REKLAMA

Złoty słabnie trzeci dzień z rzędu. Euro powyżej 4,70 zł

2022-06-24 09:54
publikacja
2022-06-24 09:54
Złoty słabnie trzeci dzień z rzędu. Euro powyżej 4,70 zł
Złoty słabnie trzeci dzień z rzędu. Euro powyżej 4,70 zł
fot. MikeDotta / / Shutterstock

Piątkowy poranek przyniósł kontynuację osłabienia polskiej waluty. Kurs euro znalazł się niebezpiecznie blisko czerwcowych szczytów i to przy stosunkowo sprzyjającym otoczeniu zewnętrznym.

Złoty ostatnio przeżywa ciężki okres. Najnowsze kłopoty naszej waluty zaczęły się, gdy Rezerwa Federalna dokonała najmocniejszej od 28 lat podwyżki stóp procentowych i obrała twardy kurs antyinflacyjny. W ślad za Amerykanami poszli bankierzy centralni z EBC, Banku Anglii i Szwajcarskiego Banku Narodowego. Przedwczoraj solidną, 125-punktową, podwyżką stóp uraczyli nas Czesi.

To wszystko zwiększa presję na polską Radę Polityki Pieniężnej, aby ta w lipcu podniosła stopy o przynajmniej 75-100 pb. Tymczasem RPP chciałaby raczej kończyć cykl zacieśnienia polityki monetarnej w obawie przed nadchodzącą recesją. Na to jednak póki co nie pozwala ciągle rosnąca i już ekstremalnie wysoka inflacja cenowa w Polsce.

Jeśli RPP „nie dowiezie” wymaganych przez rynek podwyżek stóp procentowych, to złoty może znaleźć się w poważnych opałach. Rynek kontraktów FRA zakłada, że do końca roku stopa procentowa w NBP wzrośnie do ok. 7,5-8,0% z obecnych 6%. To i tak mniej niż jeszcze kilka dni temu, gdy stawki FRA zakładały wzrost kosztów kredytu do 8,75%.

- Obecna sytuacja na rynku jest korzystna dla obligacji (wczoraj po raz kolejny rynkowe stopy spadły o kilkadziesiąt pb!), ale niekoniecznie dla rynku walutowego. Kurs zachowuje się w pełni reaktywnie w stosunku do czynników zewnętrznych i rynków stopy procentowej. Dziś bez istotnych danych krajowych w kalendarzu, można spodziewać się, że na rynku FI znów będą triumfować tendencje globalne - napisali ekonomiści Pekao.

W rezultacie od dwóch tygodni złoty pozostaje pod presją sprzedających. W piątek rano kurs euro wynosił 4,7155 zł i był o ponad grosz wyższy niż dzień wcześniej. Do zeszłotygodniowego szczytu (4,7384 zł) brakuje jeszcze 2,5 grosza, co przy obecnej zmienności panującej na rynku złotego jest stosunkowo niewielkim buforem bezpieczeństwa.

Piątkowa słabość złotego niepokoi tym bardziej, że sentyment do ryzykownych aktywów uległ niewielkiej poprawie. Czwartkowa zwyżka na Wall Street pozostawia przy życiu nadzieje na odreagowanie po zimowo-wiosennej wyprzedaży na rynkach akcji i obligacji. Niemniej jednak dolar wciąż pozostaje mocny, co zwykle szkodzi walutom rynków wschodzących, takich jak Polska. W piątek o poranku za dolara płacono 4,4792 zł.

Frank szwajcarski kosztował 4,6600 zł i był o 1,5 grosza droższy niż w czwartek wieczorem. Od 8 czerwca helwecka waluta podrożała o ok. 30 groszy, odbijając się od najniższych poziomów od rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

KK

Źródło:
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
competitionatp
Moja taktyka taka.. robić zupełnie na odwrót co pitolą "mędrcy syjonu" z bankier.il.... Zawsze wychodzę na plusie.. Aj Waj.. xD
john-eire
Jak Polski bank centraly interweniuje zeby umocnic zloty, rynek sprzeda zloty.
Jak Czeski bank centraly interweniuje zeby umocnic koruna, rynek kupi koruna.
friedens
Kaczyński śpi. Nie wie, że drogi dolar i euro (którym wciąż straszy ciemny lud)) to coraz wyższa inflacja? Słaby złoty zagraża bezpieczeństwu Polaków i ich państwa. Ale co to obchodzi Kaczyńskiego? Opuścił rząd, by prezesować w PiS. A Glapiński? Też nic nie robi. A może to on znów gra na osłabienie złotego? Pisowski cyrk w ruinie Kaczyński śpi. Nie wie, że drogi dolar i euro (którym wciąż straszy ciemny lud)) to coraz wyższa inflacja? Słaby złoty zagraża bezpieczeństwu Polaków i ich państwa. Ale co to obchodzi Kaczyńskiego? Opuścił rząd, by prezesować w PiS. A Glapiński? Też nic nie robi. A może to on znów gra na osłabienie złotego? Pisowski cyrk w ruinie - to mało powiedziane.
competitionatp
Kaczyński odszedł z rządu.. miśku.. Co ty chcesz od Kaczyńskiego... xDDDD

Normalnie nie mogę... xDDDD

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki