REKLAMA

Zapowiedź dnia - 26 stycznia 2022 r.

2022-01-26 07:15
publikacja
2022-01-26 07:15
Zapowiedź dnia - 26 stycznia 2022 r.
Zapowiedź dnia - 26 stycznia 2022 r.
/ Bankier.pl

Przed nami środa, 26 stycznia, 26. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Ceny mieszkań w ogłoszeniach rosną szybciej od inflacji. Z wyjątkiem lutowej korekty na rynku pierwotnym i lipcowej na rynku wtórnym, 2021 r. upłynął pod znakiem stałych podwyżek oczekiwań sprzedających mieszkania – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom.

Kredyty hipoteczne. Na marżę kredytu hipotecznego poniżej 2 pp. można liczyć już w kilku bankach. Warunkiem jest jednak wniesienie standardowego, 20-procentowego wkładu własnego. W styczniowym rankingu Bankier.pl sprawdził oferty dla kupujących szeregówkę na rynku wtórnym.

Rząd w końcu da oszczędzającym nieco więcej zarobić. Ministerstwo Finansów ogłosiło, że od lutego nieznacznie wzrośnie oprocentowanie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa.

Ostatnie dni na wysłanie PIT-11 do urzędu skarbowego. Kończy się czas na wysłanie PIT-11. Płatnicy do 1 lutego 2022 r. muszą dostarczyć formularz do właściwego urzędu skarbowego. Deklarację można złożyć wyłącznie online.

Zmiany w urlopach rodzicielskich. Nadchodzą zmiany w urlopach na dziecko. Unijna dyrektywa zakłada dwie modyfikacje – jedną z nich jest podział urlopu rodzicielskiego na dwie równe części dla obojga rodziców bez prawa przeniesienia. Rząd ma czas do sierpnia 2022 r. na przyjęcie nowych przepisów.

"Polski ład". Minister finansów zapowiada, że kolejne kategorie podatników zostaną objęte ulgą dla klasy średniej. Zapewnia także, że korzystanie z preferencji będzie również możliwe przy zbiegu różnych umów, np. umowy o pracę z umową zleceniem.

Wydarzy się w Polsce

Budżet. Sejm rozpocznie dziś dwudniowe posiedzenie; posłowie będą głosować nad poprawkami Senatu do ustawy budżetowej na 2022 r. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zaopiniowała negatywnie wszystkie 65 poprawek zaproponowanych przez senatorów.

"Polski ład". Posłowie mają rozpocząć prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Rząd we wtorek przyjął ten projekt; ma on wspierać pracodawców tworzących miejsca pracy dla niepełnosprawnych i przenieść treść rozporządzenia ws. terminów poboru zaliczki na podatek dochodowy do ustawy o PIT.

Górnictwo. Posłowie na posiedzeniu mają też głosować nad wnioskiem Senatu o odrzucenie nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Senat opowiedział się w połowie stycznia za odrzuceniem tej ustawy ustanawiającej warty 28,8 mld zł system publicznego wsparcia dla górnictwa węgla kamiennego na kolejne 10 lat.

Ceny gazu. Posłowie mają także zająć się poprawkami Senatu do ustawy o ochronie odbiorców gazu; propozycje senatorów zmierzały do rozszerzenia grona podmiotów uprawnionych do korzystania z cen regulowanych taryfami.

RPP. Posłowie mają również powołać członków Rady Polityki Pieniężnej, rekomendację sejmowej Komisji Finansów Publicznych uzyskali Elżbieta Ostrowska i Wiesław Janczyk.

Wydarzy się na świecie

MOSKWA - Wystąpienie w parlamencie ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa.

PRAGA - Rząd Czech ma obradować nad projektem umowy z Polską w sprawie uregulowania konfliktu wokół kopalni węgla brunatnego Turów.

KIJÓW – Dwudniową wizytę na Ukrainie rozpoczyna unijny komisarz ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Oliver Varhelyi.

BRUKSELA - Cotygodniowe posiedzenie Komisji Europejskiej.

LONDYN - W brytyjskiej Izbie Gmin cotygodniowa sesja poselskich pytań do premiera Borisa Johnsona.

RZYM - W parlamencie Włoch najprawdopodobniej trzeci dzień wyborów prezydenta państwa. Głosują deputowani, senatorowie i delegaci regionów kraju.

Kalendarium ekonomiczne 26 stycznia 2022 r.

Australia, Indie - dzień wolny

10.00 Polska - stopa bezrobocia w grudniu

14.00 Polska - podaż pieniądza w grudniu

16.00 USA - sprzedaż nowych nieruchomości w grudniu

16.00 Kanada - decyzja Banku Kanady w sprawie stóp procentowych (rynek nie spodziewa się zmian)

20.00 USA - decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych (rynek nie spodziewa się zmian)

20.30 USA - konferencja prasowa prezesa Fedu Jerome'a Powella

Podsumowanie sesji

Panika na GPW opanowana. Krótka pozycja na Allegro

Powrót spadków na Wall Street

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy

Kalendarium giełdowe

Sezon raportowy na GPW - kalendarz publikacji wyników. Za chwilę za rynek zaczną spływać raporty za IV kwartał i cały 2021 r. Sprawdziliśmy, w których okresach sprawozdania opublikuje najwięcej spółek, a także kiedy zrobią to najpopularniejsze i największe spółki z głównego rynku.

GTC - Wprowadzenie do obrotu na GPW 88.700.000 akcji zwykłych na okaziciela serii O.

NANOGROUP - NWZA ws. powołania do Rady Naukowej spółki, określenia wynagrodzenia przewodniczącego RN, podwyższenia kapitału zakładowego w drodze emisji akcji zwykłych na okaziciela serii I w trybie oferty publicznej z pozbawieniem prawa poboru oraz zmiany statutu.

AKCEPTFIN - Publikacja raportu za 2020 rok.

IFIRMA - NWZA ws. zmiany wynagrodzenia członków RN oraz zwiększenia funduszu dywidendowego.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 26 stycznia

1521 – Wojna pruska: nieudany atak wojsk krzyżackich na Olsztyn, którego obroną dowodził Mikołaj Kopernik.

1788 – Założono pierwszą europejską osadę w Australii, która leżała na terenie dzisiejszego Sydney. Na pamiątkę tego wydarzenia 26 stycznia ustanowiono australijskim świętem narodowym.

1797 – Austria, Prusy i Rosja podpisały w Sankt Petersburgu ostateczną konwencję rozbiorową głoszącą, że nazwa Królestwa Polskiego ma być wymazana na zawsze z map.

1905 – W kopalni pod Pretorią został znaleziony największy i najczystszy diament Cullinan.

1934 – W Berlinie podpisano niemiecko-polską deklarację o nieagresji.

1982 – Sejm PRL uchwalił Kartę Nauczyciela.

1984 – Sejm PRL uchwalił ustawę o prawie prasowym.

2000 – Utworzono Związek Rosji i Białorusi.

2005 – Na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie z honorami wojskowymi pochowany został Jan Nowak-Jeziorański.

2012 – Polska podpisała Umowę handlową dotyczącą zwalczania obrotu towarami podrabianymi (ACTA).

2020 – W katastrofie helikoptera w Calabasas w Kalifornii zginęło 9 osób, w tym były koszykarz Kobe Bryant i jego córka.

Źródła: PAP, Wikipedia

Informacje zebrał: Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki