REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Wymagania co do wkładu własnego w Polsce nie są szczególnie restrykcyjne

2020-10-03 06:00
publikacja
2020-10-03 06:00

Obowiązek zgromadzenia wkładu własnego na poziomie 10-20 proc. może być przeszkodą dla wielu młodych Polaków. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, czy rodzime wymogi dotyczące wkładu są restrykcyjne na tle Europy. 

Wymagania co do wkładu własnego w Polsce nie są szczególnie restrykcyjne
Wymagania co do wkładu własnego w Polsce nie są szczególnie restrykcyjne
fot. 1599686sv / / Shutterstock

Wyraźne zaostrzenie polityki kredytowej banków prawdopodobnie jest przejściowym zjawiskiem, które przeminie wraz z kryzysem gospodarczym. Mimo tego w ostatnim czasie można usłyszeć opinie krytykujące wymogi związane z koniecznością wniesienia 10-20 proc. wkładu własnego. Warto dodać, że niektóre banki są bardziej restrykcyjne niż KNF i wymagają bezwarunkowego sfinansowania 15, 20 albo nawet 30 proc. wartości domu lub lokalu. Dodatkowym problemem dla młodych Polaków są ceny mieszkań znacząco wyższe niż np. 4 czy 5 lat temu. W nawiązaniu do opisywanej sytuacji eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, czy polskie wymagania dotyczące wysokości wkładu własnego są szczególnie restrykcyjne na tle innych krajów Starego Kontynentu.

Niektóre kraje w ogóle nie ograniczają wysokości wskaźnika LtV

Informacji o wymaganiach dotyczących wkładu własnego najlepiej jest szukać w publikacjach ESRB, czyli Europejskiej Rady do spraw Ryzyka Systemowego (European Systemic Risk Board). Ten unijny organ sprawuje ogólny nadzór nad systemem finansowym krajów członkowskich. Informacje zbierane regularnie przez ESRB wskazują, że nie we wszystkich państwach Unii Europejskiej instytucje zajmujące się nadzorem finansowym wprowadziły limity wskaźnika LtV dla kredytów mieszkaniowych. Przypomnijmy, że wskaźnik LtV pokazuje aktualną relację między wysokością zadłużenia wobec banku i szacunkową wartością nieruchomości obciążonej hipoteką.

Na liście państw, które nie ograniczyły maksymalnego poziomu wskaźnika LtV, znajdziemy na przykład Francję. Można zatem łatwo wytłumaczyć nieobecność tego kraju w poniższej tabel. Warto jednak pamiętać, że lokalne organy nadzoru finansowego mogą wprowadzać inne ograniczenia dotyczące udzielania kredytów na mieszkanie. Przykładowo we Francji zaleca się bankom kredytowanie nieruchomości przez okres nie dłuższy niż 25 lat. Dodatkowo od niedawna obowiązuje ograniczenie wskaźnika DSTI, czyli relacji łącznej sumy rat do dochodu netto kredytobiorcy. W przypadku większości nowych francuskich hipotek wspomniany limit nie powinien przekraczać 33 proc.

Polskie wymagania co do wkładu nie są szczególnie restrykcyjne

Wróćmy jednak do porównania dotyczącego maksymalnych poziomów wskaźnika LtV. Informacje zaprezentowane w poniższej tabeli sugerują, że polskie limity nie są szczególnie restrykcyjne. Punkt odniesienia stanowią oczywiście kraje, w których wprowadzono wymogi co do wysokości wkładu własnego. Warto zwrócić uwagę, że w niektórych państwach Europy nie istnieje możliwość kredytowania 90% nieruchomości mieszkaniowych (nawet po spełnieniu dodatkowych warunków). Taka sytuacja dotyczy między innymi Węgier, Litwy, Rumunii oraz Szwecji.

Na tle porównywanych krajów stosunkowo liberalną polityką odnośnie wkładu własnego wyróżnia się Belgia. Warto jednak zwrócić uwagę, że w tym państwie obowiązują bardziej restrykcyjne ograniczenia dotyczące finansowania mieszkań pod wynajem. Podobne rozwiązanie wprowadziły Czechy. Przypadek naszych południowych sąsiadów jest specyficzny, bo w odpowiedzi na niską dostępność mieszkań (nierzadko gorszą niż w Polsce) czeski nadzór finansowy niedawno złagodził wymagania dotyczące wkładu własnego. 

Wymagania dotyczące wkładu własnego kredytów mieszkaniowych w wybranych krajach Europy

Kraj

Limit wskaźnika LtV obowiązujący w 2020 roku

Austria

Maksymalny zalecany poziom LtV = 80%

Belgia

Maksymalny poziom LtV = 90% (pod wynajem) lub 100% (główny limit). Przy pierwszym zakupie mieszkania LtV może przekraczać 100%

Czechy

Maksymalny poziom LtV dla 95% umów = 90%. Kredyty z LtV ponad 90% nie mogą stanowić więcej niż 5% nowych umów. Kredytów na lokale pod wynajem dotyczą bardziej restrykcyjne zasady.

Dania

Maksymalny poziom LtV = 95%

Estonia

Maksymalny poziom LtV = 85% lub 90% (przy dodatkowej gwarancji). Kredyty z wyższym LtV nie mogą stanowić więcej niż 15% nowych umów.

Finlandia

Maksymalny poziom LtV = 85% (95% przy pierwszym zakupie nieruchomości)

Holandia

Maksymalny poziom LtV = 100 %

Irlandia

Maksymalny poziom LtV = 80% (90% przy pierwszym zakupie nieruchomości)

Litwa

Maksymalny poziom LtV = 85 %

Łotwa

Maksymalny poziom LtV = 90% lub 95% (przy dodatkowej gwarancji rządowej)

Norwegia

Maksymalny poziom LtV = 85% (60% przy zakupie drugiego mieszkania w Oslo). Wymogów może nie spełniać 20% kredytów

Portugalia

Maksymalny poziom LtV = 90% (80% mieszkania pod wynajem i wakacyjne)

Rumunia

Maksymalny poziom LtV = 85% (kredyty walutowe - 60%, 75% lub 80%)

Słowacja

Maksymalny poziom LtV = 90%. Kredyty z LtV 80% - 90% nie mogą stanowić więcej niż 20% nowych umów.

Słowenia

Maksymalny zalecany poziom LtV = 80%

Szwecja

Maksymalny poziom LtV = 80%

Węgry

Maksymalny poziom LtV = 80% (kredyty walutowe - limit 50% dla euro lub 35% dla pozostałych walut).

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych ESRB/RynekPierwotny.pl

Andrzej Prajsnar

Źródło:
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (12)

dodaj komentarz
bankster-kreator
To jest jeszcze lepszy zarobek dla banku bo ten wkład własny omija się jeszcze droższym kredytem. Na te 10% wkładu własnego bierze się kredyt konsumencki a na 90% hipoteczny a że kredyt konsumencki jest droższy to bank wychodzi na tym jeszcze lepiej a bania na nieruchomościach jak rosła tak nadal rośnie dodatkowo podbijana wziętym To jest jeszcze lepszy zarobek dla banku bo ten wkład własny omija się jeszcze droższym kredytem. Na te 10% wkładu własnego bierze się kredyt konsumencki a na 90% hipoteczny a że kredyt konsumencki jest droższy to bank wychodzi na tym jeszcze lepiej a bania na nieruchomościach jak rosła tak nadal rośnie dodatkowo podbijana wziętym kredytem przez gołodupców
demeryt_69
Gdy bańka pęka, to czasami jest istna rzeź na bankach, co już przerabiali w Stanach jesienią 2008 roku. Masowe odejście od umów przez kredytobiorców to niby czyj problem, amigo?
bankster-kreator odpowiada demeryt_69
Dla banków taki 2008r to istny raj. Pamietaj, że bank zawsze wygrywa. Napisz mi w jaki sposób banki w 2008r ucierpiały? Chyba ludzie pracujący w bankach ale nie właściciele banków. Wszystko zostało uratowane kosztem podatników a do tego banki mogły zgarniać nieruchomości za grosze a pamiętaj, że kreują pieniądze z rezerwy cząstkowej Dla banków taki 2008r to istny raj. Pamietaj, że bank zawsze wygrywa. Napisz mi w jaki sposób banki w 2008r ucierpiały? Chyba ludzie pracujący w bankach ale nie właściciele banków. Wszystko zostało uratowane kosztem podatników a do tego banki mogły zgarniać nieruchomości za grosze a pamiętaj, że kreują pieniądze z rezerwy cząstkowej na które ty musisz ciężko pracować. Tym sposobem bank zawsze wygrywa co by nie zrobił.
y2767651 odpowiada bankster-kreator
"a pamiętaj, że kreują pieniądze z rezerwy cząstkowej na które ty musisz ciężko pracować. "

Ale to nie jest kreowanie z d..y, tylko musi miec pokrycie w lokatach zdeponowanych w tym banku. Ilosc pieniedzy zdeponowanych na rachunkach i udzielonych kredytow jest porownywalna.
trolley
Wypadałoby z łaski swojej dodać o dodatkowych obostrzeniach w niektórych bankach. Przeszkodą jest np. lista zawodów które kredytu w ogóle nie dostaną. Albo JDG której wiele banków nie honoruje. Co z tego że wkład zbierzesz jak kredytu i tak nie dostaniesz.
demeryt_69
Lista zawodów? Co prawda nie słyszałem o takiej liście, ale ciekaw jestem jakie zawody są na tej liście :)
y2767651 odpowiada demeryt_69
branze:
transportowa, beauty, eventowa, hotelarska, turystyczna, prywatna oświata, fitness, gastronomia, itp... czyli te, w ktorych covid uderza najbardziej w zwiazku z licznymi ograniczeniami nakladanymi przez rzady
demeryt_69
Kto ustala ten współczynnik? Każdy bank zgodnie ma tu wolną rękę?
jpelerj
Czyli co, mimo zapewnień o kolejkach gotówkowiczów martwimy się, że nie możemy robić polskiego subprime, kredytującego 90+ % wartości nieruchomości na 30 lat?
demeryt_69
Tzw. subprime loan to pożyczka udzielana klientom wysokiego ryzyka. Jak pokazała praktyka w Stanach z lat 2000- 2008 często-gęsto banki świadomie wpuszczały leszczy w maliny gdyż te kredyty były później oferowane jako pakiety inwestycyjne. To było gwoździem do trumny Lehman Bros. Co jest szokujące, że od tamtego czasu mało zrobiono Tzw. subprime loan to pożyczka udzielana klientom wysokiego ryzyka. Jak pokazała praktyka w Stanach z lat 2000- 2008 często-gęsto banki świadomie wpuszczały leszczy w maliny gdyż te kredyty były później oferowane jako pakiety inwestycyjne. To było gwoździem do trumny Lehman Bros. Co jest szokujące, że od tamtego czasu mało zrobiono aby historia sie ni epowtórzyła!

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki