają więcej Black Hawków niż 85 proc. krajów na świecie. 

Republikański kongresman Jim Banks, który służył w Afganistanie jako oficer w kwatermistrzostwie i był odpowiedzialny za doposażenie tamtejszej armii i policji, ocenia w "Independent", że talibowie mają obecnie dostęp do sprzętu wojskowego wartego 85 mld dolarów. Szacuje, że porzucono:

  • 75 tys. pojazdów,
  • 200 samolotów i helikopterów,
  • 600 tys. sztuk broni, w tym np. ręcznych wyrzutni przeciwlotniczych czy przeciwpancernych
  • niezliczona ilość: noktowizorów, kamizelek kuloodpornych, sprzętu do kamuflażu, hełmów lekarstw.

Co gorsze, w ich ręce wpadły także urządzenia biometryczne z danymi afgańskich współpracowników armii, mają więc podane jak na dłoni odciski palców czy skany ich siatkówek. 

- Co bardziej niepokojące, doskonale wiemy, że w Afganistanie wzmacnia się pozycia ISIS i Al Kaidy - kontynuował kongresmen. - To tylko kwestia czasu, aż nasza broń trafi do ich rąk. Jeśli jakikolwiek sprzęt porzucony przez obecny rząd posłuży do ataku na Amerykanów, Joe Biden będzie miał krew na rękach - dodawał. Zdaniem republikanów na razie nie ma także planu wycofania tej broni.

Jim Banks zdradził szczegóły spotkania z demokratami dotyczącymi pozostawionej broni. Jak się okazało, w kulisach partia rządząca przyznaje, że popełniła błędy i nie ma kontroli nad ewakuacją, a co za tym idzie - nad obecną, bardzo niebezpieczną, sytuacją w Afganistanie. Z kolei podczas oficjalnych przemówień prezydent USA mówi dokładnie coś przeciwnego. 

aw

Źródło:
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (42)

dodaj komentarz
wieszacz_pisiakow
A teraz wyobrażcie sobie że to zrobił Trump !
Ale byłoby plucie lewactwa, jachirów itp.
300_pala
No to Ruskie mają ciepło…. Oby tylko ich Afgańczycy nie najechali… zawsze mogą powiedzieć że chronią mniejszość muzułmańską w Rosji
3456
pierdu pierdu będzie wiosna ,cały sprzęt został sprzedany Talibom ,dużo wcześniej się dogadali , nie idzie zabrać sprzętu to się go po prostu niszczy a nie zostawia w pełni sprawny z kartką i ceną na nim . tak samo wygląda sprawa że szczepionkami wszystko dużo wcześniej ,ustalone zaplanowane , cała Ameryka , Polska już pięknie płaci pierdu pierdu będzie wiosna ,cały sprzęt został sprzedany Talibom ,dużo wcześniej się dogadali , nie idzie zabrać sprzętu to się go po prostu niszczy a nie zostawia w pełni sprawny z kartką i ceną na nim . tak samo wygląda sprawa że szczepionkami wszystko dużo wcześniej ,ustalone zaplanowane , cała Ameryka , Polska już pięknie płaci , tylko z dup,,, się kurzy jeszcze stare czołgi używane nam wcisną i co popadnie co tam mają na zbyciu . będzie bieda i tyle .gangsterzy i ich poplecznicy będą dalej upływać w dobro bycie . zadłużyli kraj tak że praktycznie go nie ma . gdzieś ci niewolnicy muszą mieszkać i robić to się nazwę zostawia.
zenonn odpowiada (usunięty)
Umowę podpisał poprzedni prezydent pół roku temu

Porozumienie podpisane w Katarze 29 lutego nie kończy wojny w Afganistanie, ale ułatwia wycofanie stamtąd zagranicznych wojsk. Osłabia jednak oficjalne władze w Kabulu, a wzmacnia talibów

https://pism.pl/publikacje/Porozumienie_USA_z_talibami
tiktoker odpowiada zenonn
Nie wprowadzaj w błąd.
Joe Biden jest prezydentem od 20 stycznia 2021
Porozumienie podpisał więc Biden
oorim
To wina wszystkich prezydentów, że mają to uzbrojenie a że wpadło w ręce talibów to wina Trumpa, który dogadał się z Talibami aby rządzili a nie z rządem Afganistanu... gdyby nie namaścił talibów do rządzenia krajem Trump sytuacja nie przybrałaby takiego obrotu...
lightning_network
Bzdury opowiadasz... Ale nawet gdyby nie były to brednie, to:

Biden odwrócił wszystkie decyzje Trumpa, a tylko tej jednej nie odwrócił. Tej jednej musiał się kurczowo trzymać, LOL
wieszacz_pisiakow
poczytaj łbie co podpisał Trump a co nawyczyniał ten dziadyga Biden.
jendreka
Myślę, że superkorekta jest tuż tuż. Biden jest skończony jak Nixon.
the_mind_renewed
Natomiast: Chase Bank anulował osobistą kartę kredytową generała Mike'a Flynna, powołując się na "możliwe ryzyko utraty reputacji naszej firmy".
To jest czysta definicja faszyzmu. Korporacje działające w porozumieniu ze swoimi politycznymi panami.
"Świat: Wydaje się że jeszcze tylko wariaci pozostają normalni !"

Powiązane: Wojna w Afganistanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki