REKLAMA
WAŻNE

Panika na GPW opanowana. Krótka pozycja na Allegro

2022-01-25 17:20
publikacja
2022-01-25 17:20
Panika na GPW opanowana. Krótka pozycja na Allegro
Panika na GPW opanowana. Krótka pozycja na Allegro
fot. Robert Gardziński / / FORUM

Po poniedziałkowym fascynującym przebiegu sesji w USA rynki europejskie starały się odbić po mocnej wyprzedaży. Paniczny strach na warszawskim rynku na razie minął.

Sesja na GPW rozpoczęła się niemrawo, mimo że szarża byków na Wall Street poprzedniego dnia była godna podziwu. Pomińmy już fakt, że w ostatniej części wyglądała raczej na paniczne wykupowanie dołków. WIG20 otworzył się na poziomie wczorajszego bardzo niskiego zamknięcia. Taki start mógł sugerować ostrożność kupujących oraz dawać ewentualne pole do rozwinięcia popytu w dalszej części sesji. Wyprowadzone odbicie starczyło na 2-procentowy wzrost przed południem i walkę przez resztę dnia o utrzymanie się nad wczorajszym zamknięciem.

Słabe otwarcie rynku kasowego w USA było gwałtownym impulsem do spadków na europejskich giełdach. WIG20 potrzebował chwili, by otrząsnąć się z podażowego uderzenia. Ostatnia godzina handlu w Warszawie była mocną kontrą byków wyprowadzającą indeks blue chipów na poziom prawie 2 200 pkt.

W momencie zamknięcia handlu warszawski parkiet był nieco lepszy od rynków bazowych  DAX-a (ok. 0,75 proc.) czy CAC40 (ok.1 proc.). WIG20 wzrósł o 1,35 proc. WIG był wyżej o 1,25 proc. i dotarł do poziomu 67 047 pkt. Mniejsze spółki rosły o odpowiednio 1 proc. w przypadku mWIG40 i 1,23 proc. jeśli chodzi o sWIG80. WIG140 był wyżej o 1,26 proc. Obroty wyniosły na szerokim rynku ponad 1,33 mld zł, z czego w 1,04 dotyczyły największych spółek.

Bankier.pl

Warto zwrócić uwagę, że o ile za oceanem eksperci na pierwszym miejscu wśród przyczyn sentymentu na rynku stawiają Fed i najbliższe decyzje w sprawie polityki monetarnej, o tyle w Europie doniesienia agencji prasowych na pierwszym miejscu stawiały eskalację napięć na linii Rosja-Ukraina. Angażuje on jednak znacznie więcej państw po obu stronach Atlantyku, przeradzając się w dyplomatyczny galimatias, którego rozwiązanie na pewno nie będzie łatwe.

"Kluczem do zachowania rynków finansowych w dłuższym terminie pozostaje środowe posiedzenie Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych i komunikacja Fed odnośnie przyszłych kroków w realizowanej polityce monetarnej" - napisał Kamil Cisowski z DI Xelion w porannym komentarzu, cytowany przez PAP.

Branżowo najlepiej zachowały się spółki sektora chemicznego (4,18 proc.), górnicze (2,48 proc.) i paliwowe (2,09 proc.). Wzrosty na większości indeksów sektorowych wynosiły ponad 1 proc. Spadł WIG-Games (-2,74 proc.) i niewiele sektor motoryzacyjny (-0,1 proc.)

W koszyku blue chip wyróżniały się akcje mocno przecenionego od początku roku CCC (5,09 proc.) oraz Lotosu (4,99 proc.) Allegro (3,15 proc.) oraz górniczych JSW (3,05 proc.) i KGHM (2,41 proc.).

KNF zaktualizował rejestr krótkiej pozycji, na którym z datą 24 stycznia pojawił się fundusz Marshall Wace na akcjach Allegro. Wielkość netto pozycji funduszu to 0,5 proc. Allegro w dodatku poinformowało o zgodzie kolejnego organu antymonopolowego (tym razem w Słowenii) na połączenie z Grupą Mall.

Wzrosły akcje 17 spółek z indeksu a lekko spadły akcje Cyfrowego Polsatu (-0,88 proc.) i Dino (-0,58 proc.). Liderem spadków był natomiast CD Projekt (-2,91 proc.), którego kurs akcji znajduje się najniżej od 14 grudnia.

W drugiej linii z racji dwucyfrowego spadku w poniedziałek większe odbicie było na akcjach Mabionu (6,9 proc.), Grupy Azoty (5,57 proc.) i LiveChatu (4,74 proc.). Wszystkie akcje spółek paniczne wyprzedawanych wczoraj były we wtorek tymi najbardziej rosnącymi. Dotyczyło to też Biomedu, Playway czy banków, jak mBank i Millenium.

Po przeciwnej stronie znalazła się kurs Ten Squrae Games (-10,71 proc.), który nie może się podnieść po ogłoszonej sprzedaży akcji w procedurze ABB przez założycieli spółki. Gorzej wypadł także DataWalk (-4,26 proc.), którego kurs jest najniżej od sierpnia.

Wciąż nie wystartowały notowania wczorajszego debiutanta na rynku NewConnect. Kurs One Solution jest druga sesję w fazie równoważenia.

Bankier.pl

MKu

Źródło:
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (13)

dodaj komentarz
hal9ooo
Panika na GPW opanowana. Krótka pozycja na Allegro
artykuł sugeruje odkupienie akcji które zostały sprzedane ...mimo, ze sytuacja na linii Rosja Ukraina nie uległa zmianie.
qonradx
Jutro powrót paniki. Nasi wspaniali inwestorzy jedyne co potrafią robić to nasladować swoich mocodawców za oceanem!
lukaszslask
USA grubo przewartosciowane,a na GPW o zadnej hossie mowy nie bylo...hossa to sie zacznie jak pojdziemy powyzej 3000pkt....
piszecie gielda ble,a co w zamian??krypto sie wali,obligi za 2 lata wg inflacji,a do tej pory niskie oprocentowanie,na kontach dno....
a Spolki,oczywiscie nie wszystkie,ale wyniki super,dywidendy w okolicach
USA grubo przewartosciowane,a na GPW o zadnej hossie mowy nie bylo...hossa to sie zacznie jak pojdziemy powyzej 3000pkt....
piszecie gielda ble,a co w zamian??krypto sie wali,obligi za 2 lata wg inflacji,a do tej pory niskie oprocentowanie,na kontach dno....
a Spolki,oczywiscie nie wszystkie,ale wyniki super,dywidendy w okolicach 5-6%,wiec o co chodzi??wyceny niskie,wiec jak ktos cos to niech pisze,bo ja alternatywy nie widze na ta chwile....
co mieszkanka za milion plus wykonczenie??i jaka stopa zwrotu?2%?......:)
a jak ktos mysli,ze to z miliona pojdzie na dwa tj to bylo z 200tys na 500 tys,to wydaje mi sie,ze jest w bledzie i to grubym......chyba,ze Pani z Biedronki bedzie dostawac akcje jeronimo martins,bo milionerzy juz maja chalupy....
the_mind_renewed
Rynki są poprostu fantastycznie głupie.:
Fed Klub jest; Zespół Ochrony Plunge w połączeniu z Blackrock, Vanguard i State Street. Blackrock, Vanguard i State Street rządzą giełdami żelazną pięścią. Połączone aktywa BlackRock, Vanguard i State Street stanowią około 82% kapitalizacji rynkowej S&P 500, około 25% akcji, które głosowały
Rynki są poprostu fantastycznie głupie.:
Fed Klub jest; Zespół Ochrony Plunge w połączeniu z Blackrock, Vanguard i State Street. Blackrock, Vanguard i State Street rządzą giełdami żelazną pięścią. Połączone aktywa BlackRock, Vanguard i State Street stanowią około 82% kapitalizacji rynkowej S&P 500, około 25% akcji, które głosowały w wyborach dyrektorów w spółkach S&P 500 w 2018 roku i kontrolują 73%-80% globalnych funduszy ETF aktywa. Są poza kontrolą. Tylko sześć akcji w S&P 500 stanowi 50% całkowitej wartości S&P 500. 494 akcje w S&P od lat robią duże straty. Powodzenia tam.
bha
Garstka % udaje wielką hossę od lat całej wewnętrznej gospodarki kraju niestety coraz bardziej zadłużonego po uszy funkcjonującego od dawna dzięki ustlanym w pośpiechu i w nerwowości non stop podwyżeniom limitów długu. Brak słów na to światową zachłanną krótkowidzącą nieodpowiedzialność zadłużania po koniuszki włosów własnych społeczeństw Garstka % udaje wielką hossę od lat całej wewnętrznej gospodarki kraju niestety coraz bardziej zadłużonego po uszy funkcjonującego od dawna dzięki ustlanym w pośpiechu i w nerwowości non stop podwyżeniom limitów długu. Brak słów na to światową zachłanną krótkowidzącą nieodpowiedzialność zadłużania po koniuszki włosów własnych społeczeństw na wieki już wieków!!!. Niestety
bha
Jak nie wiadomo o co chodzi to zawsze chodzi o Mamonę bez względu na wszystko wkoło zawsze niestety do czasu.
bha
Krótkowidząca Mamona raczej nic dobrego nie wróży.
konrad334
Odniosłem wrażenie, że w rozdmuchaniu tej burzy miał udział też Bankier dodając wczoraj czerwony pasek z informacją o GPW. Lepiej zachować umiar i spokój, czego sobie i Państwu życzę.
qwertas
Dlaczego? To dobrze. Czerwony pasek powinien być codziennie, w końcu może cześć ludzi uodporni od takich „newsów”.
langdon25
Czerwone paski niech Bankier zostawi szczujni TVPiS , oni są w tym niedoścignieni dla ich elektoratu i niech tak pozostanie

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki