REKLAMA

Zeszłoroczny wynik przebity – przybywa upadłości konsumenckich

Michał Kisiel2016-10-10 10:29analityk Bankier.pl
publikacja
2016-10-10 10:29
thetaXstock

Nowa, bardziej liberalna regulacja dotycząca upadłości konsumenckiej spowodowała, że Polacy chętniej korzystają z możliwości ogłoszenia bankructwa. Do końca września tego roku ponad 3 tys. dłużników wybrało takie rozwiązanie. Zeszłoroczny rekord liczby ogłoszeń już został pobity.

Od początku 2015 r. upadłość konsumencka w Polsce stała się bardziej dostępna dla przeciętnego dłużnika. W nowym prawie upadłościowym wprowadzono szereg korzystnych dla konsumentów zapisów. Przypomnijmy, że dziś bankructwa nie mogą ogłosić tylko osoby, które doprowadziły do niewypłacalności umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Przewidziano możliwość starania się o upadłość w przypadku, gdy mamy tylko jednego wierzyciela, a także zawarcia układu i zachowania części majątku.

/ thetaXstock

Zmiana w prawie sprawiła, że Polacy zaczęli korzystać z tej nieco zapomnianej instytucji. W 2015 r. upadłość ogłoszono w stosunku do ponad 2 tys. konsumentów. W ciągu kilku lat obowiązywania poprzednich regulacji łącznie bankructwo ogłosiło zaledwie kilkadziesiąt osób.

W 2016 r. wprowadzono kilka nowości w prawie upadłościowym – m.in. umożliwiono osobom, które prowadziły działalność gospodarczą ogłoszenie upadłości konsumenckiej zaraz po zamknięciu firmy. Jak wynika z danych gromadzonych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, do połowy roku w Monitorze Sądowym i Gospodarczym zamieszczono 1992 ogłoszenia upadłości konsumentów. To niemal tyle, ile w całym 2015 r.

Do końca września tego roku grono bankrutów powiększyło się o kolejny tysiąc osób. Łącznie z instytucji upadłości skorzystało w 2016 r. 3080 dłużników. Można oczekiwać zatem, że w tym roku upadłości konsumenckich będzie dwukrotnie więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

Procedura upadłości jest ostatnią deską ratunku dla dłużników, którzy trwale stracili zdolność do regulowania swoich zobowiązań. Sądy mają obecnie możliwość umorzenia długu bez wyznaczania planu spłaty. W szczególnych okolicznościach, gdy sytuacja konsumenta nie rokuje szans na poprawę, dłużnik zyskuje „czystą kartę” bez konieczności przejścia przez kilkuletni okres dzielenia się przychodami z wierzycielami.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (22)

dodaj komentarz
~drit
Ciekawe że podpisuje się na luzie praktycznie bez przeczytania różne CETY, które
narzucają rozwiązania prawnicze (złe dla nas) prosto z USA, a nie przyjmuje się tamtejszych rozwiązań upadłości konsumenckiej (dobre dla nas). Nie wiem jak w innych ale we mnie wzbiera gniew, sitwy przekroczyły cienką czerwoną linię.
~as
Może to niepoprawne politycznie, ale uważam, że każde bankructwo konsumenckie dotyczy osób, które doprowadziły do niewypłacalności umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. W skrócie: nie stać cię, nie kupuj! Przerzucanie na innych kosztów swoich złych decyzji nie jest w porządku.
~zez
no a teraz odnieś swoją tezę do bankructwa spółki z o.o. i udowodnij, że jest moralnie OK, że sp. z o.o. może upaść i każdy uważa że to "element wolnego rynku", a upadłość Kowalskiego to wynik jego grzesznego życia :)
~as odpowiada ~zez
W przypadku spółek całym swoim majątkiem odpowiada zarząd! (żywi ludzie). No ale oni mogą też równolegle "zbankrutować konsumencko" albo wszystko przepisać na babcię.
~zez odpowiada ~as
LOL. Zarząd odpowiada swoim majątkiem tylko za zobowiązania wobec Skarbu Państwa i tylko w specyficznych sytuacjach. Dlatego właśnie to spółka z OGRANICZONA odpowiedzialnością...
~as odpowiada ~zez
Nie załamuj mnie. Tworzysz jakieś nowe prawo handlowe!
~zez odpowiada ~as
tak wynika z art. 116 ordynacji podatkowej. A teraz napisz z czego wynika odpowiedzialność zarządu sp. z o.o. za wszystkie inne zobowiązania, no proszę udowodnij mi że jestem głupi :)
~mm
A teraz zamień słowo: "osób" na "banków" i zacznijmy jeszcze raz.
~szkoda_słów
To ciekawe co piszesz bo bierzesz tylko jeden rodzaj sytuacji i z tego robisz zasadę.

Dopóki istnieje np. dziedziczenie długów i to w taki sposób, że można dziedziczyć nieświadomie nawet nie znając osób powiązanych rodzinnie z własną osobą to takie osoby uważasz za winne?

Lub osoby, które ciężko zachorowały
To ciekawe co piszesz bo bierzesz tylko jeden rodzaj sytuacji i z tego robisz zasadę.

Dopóki istnieje np. dziedziczenie długów i to w taki sposób, że można dziedziczyć nieświadomie nawet nie znając osób powiązanych rodzinnie z własną osobą to takie osoby uważasz za winne?

Lub osoby, które ciężko zachorowały i nagle stały się nie wypłacalne a dług staje się nie do spłacenia bo takie wysokie koszty i odsetki są naliczane to też są bezgranicznie winne?

Takich różnorodnych przykładów jest mnóstwo także nie powinno się wkładać wszystkich do jednego wora.
~TuPiotr
Z mej wiedzy , wcale tak różowo nie jest. To droga przez mękę , będąc już w tragicznej sytuacji. Do tego w przyszłości można zapomnieć o kredytach lub inwestycjach. To zostaje w historii , jak kiedyś wyrok/karalność/więzienie

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki