REKLAMA

ONZ ostrzega, że Afganistan potrzebuje pieniędzy, aby zapobiec całkowitemu załamaniu gospodarki

2021-09-10 01:07
publikacja
2021-09-10 01:07
ONZ ostrzega, że Afganistan potrzebuje pieniędzy, aby zapobiec całkowitemu załamaniu gospodarki
ONZ ostrzega, że Afganistan potrzebuje pieniędzy, aby zapobiec całkowitemu załamaniu gospodarki
fot. john smith 2021 / / Shutterstock

Deborah Lyons, specjalna wysłanniczka sekretarza generalnego ONZ ds. Afganistanu, ostrzegła w czwartek na posiedzeniu Radę Bezpieczeństwa, że do tego kraju muszą szybko napłynąć pieniądze, aby "zapobiec całkowitemu załamaniu się gospodarki i ładu społecznego".

Pozostawiony bez pomocy Afganistan czeka "poważna recesja gospodarcza, mogąca pogrążyć miliony ludzi w ubóstwie i głodzie oraz spowodować ogromną falę uchodźców" – powiedziała Lyons.

Przypomniała, że pomimo obietnicy amnestii, od czasu powrotu do władzy talibowie nie zaprzestali zamachów.

"Jesteśmy także zaniepokojeni faktem, że pomimo licznych oświadczeń gwarantujących amnestię dla członków afgańskich sił bezpieczeństwa i obrony narodowej oraz tych, którzy pracowali jako urzędnicy publiczni, istnieją wiarygodne zarzuty przeprowadzania odwetowych zabójstw członków sił bezpieczeństwa i funkcjonariuszy więziennych, którzy pracowali dla poprzednich rządów" - powiedziała.

Afganistan jest zagrożony dalszym pogrążaniem się w biedzie

Afganistan, który jest obecnie krajem bardzo biednym, jest zagrożony dalszym pogrążaniem się w biedzie, jeśli nic nie zostanie szybko zrobione - powiedziała w czwartek dyrektor Programu ONZ ds. Rozwoju (UNDP) w Azji i Pacyfiku, Kanni Wignaraja.

Według Wignaraji obecnie 72 proc. populacji Afganistanu żyje poniżej granicy ubóstwa (za mniej niż dolara dziennie), a do połowy przyszłego roku wskaźnik ten może wzrosnąć do 97 proc.

"Mamy do czynienia z całkowitym załamaniem rozwoju, oprócz tego jest tam kryzys humanitarny i gospodarczy" - powiedziała podczas konferencji prasowej.

Badanie przeprowadzone przez UNDP pokazuje, że "Afganistan jest na drodze szybkiego i katastrofalnego pogorszenia jakości życia osób najbardziej narażonych" - podkreśliła.

Dla UNDP przyczyn tej sytuacji należy upatrywać w pandemii Covid-19 i przemianach politycznych, zamrożonych rezerwach walutowych tego kraju i zwiększonej presji na system bankowy, co skutkuje narastającym ubóstwem.

"Ten kryzys wymaga pilnych działań” – zaapelowała Wignaraja, wzywając społeczność międzynarodową do pomocy. Wyjaśniła, że plan działania UNDP "ma na celu poprawę życia osób najbardziej narażonych, przy jednoczesnym ograniczeniu przesiedleń, które mogą jeszcze bardziej pogorszyć sytuację".

Wcześniej Deborah Lyons, specjalna wysłanniczka sekretarza generalnego ONZ ds. Afganistanu, ostrzegła na posiedzeniu Radę Bezpieczeństwa, że do tego kraju muszą szybko napłynąć pieniądze, aby "zapobiec całkowitemu załamaniu się gospodarki i ładu społecznego".

Pozostawiony bez pomocy Afganistan czeka "poważna recesja gospodarcza, mogąca pogrążyć miliony ludzi w ubóstwie i głodzie oraz spowodować ogromną falę uchodźców" – powiedziała Lyons. (PAP)

zm/

jo/ zm/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Powiązane: Wojna w Afganistanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki