REKLAMA
CHCESZ ZACZĄĆ INWESTOWAĆ?

Wiceszef MSWiA: W 2021 r. cudzoziemcy nabyli w Polsce 6,5 tys. ha gruntów. Wśród kupujących dominują m.in. Niemcy

2022-06-21 19:47
publikacja
2022-06-21 19:47
Wiceszef MSWiA: W 2021 r. cudzoziemcy nabyli w Polsce 6,5 tys. ha gruntów. Wśród kupujących dominują m.in. Niemcy
Wiceszef MSWiA: W 2021 r. cudzoziemcy nabyli w Polsce 6,5 tys. ha gruntów. Wśród kupujących dominują m.in. Niemcy
fot. Fotokon / / Shutterstock

Cudzoziemcy najwięcej nieruchomości gruntowych w ubiegłym roku nabyli w województwach: zachodniopomorskim, mazowieckim i śląskim, a wśród nabywców dominowały podmioty reprezentujące obywatelstwo lub kapitał niemiecki, luksemburski i holenderski - poinformował wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki.

Grodecki we wtorek na sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych przedstawiał sprawozdanie z realizacji ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Komisja przyjęła je jednogłośnie.

Wiceminister przypomniał, że MSWiA, w ramach zadań wynikających z tej ustawy, prowadzi postępowania w sprawie wydawania zezwoleń na nabycie nieruchomości, udziałów i akcji przez cudzoziemców spoza państw UE i Konfederacji Szwajcarskiej, a także prowadzi rejestr wszystkich transakcji nabycia nieruchomości przez cudzoziemców na terenie RP, niezależnie od tego, czy są to cudzoziemcy z UE i Konfederacji Szwajcarskiej czy też spoza.

Grodecki wskazał, że w 2021 roku 96 procent transakcji nie wymagało uzyskania zezwolenia, podobnie jak w poprzednich latach. Jak zauważył, wynika to ze swobody nabywania nieruchomości przez cudzoziemców z Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii.

"W 2021 r. najwięcej nieruchomości gruntowych cudzoziemcy nabyli w województwach: zachodniopomorskim, mazowieckim i śląskim, a wśród nabywców dominowały podmioty reprezentujące obywatelstwo lub kapitał niemiecki, luksemburski i holenderski" - poinformował wiceszef MSWiA.

Łącznie w 2021 roku cudzoziemcy na podstawie ponad 10 tys. transakcji nabyli nieruchomości gruntowe o łącznej powierzchni blisko 6,5 tys. hektarów. Z kolei 13 tys. transakcji dotyczyło lokali mieszkalnych i użytkowych o łącznej powierzchni 884 tys. m2. 375 transakcji dotyczyło nabycia przez cudzoziemców np. udziałów w spółkach będących właścicielami lub wieczystymi użytkownikami nieruchomości gruntowych, a 51 transakcji - lokali mieszkalnych i użytków.

Z kolei zezwolenia na nabycie nieruchomości najczęściej wydawano podmiotom reprezentującym obywatelstwo lub kapitał z Ukrainy i Białorusi. Jak przekazał Grodecki, w 2021 roku takich zezwoleń wydano 598 na nabycie 957 nieruchomości gruntowych o łącznej powierzchni 45,34 ha. W 2020 roku było to 429 zezwoleń na nabycie 692 nieruchomości gruntowych o powierzchni 44,70 ha. Liczba wydanych zezwoleń wzrosła zatem o 40 procent, przy czym objęta nimi powierzchnia utrzymała się na stałym poziomie.

"Zezwolenia dotyczyły najczęściej nieruchomości położonych w województwach: mazowieckim, małopolskim, wielkopolskim" - wyjaśnił wiceminister.

Ponadto, jak zaznaczył Grodecki, w 2021 roku MSWiA wydało 81 decyzji odmawiających udzielenia zezwolenia cudzoziemcom. W 2020 roku odmownych decyzji było 37. Przyczyny negatywnych decyzji wynikały z "niewykazania przez cudzoziemca jego trwałych więzi z Polską" albo braku spełnienia warunków, np. udokumentowania źródeł pochodzenia pieniędzy na nabycie nieruchomości.

"Minister, prowadząc postępowanie, bada, czy nabycie nieruchomości mogłoby spowodować zagrożenie obronności, bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego, a także czy mogłoby być niezgodne z interesem państwa, występując w tym zakresie do Komendanta Głównego Straży Granicznej oraz Komendanta Głównego Policji" - podkreślił wiceszef MSWiA.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ ok/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (7)

dodaj komentarz
podatnik-
Kolejna obietnica PiSu , której nie spełnił! Ale skoro nawet wodę sprzedano w PRLu bis! Gdzie w cywilizowanym świecie jest to możliwe?
leszku
Jak wybuchnie wojna to Polak będzie bronić majątek obcokrajowca?
genua1
Hahhaha Polaczki to taki fajny naród,najpierw Niemiec nas mordował,pozniek Polacy az do teraz Polacy pchają sie do nich do roboty za psie pieniądze (dla Niemca) a suma sumarum w przyszłości beda właścicielami większości ziem w Polsce.Polacy naród wspaniały tylko ludzie zjeba.i.
beju
kolejna ruska onuca (polaczek) wypowiadająca się o Polakach
vacarius
Trzeba zrobić tym większy podatek im większa odległość do nieruchomości od miejsca zameldowania. A meldunek dokładnie sprawdzać aby nie było dwóch. Gdy są dwa to od tego bardzie oddalonego liczyć podatek.
demeryt_69
Nihil novi - historia osadnictwa ma w Polsce długą tradycję.
kutanga
najwięcej mają Żymianie i sukienkowcy, też norma

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki