REKLAMA

Wiceminister: Ewentualne obostrzenia będą wprowadzane regionalnie

2021-10-26 11:22, akt.2021-10-26 12:07
publikacja
2021-10-26 11:22
aktualizacja
2021-10-26 12:07
Wiceminister: Ewentualne obostrzenia będą wprowadzane regionalnie
Wiceminister: Ewentualne obostrzenia będą wprowadzane regionalnie
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Ewentualne obostrzenia chcemy wprowadzać regionalnie; sytuacja jest dynamiczna, ale obecnie nie ma takich rekomendacji - powiedział we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceszef MZ był pytany na konferencji prasowej o bieżącą sytuację epidemiczną i wprowadzenie dodatkowych restrykcji.

Kraska przekazał, że ewentualne obostrzenia będą wprowadzanie regionalnie. "Sytuacja jest dynamiczna, ale (...) w tej chwili takich rekomendacji nie ma" - powiedział.

Wskazał, że przy decyzji o wprowadzeniu obostrzeń będą brane pod uwagę trzy wskaźniki: liczba osób zakażonych w danym powiecie, liczba osób zaszczepionych i liczba osób hospitalizowanych. "Od tego będą uzależnione nasze decyzje" - podkreślił wiceminister.

Dodał, że dane na ten temat są opracowane i jeżeli będzie taka potrzeba, miejscowe obostrzenia będą wprowadzane.

Liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19 systematycznie będzie systematycznie zwiększana, a pacjent zakażony, który trafia do szpitala w stanie zagrożenia życia, nie będzie przewożony do innych placówek - powiedział w Polsat News wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceminister powiedział, że trend wzrostowy zakażeń "utrzymuje się dość wyraźnie i na dość wysokim poziomie". Dominują trzy województwa - lubelskie, mazowieckie, podlaskie. Konsekwencją jest - jak wskazał - zwiększenie w tych regionach liczby osób trafiających do szpitali.

"Sytuacja robi się w tych województwach poważna, ale (...) systematycznie zwiększamy bazę łóżkową" - zapewnił.

Dodał, że liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19 "systematycznie będzie zwiększana".

"Wprowadziliśmy taką zasadę (..., że jeśli pacjent trafia na oddział np. chirurgiczny z zapaleniem wyrostka i ma stwierdzony COVID, zostaje w tym szpitalu. Szpitale za takiego pacjenta mają dodatkowo płacone przez NFZ. Nie chcemy tych pacjentów odsyłać. Pacjent w stanie zagrożenia życia powinien być leczony w szpitalu, do którego trafia od samego początku" - podkreślił

Wiceminister przypomniał, że na Mazowszu w najbliższych dniach zostaną uruchomione dwa kolejne tymczasowe szpitale - w Ostrołęce i na Okęciu, a w szpitalu zakaźnym w Warszawie dla pacjentów z COVID-19 przybędą 62 łóżka. Wyliczył też, że w szpitalu tymczasowym na Okęciu jest około 170 łóżek oraz 31 miejsc respiratorowych. Dodatkowo resort wydał zgodę na uruchomienie szpitala tymczasowego w Poznaniu.

Odnosząc się do ogólnopolskiej sytuacji dotyczącej opieki szpitalnej Kraska wspomniał, że liczba łóżek będzie podwajana.

"W tej chwili posiadamy około 10 tys. łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19. Około 1,5 tys. w szpitalach tymczasowych. W najbliższych dniach chcemy tę liczbę podwoić, czyli o 10 tys. łóżek covidowych, w tym 1,5 tys. łóżek w szpitalach tymczasowych" - powiedział.

Wiceminister w kontekście sytuacji epidemicznej zwrócił też uwagę, że dla Polski współczynnik reprodukcji wirusa, pokazujący ile jedna zakażona koronawirusem osoba zaraża innych, wynosi obecnie 1,41.

"Pokazuje to, że zakaźność tego wirusa jest zdecydowanie większa, niż w poprzedniej fali, którą mieliśmy kilka miesięcy temu" - podsumował wiceminister.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 6265 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, najwięcej było ich na Lubelszczyźnie – 1290 i na Mazowszu - 1130. Zmarły 93 osoby z COVID-19.

W szpitalach jest 5416 osób z COVID-19, w tym 449 pacjentów podłączonych do respiratorów – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Rok temu, 26 października 2020, hospitalizowane były 12 282 osoby z COVID-19, w tym 999 pod respiratorami.

Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 982 143 przypadki. Zmarło 76 540 osób z COVID-19.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mir/

Źródło:PAP
Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (5)

dodaj komentarz
3456
no dobrze a ile tak na oko jest przewidywanych tych szczepionek na głowę 10, 20 sztuk czy od tego jak się w Ameryce sytuacja rozwinie ,jak trzeba będzie to i 50 sztuk .na łeb . na razie jest 3 szt.
ktoslolxd
Tak z 10 to na pewno będzie!
samsza
Moim zdaniem, to że fala wzbiera nie świadczy o skuteczności "obostrzeń" istniejących od miesięcy, prawdopodobnie bez tych wszystkich uciążliwości sytuacja byłaby taka sama.
innowierca
Jak to?? Przeciez "drozyzna" jest wynikem lockdawnow, a oni dalej zamierzaja je wprowadzac. Ogolnie czeka nas okolo 2 - 3 miesiace lockdawnu. Inaczej oprocz osob starszych i ubezwlasnowolnionych, nie wiecej jak 10% spoleczenstwa zgodzi sie przyjac 3 dawke bez przymusu. Wiemy przeciez ze Covidem bedziemy zarazac sie juz Jak to?? Przeciez "drozyzna" jest wynikem lockdawnow, a oni dalej zamierzaja je wprowadzac. Ogolnie czeka nas okolo 2 - 3 miesiace lockdawnu. Inaczej oprocz osob starszych i ubezwlasnowolnionych, nie wiecej jak 10% spoleczenstwa zgodzi sie przyjac 3 dawke bez przymusu. Wiemy przeciez ze Covidem bedziemy zarazac sie juz zawsze, a teraz brniemy tylko glebiej w wyniszczajaca polityke pandemii.
3456
dlaczego tej Ameryce nie dadzą tych pieniędzy za darmo i niech nie ślą tego świństwa do Polski bo ludzie po prostu nie chcą tego brać czy tak trudno pojąć , . wysłać im te pieniądze do Ameryki co Polska ma zapłacić i koniec . Polski haracz i niech się odwalą raz na zawsze.jankesy.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki