ZUS sprawdza, czy na pewno leżysz w łóżku w czasie choroby [Ankieta]

W ubiegłym roku ponad milion złotych wróciło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po kontrolach zwolnień lekarskich przeprowadzonych w województwie dolnośląskim. Do drzwi pukali zarówno orzecznicy, jak i inspektorzy ZUS-u, którzy sprawdzali, w jaki sposób ubezpieczeni wykorzystują zwolnienia lekarskie. 

(fot. thinkstock / Bankier.pl)

Kontrole spowodowały powrót 1 188 937,05 zł do kasy ZUS-u. Najwięcej osób niesłusznie przebywających na tzw. chorobowym było w legnickim oddziale - tam odzyskano 477 069,94 zł. Na kolejnych miejscach na Dolnym Śląsku znalazły się oddział we Wrocławiu (475 128 zł) oraz oddział w Wałbrzychu (236 739,11 zł). Jak podaje rzecznik prasowy ZUS-u, kontrolerzy oceniali, czy wybrane osoby są naprawdę chore, oraz czy należycie wykorzystują zwolnienie. 

Dane dotyczące wyników kontroli na Dolnym Śląsku: 

  • W wyniku kontroli do ZUS-u na Dolnym Śląsku wróciło 1 188 937,05 zł.
  • We wrocławskim oddziale ZUS-u odzyskano w sumie 475 128 zł. Najwyższa kwota, która musiano zwrócić do ZUS-u to 30 034,24 zł za zakwestionowane 148 dni zwolnienia.
  • W Wałbrzychu odzyskano w wyniku kontroli 236 739,11 zł. Najwyższa kwota, która musiała zwrócić osoba, która pracowała w czasie zwolnienia lekarskiego to
    29 523,50 zł za 137 dni.
  • W Legnicy odzyskano w wyniku kontroli: 477 069,94 zł. Największa zakwestionowana kwota to:
    14 804,26 zł za 96 dni

- Kontroler ZUS-u zapuka do naszych drzwi, żeby zobaczyć, czy zgodnie ze wskazaniami lekarza leżymy w łóżku, a orzecznik zaprosi nas na badanie. Jeżeli w czasie badania lekarzy orzecznik stwierdzi, że jesteśmy już zdrowi, przerwie nasze zwolnienie lekarskie i nazajutrz będziemy musieli stawić się w pracy - wyjaśnia Iwona Kowalska, rzecznik regionalny ZUS-u w województwie dolnośląskim.

Kowalska ostrzega, że w przypadku, gdy "chory" odnawia w tym czasie łazienkę lub wyjeżdża za granicę, będzie zobowiązany do zwrócenia otrzymanego do tej pory zasiłku wraz z odsetkami. Orzecznik ZUS-u może podczas kontroli sam zbadać pacjenta lub jeśli nie zgadza się z diagnozą, wysłać chorego na badania w celu dalszej diagnostyki. Inspektor ma prawo również sprawdzić, czy osoba stosuje się do zaleceń, które widnieją na druku ZLA, czyli jeśli wpisane są zalecenia określone cyfrą 1 - pacjent powinien leżeć w łóżku. 

Zachęcamy do wypełnienia krótkiej anonimowej ankiety dotyczącej zwolnień lekarskich i kontroli inspektorów ZUS. 

Jeśli nie widzisz ankiety, kliknij w ten link

WSZ

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 3 1960

W Polsce jest jak w raju . Jestes chory mozesz dostac zwolnienie I ci placa . A wredni cwaniacy wykorzystuja to - okradajac w ten sposob nas wszystkich . Moiim zdaniem za oszukiwanie w winno sie zabierac dozywotnio mozliwosc platnego zwolnienia chorobowego .

! Odpowiedz
0 9 dktorek

Aż się zarejestrowałem aby się wypowiedzieć w tym temacie. Condruga osoba biorąca L4 to bierze dla odpoczynku. Retorycznie spotykam się z osobami co wspominają o kolegach z pracy co nie ma ich miesiącami, przychodzą na 3 dni i znów L4 na x czasu. Wojskowi potrafią po pół roku siedzieć na dupie i się śmiać. Mnie jako osobie pracującej na okrągło i placacemu składki poprosi wqrwia że muszę pracować na takich leserów. Powyżej miesiąca L4 kontrola. Jak się okaże że ściema nie dostaje nic plus grzywna. Nie ma co się bawić z nierobami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 12 vlad_palownik

Ja prosiłbym o ZLA z jedynką, a potem nie otwierał tym przygłupom i tłumaczył, że nie mogłem otworzyć drzwi, bo miałem nakaz leżeć w łóżku. Proste.

Oczywiście wcześniej kupiłbym kaczkę i basen i zapłacił kartą i trzymał za nie rachunki... Nie wiadomo, czy przygłup nasłany z Zakładu Utylizacji Szmalu nie będzie mi udowadniał, że i tak musiałem wstawać z łóżka do kibla. Alibi na tę okoliczność.

ZUS -- gorzej niż przedszkole.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 15 trup_w_szafie

jak poszedłem do sklepu po chleb to ile dostanę kary za to że odważyłem się wstać z łóżka?

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 18 ajwaj

A sprawdza z kim, ilu i w jakiej pozycji ?

! Odpowiedz
10 41 slc350

hehehe komuna to będzie pikuś :) . inwigilacja, totalna kontrola dla dobra ogółu, kary, kary, kary podwyższenie kar....

! Odpowiedz
5 175 oklahoma_kid

a jak leże w łóżku to jak mam wstać otworzyć ZUSowi żeby sprawdził czy leże w łóżku?

! Odpowiedz
2 9 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne