Zakaz handlu i niedziele handlowe w 2020 roku

Czy dzisiaj jest handlowa niedziela? Warto to dokładnie sprawdzić. W 2020 roku jest tylko siedem niedziel handlowych, a dodatkowo w niektóre dni zakupy będzie można zrobić tylko do godziny 14:00. 

Ustawa z 2017 r. przewiduje, że handel dozwolony był w 2018 roku w dwie niedziele miesiąca, w jedną w 2019 r., a od 2020 r. obowiązuje całkowity zakaz (z wyjątkiem kilku wskazanych niedziel). 

Zakaz handlu w 2020 roku nie obowiązuje jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Czy dzisiaj jest handlowa niedziela?

Niedziele handlowe 2020

Data
1. 26 stycznia 
2.  5 kwietnia
3.  26 kwietnia
4.  28 czerwca
5.  30 sierpnia
6.  13 grudnia 2020
7.  20 grudnia 2020

Kiedy handel do 14:00?

Zakupów w 2020 roku nie zrobimy w dni świąteczne: 1 stycznia, 6 stycznia, 12-13 kwietnia (Wielkanoc), 1 maja, 3 maja, 11 czerwca (Boże Ciało), 15 sierpnia, 1 listopada, 11 listopada, a także 25 i 26 grudnia.  

Artykuł 8 ustawy o zakazie handlu wskazuje też, że 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy (11 kwietnia) w placówkach handlowych powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem – po godzinie 14:00 są zakazane. 

Dni z zakazem handlu 2020 - święta, dni wolne od pracy
Data Dzień tygodnia

1 stycznia

środa, Nowy Rok

6 stycznia

poniedziałek, Trzech Króli

11 kwietnia  sobota, sklepy otwarte do 14:00

12-13 kwietnia

niedziela, poniedziałek, Wielkanoc

1 maja

piątek, Święto Pracy

3 maja niedziela, Święto Konstytucji 3 Maja
11 czerwca czwartek, Boże Ciało
15 sierpnia sobota, Święto Wojska Polskiego
1 listopada niedziela, Dzień Wszystkich Świętych
11 listopada środa, Święto Niepodległości
24 grudnia sobota, sklepy otwarte tylko do 14:00
25-26 grudnia piątek, sobota, Boże Narodzenie

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Spod zakazu wyłączone są m.in. stacje paliw, kwiaciarnie, apteki, lodziarnie, cukiernie, sklepy z pamiątkami, lecznice dla zwierząt, sklepy z prasą czy placówki pocztowe. 

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

Zakaz od dawna budzi kontrowersje. Od czasu jego wprowadzenia sklepy szukają nowych sposobów na jego obejście (w niektórych Żabkach na przykład zrobimy zakupy, bo sieć ma status placówki pocztowej, a te są wyłączone z zakazu, powstało także kilka sklepów samoobsługowych czynnych przez całą dobę), Solidarność naciskała zaś na zaostrzenie przepisów. 

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej argumentuje, że "ograniczenie handlu w niedziele jest ważnym społecznie zagadnieniem. Może prowadzić do wzmocnienia więzi społecznych, szczególnie rodzinnych. Wśród osób zatrudnionych w handlu istotną grupę stanowią kobiety-matki, a niedziela to często najbardziej dogodny moment na spędzenie czasu z dziećmi i rodziną. Wolna od pracy niedziela daje wszystkim członkom rodziny możliwość wspólnego odpoczynku i przywraca jej pierwotny sens związany ze świętowaniem tego dnia."

Na placówkę pocztową i na sklep internetowy

Na placówkę pocztową i na sklep internetowy

Tak omija się w Polsce zakaz handlu w niedziele.

Z sondażu Instytutu Pollster na zlecenie "Super Expressu" wynika, że 33 proc. badanych jest zdania, że sklepy powinny być otwarte we wszystkie niedziele w miesiącu. 25 proc. uważa, że powinny być zamknięte we wszystkie niedziele. 13 proc. uważa, że sklepy powinny być otwarte w jedną niedzielę, a 24 proc. - że w dwie niedziele w miesiącu.

KWS

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 13 specjalnie_zarejstrowany1

Powinien byc zakaz od poniedzialku to niedzieli. Tylko na chwile w piatek pod wieczor mozna.

! Odpowiedz
16 19 jkendy

We Francji przez lata wprowadzali rożne nakazy, rozkazy i inne czerwone regulacje i rozdawali przywileje tak jak dzieje się u nas teraz. A skończy się protestami żółtych kamizelek.

! Odpowiedz
13 31 karbinadel

Gdy bolszewicy zaczynają gmerać w gospodarce, skutek jest z reguły odwrotny od zamierzonego. Nie inaczej stało się tym razem: liczba małych sklepów, którym ten zakaz miał pomóc, spada coraz szybciej. Spadło też zatrudnienie, szczególnie wśród pracowników tymczasowych (np. studentów), którzy sobie dorabiali w niedziele

! Odpowiedz
9 33 loosac

A teraz dajcie namiary na spolki zajmujace sie bezobslugowymi sklepami, chetnie zainwestuje. Durne komuchy!

! Odpowiedz
22 9 kalwin

Dobra, niech już będzie ten zakaz, byle go nie zaostrzali.

! Odpowiedz
4 35 fghhh

Nie nazwałabym tego, że żabki mogą być otwarte w niedziele omijaniem prawa. Mogą, bo dawno temu podpisały specjalne umowy na świadczenie usług pocztowych, nie omijają prawa tylko działają zgodnie z nim.

! Odpowiedz
9 27 cas33

A solidarność naciska na zaostrzenie przepisow, naciska i naciska tak, że ludziom już tchu brakuje, bo po kolei paru wszystkowiedzących związkowców zabiera im kolejne swobody. Proponuję ponaciskać rząd żeby zdelegalizował solidarność. Wiem, że to raczej kabaret a nie związek zawodowy, ale jednak są męczący ci panowie.

! Odpowiedz
0 0 zenonn

Najważniejsi działacze związków zawodowych, najbardziej pyskujący powinni otworzyć własne firmy i tam stosować oczekiwane przez siebie zasady pracy.
Nie potrafi? To morda w kubeł!

! Odpowiedz
24 26 lidia_cc

Pracuję w sklepie spożywczym ,właścicielem którego jest piekarnia cukiernia,wobec powyższego pracujemy w każdą niedzielę i święta.Nie mamy z tego tytułu dodatkowego wynagrodzenia lecz pensję podstawową a za niedziele dzień wolny(niekiedy dopiero po miesiącu)Przepisy mają wiele furtek,które pracodawcy wykorzystują. Wszystkie sklepy bez wyjątku powinny być pozamykane w niedziele i święta, chyba że za ladą stanie właściciel.Mówię o sklepach.W inspekcji pracy powiedzieli,że nawet gdyby w sklepie były buty a właścicielem jest piekarnia cukiernia to może być otwarty i pracownicy mogą stać za ladą.Czy to normalne?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 26 loosac

Jak ci zle to idz tam, gdzie nie pracuja w weekendy. Dzis nie ma problemow z praca ktos kto CHCE podjac prace. Skoro moj ojciec bedac 3 lata bezdomnym w NIemczech po powrocie znalazl robnote to kazdy moze, jesli nie cerpi na zbytnie ulomnosci fizyczno-intelektualne.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne