REKLAMA
DZIEŃ UE

Wynajem zamiast kupna mieszkania? Sprawdzamy relację wysokości raty kredytowej do czynszu najmu

2022-09-17 06:00
publikacja
2022-09-17 06:00

Drastycznie drożejące kredyty hipotecze zmuszają wielu potencjalnie zainteresowanych kupnem mieszkania do przeczekania niekorzystnego okresu. Stąd też rosnące zainteresowanie wynajmem nieruchomości. Co jednak opłaca się bardziej?

Wynajem zamiast kupna mieszkania? Sprawdzamy relację wysokości raty kredytowej do czynszu najmu
Wynajem zamiast kupna mieszkania? Sprawdzamy relację wysokości raty kredytowej do czynszu najmu
fot. Stocksnapper / / Shutterstock

Czynsze najmu rosną bardzo dynamicznie - z danych pośredników wynika, że wzrost wyniósł kilkadziesiąt procent w ciągu roku, także z powodu rzesz przybyszów ze Wschodu, dla których ta opcja jest koniecznością. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, kto płaci więcej za mieszkanie w obecnej sytuacji - najemca czy spłacający kredyt?

By przeprowadzić porównawcze wyliczenie przyjęliśmy, że statystyczny uczestnik rynku mieszkaniowego stoi przed wyborem wynajmu bądź kupna nowego 50-metrowego, dwupokojowego mieszkania. Przyjęliśmy modelowe wyliczenie dla czterech głównych rynków - Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Gdańska.

Reklama

Warszawa

Według stawek z ostatniego raportu Amron-Sarfin za II kw. 2022 średnie ceny mieszkań w Warszawie wynoszą 11250 zł/mkw, koszt zakupu 50-metrowej nieruchomości wynosi więc przeciętnie 562 500 zł.

Zakładając, że kredytobiorca byłby w stanie wyłożyć na wkład własny 20 proc. ceny nieruchomości, potrzebowałby 112 500 zł. Wówczas jego kredyt (przyjmujemy, że 30-letni) wynosiłby 450 000 zł. Przeciętne oprocentowanie takiego zobowiązania, wraz z marżą, kształtowałoby się na poziomie ok 9,5 proc. (RRSO ok. 9,90 proc.). Rata kredytu na 30 lat w tej sytuacji wyniesie około 3700 zł miesięcznie.

Jeśli ten sam kupujący zdecydowałby się na wynajem mieszkania w stolicy, to według danych pośredników nieruchomości aktualnie za dwupokojową nieruchomość o metrażu 50-60 mkw. zapłaciłby przeciętnie około 3200-3500 zł.

Wychodzi więc na to, że czynsze najmu w mieście stołecznym są ciągle niższe niż miesięczne obciążenie spłatą kredytu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ogromna większość mieszkań na wynajem reprezentuje tzw. segment popularny, a więc nieruchomości o przeciętnym standardzie.

Z kolei dane na temat średnich cen mieszkań są nieco wypaczane przez stawki za nieruchomości luksusowe, które zawyżają średnią, natomiast stanowią niewielką pulę, jeśli chodzi o zasób mieszkań na wynajem długoterminowy. Nie są też w orbicie zainteresowań ogromnej większości najemców. Wpływ na średnią cenową najdroższych mieszkań ma istotne znaczenie zwłaszcza w Warszawie - największym i najdroższym rynkiem nieruchomości luksusowych w Polsce.

Kraków

W Krakowie średnie ceny mieszkań w II kw. 2022 pozostawały na poziomie 9850 zł/mkw. Zakup 50-metrowego mieszkania oznacza więc wydatek na poziomie 492 500 zł. Zakładając, że klient będzie posiadał 20-rocentowy wkład własny, jego kredyt wyniesie 393 460 zł. Miesięczna rata takiego zobowiązania zaciągniętego na 30 lat to około 3250 zł miesięcznie.

W stolicy Małopolski wynajem mieszkania dwupokojowego o metrażu 40-60 mkw. oznacza natomiast wydatek rzędu 2600-2800 zł miesięcznie.

Wrocław

8713 zł - tyle według Amron-Sarfin trzeba średnio zapłacić za metr kwadratowy mieszkania we Wrocławiu. Jeśli kupujący myśli o nabyciu 50 mkw. w dolnośląskiej stolicy, będzie potrzebował w tym celu kwoty w wysokości 435 650 zł. Jego kredyt, po odliczeniu 20-procentowego wkładu własnego, wyniesie 348 520 zł. Miesięczna rata takiego zobowiązania przy RRSO rzędu ok. 9,9 proc. daje koszt 2800zł.

W stolicy Dolnego Śląska wynajęcie 40-60 mkw. z dwoma pokojami równa się miesięcznemu wydatkowi w wysokości około 2800-3100 zł. Tak więc we Wrocławiu sytuacja najemców pod względem porównania miesięcznych kosztów z obciążeniem kredytowym jest gorsza niż w Krakowie i Warszawie. W tym mieście czynsze najmu kształtują się na poziomie rat kredytów hipotecznych lub nawet nieznacznie je przewyższają.

Gdańsk

W stolicy Pomorza za 1 mkw. mieszkania należy zapłacić przeciętnie 9400 zł. Po odjęciu 20-procentowego wkładu własnego kredytobiorca który kupi lokal o powierzchni 50 mkw., zadłuży się na 376 000 zł. Miesięczna rata jego zobowiązania oznacza koszt w wysokości około 3100 zł.

Jeśli ta sama osoba chciałaby wynająć mieszkanie w Gdańsku, za dwa pokoje zapłaci obecnie około 3000-3300 zł miesięcznie. Tak więc i tu czynsze najmu są już na tym samym poziomie co raty kredytów, a nawet je przewyższają.

Wynajem mocno w górę

Na domiar złego dla najemców rzeczywistość cenowa drastycznie zacznie się zmieniać właśnie teraz, a więc jeszcze we wrześniu i na początku października, gdy za poszukiwanie swoich mieszkań zabiorą się studenci. Do niekorzystnych czynników, które będą wpływać na wzrost cen należą również:

  1. ogólny niedobór mieszkań w naszym kraju (według szacunków ciągle brakuje około 2 mln lokali);
  2. polityka cenowa i podażowa deweloperów - jeśli dekoniunktura na rynku mieszkaniowym będzie się utrzymywać, firmy deweloperskie będą w większym stopniu ograniczać nowe inwestycje, co pozwoli zrównoważyć popyt i utrzymać ceny na obecnym poziomie lub ewentualnie znacznie ograniczyć głębokość korekty cenowej;
  3. czynsze najmu są oczywiście powiązane z wysokością rat kredytowych. Wzrost stóp procentowych i rat kredytów prowokuje właścicieli nieruchomości do podwyżek, czego skutki już są odczuwalne. Według ostatniego raportu morizon.pl wzrosty stawek najmu we wspomnianych wyżej miastach rok do roku wyniosły 30-40 procent. Wynajmujący spłacający wcześniej zaciągnięte kredyty podniesieniem czynszów rekompensują sobie koszty. Należy więc zakładać, że w związku z kolejnym wzrostem stopy referencyjnej NBP oraz stawki WIBOR nowi nabywcy mieszkań ustalą poziom czynszu odpowiednio powyżej, co oznacza dalszy ciąg rosnących kosztów najmu mieszkań. Granicą może być oczywiście poziom nieakceptowalny przez najemców.

Marcin Moneta

Źródło:
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (43)

dodaj komentarz
crank
panie Areczku domy i mieszkania za gotówkę są dla zarządu, kredyty hipoteczne dla lepiej zarabiających kdyrektorów i kierowników a dla Pana panie Areczku jest wynajem pokoju za 1500zl miesięcznie.
andregru
"wzrost wyniósł kilkadziesiąt procent w ciągu roku, także z powodu rzesz przybyszów ze Wschodu" - to główna przyczyna wzrostu cen wynajmu , bez nich nie było by takiego wzrostu cen wynajmu .
wibor3m10procent
Właśnie, to jest główna przyczyna taki prezent od Putina dla ynwestorów.
jpelerj
No to dzisiaj info red. Wyrwała na Onecie, że tylko 10% uchodźców chce zostać, reszta coraz szybciej wraca do siebie. Wygląda na to, że znormalnieje jeszcze przed zimą.
raf2004
Powinien być analogiczny artykuł: co się bardziej teraz opłaca sprzedać mieszkanie czy komuś wynajmować.
bankster-kreator
Co ty chcesz odkładać przy takiej inflacji i spirali placowoinflacyjnej. Jeszcze pamiętam jak nie tak dawno zarabiałem 600zl najnizszej krajowej, teraz ma być 3600. Na mieszkanie odkłada się latami więc to co odkładałem miesiącami zarabiając 600zł i później 1100zł czyli prawie dwa razy tyle co najwyższa krajowa na tamte czasy. Wszystko Co ty chcesz odkładać przy takiej inflacji i spirali placowoinflacyjnej. Jeszcze pamiętam jak nie tak dawno zarabiałem 600zl najnizszej krajowej, teraz ma być 3600. Na mieszkanie odkłada się latami więc to co odkładałem miesiącami zarabiając 600zł i później 1100zł czyli prawie dwa razy tyle co najwyższa krajowa na tamte czasy. Wszystko to już dawno zjadła mi inflacja. Teraz nawet jak zarabiasz 7000 i odkładasz 3000 to Ci to się inflacja w ciągu kilku lat.
bankster-kreator
Chyba, że regularnie latami odkładasz w złocie. Wtedy zupełnie inna bajka. Wtedy do ma sens.
zenonn odpowiada bankster-kreator
Złoto tanieje
bankster-kreator odpowiada zenonn
Dokładnie, promocja jest. Ty kupisz jak będzie drogie. Na samej górce.
piotrek290
Mimo wahnięć ceny złota i tak opłaca się dużo bardziej niż trzymanie w złotówkach.

Powiązane: Najem i wynajem mieszkań i domów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki