ZUS sprawdza, czy na pewno leżysz w łóżku w czasie choroby [Ankieta]

2018-01-11 12:00
publikacja
2018-01-11 12:00

W ubiegłym roku ponad milion złotych wróciło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po kontrolach zwolnień lekarskich przeprowadzonych w województwie dolnośląskim. Do drzwi pukali zarówno orzecznicy, jak i inspektorzy ZUS-u, którzy sprawdzali, w jaki sposób ubezpieczeni wykorzystują zwolnienia lekarskie. 

/ fot. thinkstock / Bankier.pl

Kontrole spowodowały powrót 1 188 937,05 zł do kasy ZUS-u. Najwięcej osób niesłusznie przebywających na tzw. chorobowym było w legnickim oddziale - tam odzyskano 477 069,94 zł. Na kolejnych miejscach na Dolnym Śląsku znalazły się oddział we Wrocławiu (475 128 zł) oraz oddział w Wałbrzychu (236 739,11 zł). Jak podaje rzecznik prasowy ZUS-u, kontrolerzy oceniali, czy wybrane osoby są naprawdę chore, oraz czy należycie wykorzystują zwolnienie. 

Dane dotyczące wyników kontroli na Dolnym Śląsku: 

  • W wyniku kontroli do ZUS-u na Dolnym Śląsku wróciło 1 188 937,05 zł.
  • We wrocławskim oddziale ZUS-u odzyskano w sumie 475 128 zł. Najwyższa kwota, która musiano zwrócić do ZUS-u to 30 034,24 zł za zakwestionowane 148 dni zwolnienia.
  • W Wałbrzychu odzyskano w wyniku kontroli 236 739,11 zł. Najwyższa kwota, która musiała zwrócić osoba, która pracowała w czasie zwolnienia lekarskiego to
    29 523,50 zł za 137 dni.
  • W Legnicy odzyskano w wyniku kontroli: 477 069,94 zł. Największa zakwestionowana kwota to:
    14 804,26 zł za 96 dni

- Kontroler ZUS-u zapuka do naszych drzwi, żeby zobaczyć, czy zgodnie ze wskazaniami lekarza leżymy w łóżku, a orzecznik zaprosi nas na badanie. Jeżeli w czasie badania lekarzy orzecznik stwierdzi, że jesteśmy już zdrowi, przerwie nasze zwolnienie lekarskie i nazajutrz będziemy musieli stawić się w pracy - wyjaśnia Iwona Kowalska, rzecznik regionalny ZUS-u w województwie dolnośląskim.

Kowalska ostrzega, że w przypadku, gdy "chory" odnawia w tym czasie łazienkę lub wyjeżdża za granicę, będzie zobowiązany do zwrócenia otrzymanego do tej pory zasiłku wraz z odsetkami. Orzecznik ZUS-u może podczas kontroli sam zbadać pacjenta lub jeśli nie zgadza się z diagnozą, wysłać chorego na badania w celu dalszej diagnostyki. Inspektor ma prawo również sprawdzić, czy osoba stosuje się do zaleceń, które widnieją na druku ZLA, czyli jeśli wpisane są zalecenia określone cyfrą 1 - pacjent powinien leżeć w łóżku. 

Zachęcamy do wypełnienia krótkiej anonimowej ankiety dotyczącej zwolnień lekarskich i kontroli inspektorów ZUS. 

Jeśli nie widzisz ankiety, kliknij w ten link

WSZ

Źródło:
Tematy
Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Komentarze (10)

dodaj komentarz
1960
W Polsce jest jak w raju . Jestes chory mozesz dostac zwolnienie I ci placa . A wredni cwaniacy wykorzystuja to - okradajac w ten sposob nas wszystkich . Moiim zdaniem za oszukiwanie w winno sie zabierac dozywotnio mozliwosc platnego zwolnienia chorobowego .
dktorek
Aż się zarejestrowałem aby się wypowiedzieć w tym temacie. Condruga osoba biorąca L4 to bierze dla odpoczynku. Retorycznie spotykam się z osobami co wspominają o kolegach z pracy co nie ma ich miesiącami, przychodzą na 3 dni i znów L4 na x czasu. Wojskowi potrafią po pół roku siedzieć na dupie i się śmiać. Mnie Aż się zarejestrowałem aby się wypowiedzieć w tym temacie. Condruga osoba biorąca L4 to bierze dla odpoczynku. Retorycznie spotykam się z osobami co wspominają o kolegach z pracy co nie ma ich miesiącami, przychodzą na 3 dni i znów L4 na x czasu. Wojskowi potrafią po pół roku siedzieć na dupie i się śmiać. Mnie jako osobie pracującej na okrągło i placacemu składki poprosi wqrwia że muszę pracować na takich leserów. Powyżej miesiąca L4 kontrola. Jak się okaże że ściema nie dostaje nic plus grzywna. Nie ma co się bawić z nierobami.
vlad_palownik
Ja prosiłbym o ZLA z jedynką, a potem nie otwierał tym przygłupom i tłumaczył, że nie mogłem otworzyć drzwi, bo miałem nakaz leżeć w łóżku. Proste.

Oczywiście wcześniej kupiłbym kaczkę i basen i zapłacił kartą i trzymał za nie rachunki... Nie wiadomo, czy przygłup nasłany z Zakładu Utylizacji Szmalu
Ja prosiłbym o ZLA z jedynką, a potem nie otwierał tym przygłupom i tłumaczył, że nie mogłem otworzyć drzwi, bo miałem nakaz leżeć w łóżku. Proste.

Oczywiście wcześniej kupiłbym kaczkę i basen i zapłacił kartą i trzymał za nie rachunki... Nie wiadomo, czy przygłup nasłany z Zakładu Utylizacji Szmalu nie będzie mi udowadniał, że i tak musiałem wstawać z łóżka do kibla. Alibi na tę okoliczność.

ZUS -- gorzej niż przedszkole.
trup_w_szafie
jak poszedłem do sklepu po chleb to ile dostanę kary za to że odważyłem się wstać z łóżka?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ajwaj
A sprawdza z kim, ilu i w jakiej pozycji ?
slc350
hehehe komuna to będzie pikuś :) . inwigilacja, totalna kontrola dla dobra ogółu, kary, kary, kary podwyższenie kar....
oklahoma_kid
a jak leże w łóżku to jak mam wstać otworzyć ZUSowi żeby sprawdził czy leże w łóżku?

Powiązane: Badania Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki