ZUS sprawdza, czy na pewno leżysz w łóżku w czasie choroby [Ankieta]

W ubiegłym roku ponad milion złotych wróciło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po kontrolach zwolnień lekarskich przeprowadzonych w województwie dolnośląskim. Do drzwi pukali zarówno orzecznicy, jak i inspektorzy ZUS-u, którzy sprawdzali, w jaki sposób ubezpieczeni wykorzystują zwolnienia lekarskie. 

(fot. thinkstock / Bankier.pl)

Kontrole spowodowały powrót 1 188 937,05 zł do kasy ZUS-u. Najwięcej osób niesłusznie przebywających na tzw. chorobowym było w legnickim oddziale - tam odzyskano 477 069,94 zł. Na kolejnych miejscach na Dolnym Śląsku znalazły się oddział we Wrocławiu (475 128 zł) oraz oddział w Wałbrzychu (236 739,11 zł). Jak podaje rzecznik prasowy ZUS-u, kontrolerzy oceniali, czy wybrane osoby są naprawdę chore, oraz czy należycie wykorzystują zwolnienie. 

Dane dotyczące wyników kontroli na Dolnym Śląsku: 

 • W wyniku kontroli do ZUS-u na Dolnym Śląsku wróciło 1 188 937,05 zł.
 • We wrocławskim oddziale ZUS-u odzyskano w sumie 475 128 zł. Najwyższa kwota, która musiano zwrócić do ZUS-u to 30 034,24 zł za zakwestionowane 148 dni zwolnienia.
 • W Wałbrzychu odzyskano w wyniku kontroli 236 739,11 zł. Najwyższa kwota, która musiała zwrócić osoba, która pracowała w czasie zwolnienia lekarskiego to
  29 523,50 zł za 137 dni.
 • W Legnicy odzyskano w wyniku kontroli: 477 069,94 zł. Największa zakwestionowana kwota to:
  14 804,26 zł za 96 dni

- Kontroler ZUS-u zapuka do naszych drzwi, żeby zobaczyć, czy zgodnie ze wskazaniami lekarza leżymy w łóżku, a orzecznik zaprosi nas na badanie. Jeżeli w czasie badania lekarzy orzecznik stwierdzi, że jesteśmy już zdrowi, przerwie nasze zwolnienie lekarskie i nazajutrz będziemy musieli stawić się w pracy - wyjaśnia Iwona Kowalska, rzecznik regionalny ZUS-u w województwie dolnośląskim.

Kowalska ostrzega, że w przypadku, gdy "chory" odnawia w tym czasie łazienkę lub wyjeżdża za granicę, będzie zobowiązany do zwrócenia otrzymanego do tej pory zasiłku wraz z odsetkami. Orzecznik ZUS-u może podczas kontroli sam zbadać pacjenta lub jeśli nie zgadza się z diagnozą, wysłać chorego na badania w celu dalszej diagnostyki. Inspektor ma prawo również sprawdzić, czy osoba stosuje się do zaleceń, które widnieją na druku ZLA, czyli jeśli wpisane są zalecenia określone cyfrą 1 - pacjent powinien leżeć w łóżku. 

Zachęcamy do wypełnienia krótkiej anonimowej ankiety dotyczącej zwolnień lekarskich i kontroli inspektorów ZUS. 

Jeśli nie widzisz ankiety, kliknij w ten link

WSZ

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Przeczytaj więcej na temat: Praca

Wyzeruj prowizję w pożyczce online. 0% prowizji. 100% online. RRSO 17,70%
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 3 1960

W Polsce jest jak w raju . Jestes chory mozesz dostac zwolnienie I ci placa . A wredni cwaniacy wykorzystuja to - okradajac w ten sposob nas wszystkich . Moiim zdaniem za oszukiwanie w winno sie zabierac dozywotnio mozliwosc platnego zwolnienia chorobowego .

! Odpowiedz
0 9 dktorek

Aż się zarejestrowałem aby się wypowiedzieć w tym temacie. Condruga osoba biorąca L4 to bierze dla odpoczynku. Retorycznie spotykam się z osobami co wspominają o kolegach z pracy co nie ma ich miesiącami, przychodzą na 3 dni i znów L4 na x czasu. Wojskowi potrafią po pół roku siedzieć na dupie i się śmiać. Mnie jako osobie pracującej na okrągło i placacemu składki poprosi wqrwia że muszę pracować na takich leserów. Powyżej miesiąca L4 kontrola. Jak się okaże że ściema nie dostaje nic plus grzywna. Nie ma co się bawić z nierobami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 12 vlad_palownik

Ja prosiłbym o ZLA z jedynką, a potem nie otwierał tym przygłupom i tłumaczył, że nie mogłem otworzyć drzwi, bo miałem nakaz leżeć w łóżku. Proste.

Oczywiście wcześniej kupiłbym kaczkę i basen i zapłacił kartą i trzymał za nie rachunki... Nie wiadomo, czy przygłup nasłany z Zakładu Utylizacji Szmalu nie będzie mi udowadniał, że i tak musiałem wstawać z łóżka do kibla. Alibi na tę okoliczność.

ZUS -- gorzej niż przedszkole.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 15 trup_w_szafie

jak poszedłem do sklepu po chleb to ile dostanę kary za to że odważyłem się wstać z łóżka?

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 18 ajwaj

A sprawdza z kim, ilu i w jakiej pozycji ?

! Odpowiedz
10 41 slc350

hehehe komuna to będzie pikuś :) . inwigilacja, totalna kontrola dla dobra ogółu, kary, kary, kary podwyższenie kar....

! Odpowiedz
5 175 oklahoma_kid

a jak leże w łóżku to jak mam wstać otworzyć ZUSowi żeby sprawdził czy leże w łóżku?

! Odpowiedz
2 9 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

 • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl