8 miliardów euro na innowacje. Wkrótce ruszają pierwsze konkursy dla firm

2022-11-22 12:00
publikacja
2022-11-22 12:00

Przedsiębiorcy z niecierpliwością wyczekują uruchomienia kolejnych dotacji z Funduszy Europejskich. W nowej perspektywie finansowania największe środki na innowacje będą pochodziły z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Resort funduszy zapowiada, że pierwsze konkursy ruszą już w pierwszym kwartale 2023 roku.  

8 miliardów euro na innowacje. Wkrótce ruszają pierwsze konkursy dla firm
8 miliardów euro na innowacje. Wkrótce ruszają pierwsze konkursy dla firm
fot. Marian Weyo / / Shutterstock

Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki opiewa na około 8 mld euro. Ponad połowa tej kwoty przeznaczono na dotacje dla firm, które chcą wprowadzić na rynek innowacje. Pod tym terminem kryją się nowe lub znacząco ulepszone produkty i usługi, w powstawaniu których kluczową rolę odgrywać będą wyniki prac badawczo-rozwojowych.

W ramach nadchodzącego rozdania funduszy UE konkursy będą prowadzone w zupełnie nowej formule projektów modułowych. Dzięki temu rozwiązaniu przedsiębiorcy będą mogli w jednym wniosku uwzględnić bardzo szeroki zbiór działań, w zasadzie większość etapów związanych z wdrożeniem nowego produktu – od etapu prac B+R, przez ich implementację, a nawet po promocję innowacji na rynkach zagranicznych. W efekcie unijne środki lepiej wkomponują się w potrzeby i cele konkretnych firm.

Finansowane skrojone pod potrzeby firm. Projekty modułowe pomogą w tworzeniu innowacji

Moduły podzielono na obowiązkowe i fakultatywne. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw w projekcie trzeba będzie uwzględnić przynajmniej jeden z dwóch modułów obligatoryjnych, tj.: przeprowadzenie prac B+R i wdrożenie wyników prac B+R.

Do wyboru będzie również pięć modułów nieobowiązkowych (tu nie obowiązują już żadne limity ilościowe): rozwój infrastruktury B+R, internacjonalizacja, rozwój kompetencji pracowników i osób zarządzających przedsiębiorstwem, cyfryzacja oraz zazielenienie.

Co ważne, wiele wskazuje na to, że na dwa ostatnie obszary weryfikujący wnioski będą patrzeć szczególnie przychylnym okiem, a przedsiębiorcy, którzy postawią na ekoprojektowanie czy innowacje cyfrowe, prawdopodobnie zyskają dodatkowe punkty przy ocenie projektów.

Dla właścicieli dużych firm obligatoryjny będzie moduł celowego projektu badawczo-rozwojowego, natomiast z modułów fakultatywnych skorzystają już dowolnie, według indywidualnych potrzeb podobnie jak w przypadku MŚP.

To jednak nie koniec zmian, bo procedura ubiegania się o unijne wsparcie z programu FENG uległa znacznemu uproszczeniu. Wniosków o fundusze nie trzeba będzie już bowiem kierować do kilku różnych instytucji obsługujących dotychczas cały proces.

Od teraz MŚP będą mogły ubiegać się o dofinansowanie projektów w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Z kolei duże podmioty, a także małe przedsiębiorstwa skupione w konsorcjach np. z organizacjami badawczymi – w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

fot. Materiał Partnera / 

Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki