Kredyt technologiczny z UE – wkrótce nowy nabór wniosków

2022-11-18 06:00
publikacja
2022-11-18 06:00

Fundusze unijne pomogły niejednej firmie rozwinąć swoją działalność, m.in. poprzez innowacje. Już niedługo ruszy nowa edycja programu „Kredyt na innowacje technologiczne”. Dla kogo przeznaczone są środki i jak je wykorzystać? Podpowiadamy.

Kredyt technologiczny z UE – wkrótce nowy nabór wniosków
Kredyt technologiczny z UE – wkrótce nowy nabór wniosków
fot. Marian Weyo / / Shutterstock

Kredyt technologiczny ze środków UE

Wraz z nową perspektywą finansowania i Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG) zaplanowano kontynuację popularnego konkursu z poprzedniego programu POIR, tj. „Kredytu na innowacje technologiczne”.  

Jest to instrument, który łączy finansowanie dłużne z udziałem banków komercyjnych (co pozwala na zwiększenie udziału w finansowaniu innowacyjnych przedsięwzięć) oraz bezzwrotne w formie dotacji. Ponadto instrument mieszany, taki jakim jest kredyt na innowacje technologiczne, łączy w sobie zalety finansowania zwrotnego uruchamianego ze środków prywatnych (sektor bankowy) ze wsparciem dotacyjnym, które zwiększa skłonność do finansowania innowacyjnych projektów przez firmy.

"W Europejskim Rankingu Innowacyjności 2021 Polska jest określana jako emerging innovator (65,9 proc. średniej UE). Analiza poszczególnych obszarów wskazuje na niski względem średniej unijnej poziom innowacyjności przedsiębiorstw, m.in. w obszarach wydatków przedsiębiorstw na B+R, nakładów na innowacje na pracownika, innowacji produktowych czy innowacyjnych MŚP współpracujących z innymi podmiotami” – czytamy w programie FENG zatwierdzonym przez KE.

Kredyt technologiczny – dla kogo, co można sfinansować?

Z kredytu na innowacje technologiczne skorzystać mogą mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Dofinansowanie polega na spłacie części kapitału kredytu inwestycyjnego, który trzeba zaciągnąć w celu realizacji inwestycji technologicznej. Co oznacza jednak „inwestycja technologiczna”? Jest to wdrożenie nowej, niestosowanej dotychczas technologii oraz uruchomienie na jej podstawie wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych produktów, procesów lub usług. Nowa technologia może przyjąć formę:

  • prawa własności przemysłowej,
  • wyników prac rozwojowych,
  • wyników badań aplikacyjnych,
  • nieopatentowanej wiedzy technicznej.

Oznacza to, że kredyt na innowacje technologiczne nie może być udzielany na zakup środka trwałego, w którym została wdrożona nowa technologia będąca przedmiotem inwestycji technologicznej. Nie może to być technologia wdrożona tylko w maszynie. Wdrożenie technologii musi polegać na stworzeniu bazy technologicznej (np. linii technologicznej), w której technologia ta będzie mogła zostać w praktyce zastosowana, a w efekcie możliwa będzie produkcja towarów lub świadczenie usług bezpośrednio wynikających z jej wdrożenia.

Nabór wniosków do projektów realizowanych w ramach FENG 2021-2027 ma ruszyć w IV kwartale 2022 roku.

Kredyt technologiczny różnorodność zrealizowanych projektów

Kredyty technologiczne dla firm były bardzo popularne w poprzedniej perspektywie finansowej. Zrealizowane wówczas projekty cechuje różnorodność – od ram rowerowych aż po książki przyjazne oczom. Wśród tych najciekawszych można wymienić:

  • projekt pn. „Wdrożenie technologii produkcji książek przyjaznych oczom, przez firmę Totem z Inowrocławia”. Celem projektu było "wdrożenie nowej technologii produkcji książek przyjaznych oczom (KPO) i uruchomieniu usługowej produkcji książek w oparciu o autorski ciąg technologiczny". W efekcie, "wdrożona technologia ma pozwolić osiągnąć zdolność do opłacalnej produkcji książek w niskich nakładach, w formatach powiększonych. Wydawnictwa te będą dedykowane czytelnikom posiadającym wady wzroku" - czytamy na stronie internetowej firmy. Wartość projektu to 7,538 mln złotych, zaś dofinansowanie projektu z UE wyniosło: 3,392 mln złotych;
  • na wsparcie mogą liczyć także rolnicy i producenci żywności. Projekt pn: „Wdrożenie innowacyjnej technologii dekrystalizacji miodu pszczelego oraz dostosowanie zakładu do wdrożenia produktów z certyfikatem „BIO”” został z kolei zrealizowany w firmie Mazurskie Miody Bogdan Piasecki. Produkty firmy oferowane są przez największe krajowe sieci handlowe. Wartość projektu to blisko 1,812 mln złotych, z czego wkład Funduszy Europejskich wyniósł 1,031 mln złotych;
  • projekt pn: „Utworzenie przez AG MOTORS Sp. z o.o. Centrum Badawczo-Rozwojowego dla potrzeb branży rowerowej” – realizowany przez AG MOTORS Sp. z o.o. Celem projektu jest zwiększenie potencjału badawczo-rozwojowego firmy. CBR stanowić będzie pierwszą tego rodzaju sieć współpracy z przedstawicielami środowiska naukowego (nowoczesna platforma wymiany informacji i doświadczeń oraz realizacja wspólnych przedsięwzięć B+R). Efektem zaś, ma być nowa usługa (tj. oferowanie specjalistycznych badań na zlecenie), a także nowa wiedza (metodologia konstrukcji nowego rodzaju tylnych haków koła, redukcja masy elementów z aluminium przy jednoczesnym podniesieniu parametrów mechanicznych). Wartość projektu to 7,366 mln złotych, z czego wkład Funduszy Europejskich wyniósł 4,192 mln złotych;
  • Wsparcie w wysokości 5,857 mln złotych na realizację projektu pn: „Budowa i uruchomienie zakładu starzenia, finiszowania i blendingu rumu kategorii ultra premium oraz fine & rare” otrzymała firma Dictador Europe Sp. z o.o. Wartość projektu jest szacowana na 13,015 mln złotych. Celem projektu jest uzyskanie wiodącej pozycji konkurencyjnej na światowych rynkach alkoholi klasy ultrapremium i inwestycyjnych.

Innowacje mogą się opłacić

Kredyt technologiczny to niejedyne rozwiązanie dostępne dla innowatorów w ramach nowej perspektywy finansowania FENG. O wsparciu pierwszych kroków w świecie innowacji pisaliśmy w artykule „Innovation Coach. Jak zdobyć unijne środki dla początkujących innowatorów?”.

W najbliższej przyszłości części przedsiębiorstw nie będzie sprzyjało otoczenie makroekonomiczne. Jednak ciężkie czasy mogą być idealnym momentem na wdrożenie innowacji w przedsiębiorstwie – aby przetrwać w trudnym otoczeniu rynkowym, firmy będą musiały podnosić swoją konkurencyjność.

W ramach FENG w latach 2021-2027 przewidziano 7,9 mld euro, z czego ponad połowa tej kwoty będzie przeznaczona na działania związane z B+R, a więc rozwojem innowacji w gospodarce. Szacuje się, że dzięki środkom unijnym nakłady na działalność B+R w relacji do PKB wzrosną do 2,5 proc. w 2030 r. (w 2020 było to 1,39 proc.).

fot. Materiał Partnera / 
Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Powiązane: Dotacje unijne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki