REKLAMA

Zarząd Budimeksu uważa, że naliczenie kary przez PGE GiEK jest bezzasadne

2022-05-26 19:08
publikacja
2022-05-26 19:08
Zarząd Budimeksu uważa, że naliczenie kary przez PGE GiEK jest bezzasadne
Zarząd Budimeksu uważa, że naliczenie kary przez PGE GiEK jest bezzasadne
fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / / Bankier.pl

Zarząd Budimeksu uważa, że naliczenie kary przez PGE GiEK w związku z realizacją bloku w Turowie jest bezzasadne - poinformowała spółka w komunikacie.

W czwartek PGE GiEK wystawiła notę obciążeniową w kwocie 561,5 mln zł konsorcjum firm Mitsubishi Power Europe Gmbh, Tecnicas Reunidas oraz Budimex. Konsorcjum realizowało dla PGE GiEK projekt obejmujący zaprojektowanie i wykonanie w formule "pod klucz" bloku energetycznego w Turowie.

Jak podano, nota obciążeniowa dotyczy kary umownej z tytułu niedotrzymania wskaźnika dyspozycyjności bloku w pierwszym roku okresu gwarancji, który zgodnie z umową był jednym z gwarantowanych przez konsorcjum parametrów technicznych.

"Zarząd Budimeksu uważa naliczenie ww. kary przez zamawiającego za bezzasadne, a ww. nota obciążeniowa nie zostanie ujęta w księgach Budimeksu" - poinformowała spółka w komunikacie.

Jak podano, udział Budimeksu w konsorcjum wynosi 23,58 proc.

"Zarząd informuje, że w ramach swojego udziału w konsorcjum nie odpowiada za dostawy kluczowych urządzeń technologicznych odpowiedzialnych za wytwarzanie energii elektrycznej. Ponadto w ocenie Budimeksu zakres realizowanych przez niego prac nie miał wpływu na kontestowaną przez zamawiającego dyspozycyjność bloku" - podano w komunikacie.

Dodatkowo Budimex wskazał, że - zgodnie z ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych - zamawiający w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego oraz w czasie 90 dni od dnia jego odwołania nie może potrącić kary umownej z wierzytelności wykonawcy ani zaspokoić swoich roszczeń w zakresie kar z zabezpieczeń należytego wykonania umowy.

Przekazanie bloku w Turowie do eksploatacji nastąpiło 14 maja 2021 r. (PAP Biznes)

sar/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki