REKLAMA
SPRAWDŹ

Zakaz "wyścigów słoni". Autopoprawka o wyprzedzaniu się tirów opublikowana na stronach Sejmu

2023-05-24 16:13
publikacja
2023-05-24 16:13

Zakaz wyprzedzania się ciężarówek na trasach szybkiego ruchu przewiduje autopoprawka do rządowego projektu nowelizacji ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym, która została opublikowana w środę na stronach internetowych Sejmu.

Zakaz "wyścigów słoni". Autopoprawka o wyprzedzaniu się tirów opublikowana na stronach Sejmu
Zakaz "wyścigów słoni". Autopoprawka o wyprzedzaniu się tirów opublikowana na stronach Sejmu
fot. KWS / / Bankier.pl

Chodzi o autopoprawkę do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw.

Jak wskazano w Ocenie Skutków Regulacji, projekt wprowadza zmianę, której celem jest wyeliminowanie bardzo często obserwowanego manewru wyprzedzania się pojazdów ciężarowych poruszających się ze zbliżoną prędkością w sposób powodujący blokowanie jezdni autostrady lub drogi ekspresowej.

Proponowane przepisy zabraniają kierującemu pojazdem o masie całkowitej powyżej 3,5 tony wyprzedzania pojazdu samochodowego na autostradzie i drodze ekspresowej o wyłącznie dwóch pasach ruchu przeznaczonych dla danego kierunku ruchu, chyba że pojazd ten porusza się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej dla pojazdów ciężarowych obowiązującej na danej drodze.

Zakaz nie będzie miał zastosowania do pojazdów wykonujących na drodze prace porządkowe, remontowe lub modernizacyjne wysyłających żółte sygnały błyskowe.

Kierowcy wyprzedzanie się tirów nazywają wyścigiem słoni. O co tu chodzi?

 Każdy, kto jechał dwupasmową autostradą lub drogą ekspresową, z pewnością się z tym spotkał. Z uwagi na ograniczenia prędkości w ciężarówkach pojazd wyprzedzający nie jest w stanie szybko przyspieszyć, dlatego często, chcąc wyprzedzić inną ciężarówkę, przez dłuższy czas jedzie niemalże równolegle do samochodu wyprzedzanego. Takie wyprzedzanie trwa dłuższą chwilę i prowadzi do blokowania obu pasów ruchu.

Po co ten przepis?

Wyjaśniono, że wprowadzany przepis ma za zadanie ograniczenie zachowań negatywnych pod względem bezpieczeństwa ruchu drogowego, tj. blokowania lewego pasa ruchu oraz przekraczania dopuszczalnej prędkości obowiązującej na autostradach i drogach ekspresowych przez kierujących pojazdami ciężarowymi. Dodano, że wyprzedzanie się pojazdów ciężarowych przy maksymalnej prędkości, jaką samochody ciężarowe mogą osiągać, powoduje znaczne wydłużenie czasu trwania manewru

W uzasadnieniu wskazano, że takie manewry wyprzedzania z uwagi na małą różnicę prędkości pojazdów ciężarowych powodują znaczne utrudnienie ruchu pojazdów poruszających się z większymi dopuszczalnymi prędkościami, korzystającymi z lewego pasa ruchu na autostradach i drogach ekspresowych.

"Gwałtowna zmiana prędkości (jej redukcja o około 40–60 km/h) może przyczynić się do wielu niebezpiecznych sytuacji, tj. utraty przyczepności pojazdu, najechania, a przede wszystkim potęgowania agresji w ruchu drogowym. Wobec powyższego projektodawca dopuszcza wyprzedzanie przez pojazdy ciężarowe kategorii N2 lub N3 na autostradach i drogach ekspresowych, ale wyłącznie w przypadku, kiedy pojazdy wyprzedzane poruszają się ze znacznie mniejszą prędkością niż dopuszczalna dla pojazdów kategorii N2 lub N3, wynikająca z przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (maksymalna dopuszczalna 80 km/h) lub ze znaku drogowego umieszczonego w organizacji ruchu" - dodano w uzasadnieniu.

We wtorek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przekazał, że chce, aby zakaz wyprzedzania się ciężarówek na autostradach i drogach szybkiego ruchu zaczął obowiązywać jak najszybciej.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski, KWS

pif/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (16)

dodaj komentarz
machintosz
Jako kierowca zawodowy już nie mogę się doczekać kiedy będę jeździł na a4 z prędkością 70km/h a za mną korek tirów :) tak w akcie protestu. I będę to robił codziennie bo jestem kierowca lokalnym.
jendreka
To znaczy od kiedy obowiązuje?
knl111
Czytamy ze zrozumieniem: "Chodzi o autopoprawkę do rządowego PROJEKTU ustawy..."
langdon25
Bardzo dobrze !

Kolejna poprawka to calkowity zakaz jazdy tirom
tubak
Wszystko trzeba zrobić obojętnie czy źle czy dobrze żeby wygrać wybory.
beju
to trzeba mieć pociul... w głowie, żeby wszystko odnosić do polityki PIS - PO
endes
Po jakiego grzyba tym sie zajmują pustoglowia!?
swiat__gsm
No to policja ma nowe pole do popisu,co to znaczy znaczna różnica prędkości ? Ciężarówki cały czas jeżdżą 89 km/h , chociaż mogą tylko 80 a znacznie to ile ?
kaczyslaw_
"chyba że pojazd ten porusza się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej dla pojazdów ciężarowych obowiązującej na danej drodze."

Jakaś konkretna wartość tej różnicy? Czy na oko będzie to oceniał ***licjant?

Ten niepolski rząd to potrafi tworzyć precyzyjne przepisy....
kaczdzonjar
nie byłoby problemu gdyby choć jeden kierowca tira zdjął na kilka sekund nogę z gazu jak drugi tir go wyprzedza.
sami sobie są winni... może nauczą się kultury jazdy. ja przejechałem z 500k km i tylko kilka razy widziałem jak tir zwalnia aby drugi mógł go sprawnie wyprzedzić cały proces trwa za 20-30 sekund i po sprawie

Powiązane: Bezpieczeństwo na drogach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki