REKLAMA
WEBINAR

Wenecja wprowadzi bilety wstępu do miasta dla turystów, choć nie wszyscy będa musieli zapłacić

2023-09-17 14:00
publikacja
2023-09-17 14:00

Turyści, którzy zechcą przyjechać do Wenecji na przyszłoroczny długi majowy weekend, będą musieli kupić wejściówkę do miasta, prawdopodobnie za od 3 do 10 euro. Rada miejska ostatecznie przegłosowała prawo, które od wiosny 2024 roku zobowiąże odwiedzających Wenecję do zakupu biletu w specjalnej aplikacji, która ma być gotowa za kilka tygodni - podała agencja informacyjna Ansa.

Wenecja wprowadzi bilety wstępu do miasta dla turystów, choć nie wszyscy będa musieli zapłacić
Wenecja wprowadzi bilety wstępu do miasta dla turystów, choć nie wszyscy będa musieli zapłacić
fot. Dan Novac / / Unsplash

W nadchodzących tygodniach miasto udostępni portal, w którym będzie można dokonywać rezerwacji. Po zapłaceniu za bilet aplikacja wygeneruje kod QR, który trzeba będzie okazać podczas kontroli. Każdemu, kto zostanie złapany bez kodu QR, grozi wysoka grzywna, od 50 euro w górę. Rezerwacja, jak zapewniają urzędnicy, będzie całkowicie cyfrowa i prosta. Koszt biletu wynieść ma od 3 do 10 euro w zależności od terminu przyjazdu. Ale nie jest to jeszcze ostatecznie przesądzone.

Bilety będą obowiązywać jednodniowych turystów. Goście nocujący w hotelach miejskich, płacący podatek turystyczny, będą zwolnieni z tej opłaty. Pierwszy raz o bilecie wstępu do miasta rada dyskutowała już w 2019 roku. Ostateczne zielone światło dla uchwały dała rada miejska większością 24 głosów za, 12 przeciw i 0 głosów wstrzymujących się. To była gorąca sesja, która trwała ponad 5 godzin; doszło do protestów obywateli i partii mniejszościowych.

System biletowania turystów, przynajmniej w pierwszym etapie, jak wynika z rachunków gminy, nie powinien przynosić zysków do kasy gminy. Na początku dochody mogą być niższe niż wydatki. Pomysł opłaty za dostęp zrodził się w oparciu o „podatki od zacumowania” stosowane na niektórych mniejszych włoskich wyspach. Faza eksperymentalna rozpocznie się w kwietniu–maju 2024 r. i obejmie wiosenne „długie weekendy” oraz zwykłe letnie weekendy, około trzydzieści upalnych dni, kiedy zawsze jest duży napływ urlopowiczów.

Uchwała przewiduje szereg wyjątków. Za bilet nie zapłacą oczywiście mieszkańcy Wenecji. Ale także pracownicy, studenci, osoby prowadzące działalność gospodarczą na wyspie, które codziennie muszą przekraczać główny most prowadzący do miasta, "Most Wolności". Z płatności, ale nie z rezerwacji na portalu wyłączeni będą także wszyscy mieszkańcy regionu Veneto.

Z Pescary Miłosz Marczuk

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (2)

dodaj komentarz
efg
Dla obywateli Włoch zameldowanych w Wenecji obowiązkowa opłata za wjazd do wszystkich europejskich miast.!
jenak
No dobra, Wenecja to unikat na skalę światową. Do tego życie w niej musi i bez turystów bardzo uciążliwe. Parków, skwerów, czy ładnej szkoły z boiskami nie widziałam.

Niech mają rekompensatę za szereg niedogodności i utrzymywanie unikatu przy życiu.

Powiązane: Korespondencja z Włoch

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki