REKLAMA

Powrót spadków na Wall Street

2022-01-25 22:03
publikacja
2022-01-25 22:03
Powrót spadków na Wall Street
Powrót spadków na Wall Street
fot. REUTERS / / FORUM

Po poniedziałkowych „cudach” nowojorskie giełdy wróciły do spadków. Tło pozostaje niezmienne: są nim bardzo wysokie wyceny akcji w obliczu nadchodzącej normalizacji polityki monetarnej w USA.

Jedno trzeba przyznać – obserwacja amerykańskiego rynku akcji znów stała się zajęciem interesującym. Powoli dobiega końca styczeń, w którym kierunek był zasadniczo tylko jeden: w dół. Nowojorskie indeksy spadały też przez cały poprzedni tydzień, po którym nadeszła poniedziałkowa kumulacja: Nasdaq zakończył dzień na zielono po tym, jak w trakcie sesji zniżkował o blisko 5%.

Wtorek przyniósł jednak powrót do czerwieni. Największą zmiennością znów wykazał się Nasdaq, który pomimo próby odrobienia strat w drugiej części sesji i tak zakończył dzień ze stratą 2,28% i z najniższym kursem zamknięcia od maja ubiegłego roku. Ale już blue chipy radziły sobie znacznie lepiej – Dow Jones niemal zdołał wyjść nad kreskę, ale ostatecznie stracił 0,19%. S&P500 zanotował spadek o 1,22% i zakończył sesję na poziomie 4 356,43 pkt.

Dziś rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). Rynek sądzi, że kierownictwo Fedu w środę wieczorem ogłosi zakończenie programu skupu obligacji (QE) do końca marca i że zasygnalizuje pierwszą podwyżkę stóp procentowych, która oczekiwana jest na następnym (czyli marcowym) posiedzeniu FOMC.  Będzie to zerwanie z prowadzoną od niemal dwóch lat polityką zerowych stóp procentowych (ZIRP) i początek cyklu zacieśnienia warunków finansowych.

Nie jest żadną tajemnicą, że to polityka ZIRP i QE w połączeniu z wielobilionowymi deficytami fiskalnymi pomogła napompować największą w historii bańkę na rynkach finansowych. Bańkę, z której coraz szybciej uchodzi powietrze. Cyklicznie dostosowany wskaźnik c/z (CAPE) dla amerykańskiego rynku akcji wciąż wynosi niebotyczne 36 wobec blisko 40 notowanych na początku 2021 roku. Tylko raz w historii amerykańskie akcje były tak drogie – było to w szczycie bańki internetowej pod koniec XX wieku. Dla porównania, krach z 1929 rozpoczął się przy CAPE rzędu 30.

Regularny krach widoczny jest w wycenach tzw. akcji memowych. Notowania takich spółek jak Blockbuster, Koss, Clover czy Tilray od szczytu spadły już o ponad 90%. Nie brak też spółek technologicznych, których wyceny od zeszłorocznych maksimów poszły w dół o 60-80%. Wystarczy wymienić tu takie nazwy jak Peleton (-82%), Zoom (-56%), Roku (-54%) czy Virgin Galactic (-64%). Przecena w tym sektorze już teraz przypomina to, co działo się na Nadaqu w latach 2000-02.

Nastrojów na Wall Street nie wspierają też doniesienia geopolityczne. Rosnące napięcie wokół Ukrainy. Zarówno Rosja jak i NATO koncentrują siły wokół naszego wschodniego sąsiada. Choić regularna wojna wciąż wydaje się niezbyt prawdopodobna, to ewentualne sankcje nałożone przez USA i UE na Rosję (oraz rosyjska odpowiedź na nie) mogą wpędzić świat w poważny kryzys gospodarczy i energetyczny objawiający się jeszcze wyższą inflacją i recesją.

Krzysztof Kolany

// ]]>

Źródło:
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Komentarze (6)

dodaj komentarz
wtomek
" napompować największą w historii bańkę na rynkach finansowych." - Nie zapominajcie szanowni komentatorzy, że nigdy w historii nie było tak łatwo zaprząc cały świat do pompowania tego balona. Rozmnożenie wszelkiej maści platform transakcyjnych pozwoliło nawet małolatom z kieszonkowym inwestować w mikro ułamki tego balona." napompować największą w historii bańkę na rynkach finansowych." - Nie zapominajcie szanowni komentatorzy, że nigdy w historii nie było tak łatwo zaprząc cały świat do pompowania tego balona. Rozmnożenie wszelkiej maści platform transakcyjnych pozwoliło nawet małolatom z kieszonkowym inwestować w mikro ułamki tego balona. Jak zwykle media , które czynnie pomagały pompować te balony , udają obiektywnych obserwatorów. Hipokryzji nigdy nie za mało.
qonradx
Hehehehe No to sie odbiło namk wszystkim, jak pijakowi czkawką ;) Moze ludzie wreszcie zrozumieja ze pusty pieniadz to tylko pusty pieniadz i nikomu godnosci nie przywróci a szczytem mozliwosci wchodzacego na rynek pracy pokolenia zyjacego do tej pory wygodnie na koszt rodziców jest nagrywanie glupich (bo nawet nie smiesznych wiec Hehehehe No to sie odbiło namk wszystkim, jak pijakowi czkawką ;) Moze ludzie wreszcie zrozumieja ze pusty pieniadz to tylko pusty pieniadz i nikomu godnosci nie przywróci a szczytem mozliwosci wchodzacego na rynek pracy pokolenia zyjacego do tej pory wygodnie na koszt rodziców jest nagrywanie glupich (bo nawet nie smiesznych wiec w sumie chyba troiche zenujacych) filmików na tik toka
mooooo
Cytat,, normalizacji polityki monetarnej,,, czyli mam rozumieć koniec z dodrukiem ,,,bbbbbbbuuuuuhhhhhhhaaaaaaaaa,, to USA cofnie się w poziomie życia obywateli o jakieś 43 lata do tyłu,,,, rośnie mi tu kaktus,,zaraz pod koniec stycznia będzie dodruk I to solidny jakiś 254 miliardy ,,
the_mind_renewed
Faktycznych rynków świat obecnie nie posiada i to jest po prostu fantastycznie głupie.:
A mamy Fed Klub, To; Zespół Ochrony Plunge w połączeniu z Blackrock, Vanguard i State Street. Blackrock, Vanguard i State Street rządzą giełdami żelazną pięścią. Połączone aktywa BlackRock, Vanguard i State Street stanowią około 82% kapitalizacji
Faktycznych rynków świat obecnie nie posiada i to jest po prostu fantastycznie głupie.:
A mamy Fed Klub, To; Zespół Ochrony Plunge w połączeniu z Blackrock, Vanguard i State Street. Blackrock, Vanguard i State Street rządzą giełdami żelazną pięścią. Połączone aktywa BlackRock, Vanguard i State Street stanowią około 82% kapitalizacji rynkowej S&P 500, około 25% akcji, które głosowały w wyborach dyrektorów w spółkach S&P 500 w 2018 roku i kontrolują 73%-80% globalnych funduszy ETF aktywa. Są poza kontrolą. Tylko sześć akcji w S&P 500 stanowi 50% całkowitej wartości S&P 500. 494 akcje w S&P od lat robią duże straty. Oni zrobią ze światem finansowym co zechcą łącznie z bitcoinem złotem i ropą. Obecnie (w tych dniach) tresują FED w celu osiągnięcia dodatkowych korzyści, no ale wszystko do czasu. Tak że się poważnie cykam. Powodzenia tam.
sel
Fed Klub trzęsie gaciami, bo jak zaczną się straty to te wszystkie biliony którymi zarządzają zaczną uciekać szybciej niż przychodziły aż do dna..

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki