REKLAMA

W Bułgarii 150 dzień antyrządowych protestów. „Borisow do więzienia!”

2020-12-05 17:24
publikacja
2020-12-05 17:24
Reuters

Uczestnicy trwających od lipca antyrządowych demonstracji zebrali się w sobotę, w 150 dniu protestów, przed budynkiem rządu, by ponownie domagać się dymisji premiera i prokuratora naczelnego oraz rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych.

W sobotę gmach bułgarskiego rządu obrzucono zgniłymi owocami, zablokowano też prowadzące do budynku ulice. Żądający ustąpnienia szefa rządu Bojko Borisowa, prokuratora naczelnego Iwana Geszewa, skandowali hasła „Dymisja!” i „Borisow do więzienia!”.

W porównaniu z letnimi protestami, kiedy w demonstracjach brało udział po kilkadziesiąt tysięcy osób, w sobotę manifestantów było stosunkowo niewielu. W ostatnich tygodniach, po wezwaniu organizatorów marszów i blokad, by nie gromadzić się ze względu na epidemię koronawirusa, demonstracje praktycznie ustały.

Organizatorzy protestów i aktywiści postanowili koncentrować się na przyszłych wyborach, aby nie dopuścić, by Bojko Borisow utrzymał się u władzy.

Reorganizacja sceny politycznej i ewentualne wyłonienie nowych liderów jest sprawą kilku najbliższych tygodni. Jeżeli epidemia nie nasili się i wybory nie zostaną odłożone, to powinny odbyć się w końcu marca 2021 roku.

„Uważam, że protesty spełniły swoją rolę, pokazaliśmy prawdziwe oblicze władzy, zmusiliśmy ją do usprawiedliwiania się i dokonania szeregu ustępstw, w tym w sferze socjalnej. Potrafiliśmy nagłośnić problem korupcji w Bułgarii. Usłyszano nas w Europie” – powiedział jeden z aktywistów w wywiadzie dla radia publicznego.

Z Sofii Ewgenia Manołowa

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (2)

dodaj komentarz
darius19
Faktycznie protesty jak u nas Strajk Kobiet. Budza sie. Jeszcze Rosja/Bialorus - ale tam kroluja metody na Nowiczok lub na Magnitogorskiego, lub jak na Bialorusi - wylaczanie w domach ogrzewawnia i wody. Chociaz - o dziwo - niektorzy u nas chwala te metody np. tow"ajwaja" na forum
marynapilecka
Wolność, to najważniejsze. Bułgarzy się obudzili...kiedy my to zrobimy??? Ciągle te same gęby w tv Pis, Po, Sld, i ich pomioty 2 pokoleniowe...

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki