REKLAMA
PILNE

W dekadę zniknął co trzeci lumpeks

2021-10-22 07:00
publikacja
2021-10-22 07:00
W dekadę zniknął co trzeci lumpeks
W dekadę zniknął co trzeci lumpeks
fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / / Bankier.pl

Zainteresowanie Polaków ubraniami z odzysku jednak nie spada, większość kupiła je przynajmniej raz. Coraz częściej jednak zakupy takich towarów odbywają się w sieci, zarówno na wielkich platformach, jak i przez specjalistyczne serwisy - pisze piątkowa "Rzeczpospolita".

Gazeta, powołując się na dane wywiadowni Dun & Bradstreet, wskazuje, że na koniec lipca 2021 r. w Polsce działało wciąż 14,4 tys. sklepów sprzedających produkty z drugiej ręki.

Choć obecnie kupowanie np. używanych ubrań wpisuje się w trend odpowiedzialnej konsumpcji i walki o ochronę zasobów oraz środowiska naturalnego, to liczba takich sklepów spada – i to od lat. W 2009 r. było ich 23,5 tys., zatem od tego czasu zniknęło ponad 38 proc. takich sklepów" - czytamy w "Rz".

Gazeta zwraca uwagę, że w najgorszych latach zamykano nawet po 1–2 tys. sklepów rocznie, w ostatnich latach tempo spadło do kilkuset.

"Proces kurczenia się liczby sklepów na polskim rynku wyhamowuje. Nie jest to zjawisko nowe, ale wyraźnie rysujące się w kilku ostatnich latach" – mówi cytowany przez "Rz" Tomasz Starzyk, rzecznik Dun & Bradstreet.

Gazeta zaznacza, że nie oznacza to spadku zainteresowania modą z drugiej ręki. Jak czytamy, z ostatniego badania PMR wynika, że 50 proc. osób, które kupiły ubrania w ciągu trzech miesięcy przed badaniem, ma na koncie zakup także czegoś używanego.

"W całej próbie zakupu używanej odzieży w stacjonarnych sklepach dokonało 37 proc., zaś przez aplikację bądź stronę internetową 22 proc. ankietowanych" – mówi cytowana przez "Rz" Magdalena Filip, starszy analityk w PMR. "Rzeczpospolita" wskazuje, że częściej dotyczy to kobiet niż mężczyzn. (PAP)

kkr/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
janekmaly
po kilku latach nieobecności w takim sklepie, wybrałem się z ciekawości. Kupiłem sobie 2 praktycznie nowe marynarki po 20zł/szt ! I to jedna lniana. Krawaty po 2zł. Piękna sprawa.
samsza
lumpeks to nie outlet lub inny rodzaj taniego sklepu, tam są w 100% używane rzeczy;
jeżeli się tam wybrałeś bo chciałeś kupić "nowe", to nie wiesz co robisz,
a jak kupiłeś przez reklamę, że "nowe" to zostałeś oszukany.
samsza odpowiada samsza
praktycznie - partykuła używana jako komunikator, że coś jest w znacznym stopniu bliskie stanowi rzeczywistemu
antek10
"Choć obecnie kupowanie np. używanych ubrań wpisuje się w trend odpowiedzialnej konsumpcji i walki o ochronę zasobów oraz środowiska naturalnego, to liczba takich sklepów spada"
:-)
Aha a zakopcone powietrze zimą to wina samochodów.
demeryt_69
Skąd pochodzą ubrania w tych sklepów? Wie ktoś?

bt5
Na prowincji gdzie lumpeks streets stanowiły praktycznie jedynie dostępne finansowo źródło ubrań dla większej części ludności , to wprowadzenie 500+ pozwoliło tej klienteli z dziećmi na zakupy w Pepco i Kiku. W lumpeksach ubierają się już tylko emeryci.

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki