REKLAMA

Zakaz handlu i niedziele handlowe w 2020 roku

2019-11-19 09:50, akt.2020-02-15 18:19
publikacja
2019-11-19 09:50
aktualizacja
2020-02-15 18:19

Czy dzisiaj jest handlowa niedziela? Warto to dokładnie sprawdzić. W 2020 roku jest tylko siedem niedziel handlowych, a dodatkowo w niektóre dni zakupy będzie można zrobić tylko do godziny 14:00. 

Ustawa z 2017 r. przewiduje, że handel dozwolony był w 2018 roku w dwie niedziele miesiąca, w jedną w 2019 r., a od 2020 r. obowiązuje całkowity zakaz (z wyjątkiem kilku wskazanych niedziel). 

Zakaz handlu w 2020 roku nie obowiązuje jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Czy dzisiaj jest handlowa niedziela?

Niedziele handlowe 2020

Data
1. 26 stycznia 
2.  5 kwietnia
3.  26 kwietnia
4.  28 czerwca
5.  30 sierpnia
6.  13 grudnia 2020
7.  20 grudnia 2020

Kiedy handel do 14:00?

Zakupów w 2020 roku nie zrobimy w dni świąteczne: 1 stycznia, 6 stycznia, 12-13 kwietnia (Wielkanoc), 1 maja, 3 maja, 11 czerwca (Boże Ciało), 15 sierpnia, 1 listopada, 11 listopada, a także 25 i 26 grudnia.  

Artykuł 8 ustawy o zakazie handlu wskazuje też, że 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy (11 kwietnia) w placówkach handlowych powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem – po godzinie 14:00 są zakazane. 

Dni z zakazem handlu 2020 - święta, dni wolne od pracy
Data Dzień tygodnia

1 stycznia

środa, Nowy Rok

6 stycznia

poniedziałek, Trzech Króli

11 kwietnia  sobota, sklepy otwarte do 14:00

12-13 kwietnia

niedziela, poniedziałek, Wielkanoc

1 maja

piątek, Święto Pracy

3 maja niedziela, Święto Konstytucji 3 Maja
11 czerwca czwartek, Boże Ciało
15 sierpnia sobota, Święto Wojska Polskiego
1 listopada niedziela, Dzień Wszystkich Świętych
11 listopada środa, Święto Niepodległości
24 grudnia sobota, sklepy otwarte tylko do 14:00
25-26 grudnia piątek, sobota, Boże Narodzenie

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Spod zakazu wyłączone są m.in. stacje paliw, kwiaciarnie, apteki, lodziarnie, cukiernie, sklepy z pamiątkami, lecznice dla zwierząt, sklepy z prasą czy placówki pocztowe. 

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

/ fot. Adam Chełstowski / FORUM

Zakaz od dawna budzi kontrowersje. Od czasu jego wprowadzenia sklepy szukają nowych sposobów na jego obejście (w niektórych Żabkach na przykład zrobimy zakupy, bo sieć ma status placówki pocztowej, a te są wyłączone z zakazu, powstało także kilka sklepów samoobsługowych czynnych przez całą dobę), Solidarność naciskała zaś na zaostrzenie przepisów. 

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej argumentuje, że "ograniczenie handlu w niedziele jest ważnym społecznie zagadnieniem. Może prowadzić do wzmocnienia więzi społecznych, szczególnie rodzinnych. Wśród osób zatrudnionych w handlu istotną grupę stanowią kobiety-matki, a niedziela to często najbardziej dogodny moment na spędzenie czasu z dziećmi i rodziną. Wolna od pracy niedziela daje wszystkim członkom rodziny możliwość wspólnego odpoczynku i przywraca jej pierwotny sens związany ze świętowaniem tego dnia."

Na placówkę pocztową i na sklep internetowy

Na placówkę pocztową i na sklep internetowy

Tak omija się w Polsce zakaz handlu w niedziele.

Z sondażu Instytutu Pollster na zlecenie "Super Expressu" wynika, że 33 proc. badanych jest zdania, że sklepy powinny być otwarte we wszystkie niedziele w miesiącu. 25 proc. uważa, że powinny być zamknięte we wszystkie niedziele. 13 proc. uważa, że sklepy powinny być otwarte w jedną niedzielę, a 24 proc. - że w dwie niedziele w miesiącu.

KWS

Źródło:
Tematy
Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Komentarze (35)

dodaj komentarz
specjalnie_zarejstrowany1
Powinien byc zakaz od poniedzialku to niedzieli. Tylko na chwile w piatek pod wieczor mozna.
jkendy
We Francji przez lata wprowadzali rożne nakazy, rozkazy i inne czerwone regulacje i rozdawali przywileje tak jak dzieje się u nas teraz. A skończy się protestami żółtych kamizelek.
karbinadel
Gdy bolszewicy zaczynają gmerać w gospodarce, skutek jest z reguły odwrotny od zamierzonego. Nie inaczej stało się tym razem: liczba małych sklepów, którym ten zakaz miał pomóc, spada coraz szybciej. Spadło też zatrudnienie, szczególnie wśród pracowników tymczasowych (np. studentów), którzy sobie dorabiali w niedziele
loosac
A teraz dajcie namiary na spolki zajmujace sie bezobslugowymi sklepami, chetnie zainwestuje. Durne komuchy!
kalwin
Dobra, niech już będzie ten zakaz, byle go nie zaostrzali.

fghhh
Nie nazwałabym tego, że żabki mogą być otwarte w niedziele omijaniem prawa. Mogą, bo dawno temu podpisały specjalne umowy na świadczenie usług pocztowych, nie omijają prawa tylko działają zgodnie z nim.
cas33
A solidarność naciska na zaostrzenie przepisow, naciska i naciska tak, że ludziom już tchu brakuje, bo po kolei paru wszystkowiedzących związkowców zabiera im kolejne swobody. Proponuję ponaciskać rząd żeby zdelegalizował solidarność. Wiem, że to raczej kabaret a nie związek zawodowy, ale jednak są męczący ci panowie.
zenonn
Najważniejsi działacze związków zawodowych, najbardziej pyskujący powinni otworzyć własne firmy i tam stosować oczekiwane przez siebie zasady pracy.
Nie potrafi? To morda w kubeł!
lidia_cc
Pracuję w sklepie spożywczym ,właścicielem którego jest piekarnia cukiernia,wobec powyższego pracujemy w każdą niedzielę i święta.Nie mamy z tego tytułu dodatkowego wynagrodzenia lecz pensję podstawową a za niedziele dzień wolny(niekiedy dopiero po miesiącu)Przepisy mają wiele furtek,które pracodawcy wykorzystują.Pracuję w sklepie spożywczym ,właścicielem którego jest piekarnia cukiernia,wobec powyższego pracujemy w każdą niedzielę i święta.Nie mamy z tego tytułu dodatkowego wynagrodzenia lecz pensję podstawową a za niedziele dzień wolny(niekiedy dopiero po miesiącu)Przepisy mają wiele furtek,które pracodawcy wykorzystują.Wszystkie sklepy bez wyjątku powinny być pozamykane w niedziele i święta, chyba że za ladą stanie właściciel.Mówię o sklepach.W inspekcji pracy powiedzieli,że nawet gdyby w sklepie były buty a właścicielem jest piekarnia cukiernia to może być otwarty i pracownicy mogą stać za ladą.Czy to normalne?
loosac
Jak ci zle to idz tam, gdzie nie pracuja w weekendy. Dzis nie ma problemow z praca ktos kto CHCE podjac prace. Skoro moj ojciec bedac 3 lata bezdomnym w NIemczech po powrocie znalazl robnote to kazdy moze, jesli nie cerpi na zbytnie ulomnosci fizyczno-intelektualne.

Powiązane: Zakaz handlu w niedziele

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki