REKLAMA

W Afganistanie brakuje dolarów. Rezerwy walutowe banku centralnego niedostępne dla talibów

2021-08-18 13:06
publikacja
2021-08-18 13:06
W Afganistanie brakuje dolarów. Rezerwy walutowe banku centralnego niedostępne dla talibów
W Afganistanie brakuje dolarów. Rezerwy walutowe banku centralnego niedostępne dla talibów
fot. Aybige Mert / / Shutterstock

Szacowane na 9 mld dolarów rezerwy walutowe afgańskiego banku centralnego są ulokowane głównie za granicą i są w zasadzie niedostępne dla talibów; w Afganistanie zaczyna jednak brakować dolarów, co grozi deprecjacją lokalnej waluty i inflacją - ostrzega w środę szef banku centralnego.

Bank centralny Afganistanu ma ok. 9 mld dolarów rezerw walutowych, z których przeważająca większość jest ulokowana za granicą - z czego 7 mld w systemie amerykańskich rezerw federalnych - napisał na Twitterze szef banku centralnego Afganistanu Adżal Ahmady, któremu udało się uciec z Kabulu.

Dodał, że trzymane za granicą rezerwy walutowe nie zostały naruszone, a środki są ulokowane w instytucjach gwarantujących bezpieczeństwo. Te pieniądze prawie na pewno będą zamrożone i niedostępne dla talibów, którzy wciąż figurują na międzynarodowych listach organizacji terrorystycznych - podkreślił Ahmady. Jego zdaniem Taliban może uzyskać dostęp do 0,1-0,2 proc. afgańskich rezerw.

Jak informuje dziennik "The Washington Post" już w niedzielę szefowa amerykańskiego Departamentu Skarbu Janet Yellen zamroziła afgańskie rezerwy trzymane na amerykańskich kontach. "Żadne środki afgańskiego banku centralnego zgromadzone w USA nie będą dostępne dla talibów" - przekazał anonimowo gazecie jeden z amerykańskich urzędników.

Ahmady przypomniał, że z powodu dużego deficytu bilansu obrotów bieżących Afganistanu, bank centralny otrzymywał regularne dostawy dolarów w gotówce. W piątek poinformowano, że zostaną one przerwane; nie odbyła się dostawa zaplanowana na niedzielę, tego samego dnia talibowie wkroczyli do Kabulu.

W kraju brakuje dolarów, chcąc zapobiec wypływowi środków poza Afganistan talibowie mogą ograniczyć przepływy finansowe i dostęp do dolarów, doprowadzi to do deprecjacji lokalnej waluty afgani i wzrostu inflacji - przewiduje Ahmady. Szef banku centralnego podkreśla, że w takiej sytuacji wzrosną ceny żywności, co szczególnie mocno uderzy w biedniejszą część społeczeństwa. (PAP)

adj/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (29)

dodaj komentarz
po_co
Mam wrażenie, że rok czy dwa lata temu podobną sytuację można było dostrzec w Wenezueli gdy USA blokowało dostęp do rezerw.

TO JEST ABSOLUTNIE NIEDOPUSZCZALNE i każde państwo biorące udział w takim procederze powinno momentalnie zerwać wszelkie stosunki dyplomatyczne z USA.

Trudno Talibowie opanowali Afganistan
Mam wrażenie, że rok czy dwa lata temu podobną sytuację można było dostrzec w Wenezueli gdy USA blokowało dostęp do rezerw.

TO JEST ABSOLUTNIE NIEDOPUSZCZALNE i każde państwo biorące udział w takim procederze powinno momentalnie zerwać wszelkie stosunki dyplomatyczne z USA.

Trudno Talibowie opanowali Afganistan jest to efektem wojny trwającej prawie 200 lat którą zapoczątkowali Brytyjczycy, a później na zmianę kontynuowali Rosjanie i Amerykanie którzy walczyli o swoje wpływy w tej strefie. Destabilizacja miała początkowo sprzyjać interesom korony, a później interesom USA.

Może nam się nie podobać kto rządzi danym krajem, możemy nawet toczyć z nimi wojnę ale na litość jak można nie wywiązywać się z umowy która gwarantuje dostęp do gotówki którą trzyma się w innym państwie? To jest zwykła kradzież i skoro USA nie ma zamiaru oddać tych pieniędzy to powinno jasno postawić sprawę i powiedzieć, że odbiera pieniądze Afganistanowi.
To w oczywisty sposób nadwyrężyło by reputację USA jako gwaranta więc mydlą oczy, że oddadzą pieniądze ale rządowi który ONI UZNAJĄ ZA LEGALNY.

Co w sytuacji gdy Afgańczycy zaakceptują nowy rząd, gdy okaże się, że jednak nie jest taki jak prezentuje się go w mediach? Co gdy Afganistan zacznie stawać na nogi tak jak Libia? Wtedy też USA wybierze się z misją "ratującą demokrację" i zabiją Hajbatullaha Ahundzadeha tak jak zabili Muammara Kaddafiego?

Nie twierdzę, że przywódca Talibów, a co za tym idzie obecny przedstawiciel Afganistanu wyciągnie to państwo z bagna tak jak Kaddafi wyciągnął Libię i stworzył z niej rywala dla interesów USA. Natomiast na ten moment to nie jest nasz interes.

Zresztą nigdy nie będzie dopóki problemy Afganistanu będą zamykać się wewnątrz jego suwerennych granic. Warto to zrozumieć aby ktoś w przyszłości nie ustanowił kolejnej Rady Regencyjnej w Polsce, oczywiście dla naszego dobra.
pancerowany
Biorąc pod uwagę iż każdy innowierca jest potencjalnym obiektem do utylizacji przez kalifat, powinniśmy faktycznie, jako innowiercy, oddać im te pieniądze. Zakładam że pójdą na edukowanie innowierców o fakcie przyszłej nieuniknionej utylizacji, a młodzież muzułmańską o sposobach owej Biorąc pod uwagę iż każdy innowierca jest potencjalnym obiektem do utylizacji przez kalifat, powinniśmy faktycznie, jako innowiercy, oddać im te pieniądze. Zakładam że pójdą na edukowanie innowierców o fakcie przyszłej nieuniknionej utylizacji, a młodzież muzułmańską o sposobach owej utylizacji.
3456
amerykanie skradli co się tylko dało i w popłochu zwiali ,to jak mają być rezerwy ,jeden helikopter został z gotówką co nie zdążyli przeładować . a jak było na Ukrainie to samo , po to gromadzi się złoto w sztabach jak coś nie tak jest z czym wiać , a hołota znów będzie robić na nowe zapasy rząd aparat ucisku amerykanie skradli co się tylko dało i w popłochu zwiali ,to jak mają być rezerwy ,jeden helikopter został z gotówką co nie zdążyli przeładować . a jak było na Ukrainie to samo , po to gromadzi się złoto w sztabach jak coś nie tak jest z czym wiać , a hołota znów będzie robić na nowe zapasy rząd aparat ucisku , organizacja gangsterska ściągająca siłowo haracz,
the_mind_renewed
Pamiętacie wczoraj 650 osób i dramatyczny odlot z Kabulu. Ryanair już się przygląda sytuacji i widzi potencjał. )
mooooo
Talibany mają łeb do robienia interesów zaraz pójdzie wyzwolenie Iraku i kasa popłynie szerokim strumieniem ,, spoko.
jas2
Rezerwy walutowe banku centralnego niedostępne dla talibów.
Ciekawe dla kogo dostępne?
300_pala
Na pewno nie dla handlarzy opium,
piotr76
Nie ważne czy Afganistan będzie biedny czy bogaty, ważne żeby był muzułmański ;)
itso_a_dlaczego
żaden problem od czego są podatki :D
talmud
LMAO........"a środki są ulokowane w instytucjach gwarantujących bezpieczeństwo".....wiele krajów przekonało się jaki to jest wielki żart....
.......nawet o zwrot złota z tych słynnych instytucji trzeba bardzo mocno "zabiegać".....

Powiązane: Wojna w Afganistanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki