REKLAMA

VR coraz śmielej wkracza do biznesu

2016-03-31 06:00
publikacja
2016-03-31 06:00

Wirtualna rzeczywistość była projektowana głównie z myślą o grach i spełnieniu futurystycznych pomysłów z lat 80. Choć praktycy widzą największy potencjał tej technologii w branży rozrywkowej, okulary do wirtualnej rzeczywistości chcą wykorzystywać także inne biznesy. Deweloperzy złapali już VR-owego bakcyla, a w kolejce czekają następni.

Zyskujący na popularności projekt nie jest dla technologicznego światka nowością. Pierwsze próby opracowania wirtualnej rzeczywistości sięgają połowy XX w., jednak dopiero teraz (po kilku nieudanych próbach komercjalizacji) może stać się siłą napędową nowoczesnych biznesów i finansów. Marketingowcy już wykorzystują pierwsze pomysły, a firmy software’owe budują swoją działalność na dostarczaniu im gotowych rozwiązań.

fot. Grzegorz Jakubowski/FORUM / / FORUM

Wirtualna rzeczywistość to sposób prezentacji obrazu za pośrednictwem specjalnych okularów. Użytkownik może oglądać obraz własnymi oczami i według własnych zasad - obracając głową, widzi inny fragment, co imituje obserwację realnego świata. Technologia, która pierwotnie była tworzona z myślą o przemyśle rozrywkowym, trafia do zupełnie innych branż, od typowo komercyjnych do ochrony zdrowia.

Nowoczesność, która kosztuje

Media już od kilku lat śledzą postępy firm, które zdecydowały się na opracowywanie własnych systemów wirtualnej rzeczywistości – pierwszym przedsięwzięciem o wielkiej skali jest Oculus Rift VR, który niedawno został wykupiony przez Facebooka. Choć nie każdy wierzył w ich sukces, okulary trafiły do przedsprzedaży z ceną na metce wynoszącą 699 euro (ok. 3000 zł według kursu z dnia 25 marca 2016 r.) – kupno nowego egzemplarza jest więc dla Polaka równoznaczne z zakupem porządnego komputera.

To jednak nie jedyni przedstawiciele świata technologii, którzy połasili się na nowy trend i widzą w nim przyszłość. W ślad za Oculusem podążył Samsung, HTC czy Sony. Smartfonowy gigant z Korei Południowej oferuje "nieco tańszą" propozycję. Dochodzi jednak do niej koszt wynikający z zakupu nowego smartfona firmy, który jest niezbędny do działania okularów.

Zaporowe ceny nie zwiastują jeszcze rewolucji wśród konsumentów. Wizja spędzania popołudnia grając z okularami VR na głowie jest jeszcze zbyt odległa. Takim rozwiązaniem zainteresowali się jednak nie tylko klienci indywidualni, ale także przedsiębiorcy.

Za drogie dla konsumenta, ale nie dla biznesu

Firmy dostrzegły znacznie większe pole zastosowań wirtualnej rzeczywistości niż tylko gry komputerowe i oglądanie filmów. Umożliwienie klientowi poruszania się i przyglądania dowolnym elementom, sztucznie wykreowanej lokalizacji, została zaadoptowana m.in. przez deweloperów, którzy chcą kusić potencjalnych klientów wirtualną wycieczką po powstającym dopiero budynku.

Pierwszym polskim projektem VR w branży turystycznej była aplikacja Experience Zakopane stworzona przez firmę Destinations VR – udostępniała ona inwestorom wirtualną wycieczkę po mieście. Zaprezentowane w Warszawie przedsięwzięcie było pierwszym tego typu w Europie. Właściciele firmy już wtedy dostrzegali potencjał wirtualnej rzeczywistości.

fot. Sebastian Stabinger / / Wikipedia

Kolejnym z przykładów jest interaktywna wizualizacja przygotowana przez firmę Immersion. To pierwsze w skali świata przedsięwzięcie wprowadzenia projektu centrum handlowego do wirtualnej rzeczywistości. Za pomocą okularów Oculus Rift można przejść się po powstającym centrum handlowym Posnania. – Technologia wirtualnej rzeczywistości jest znakomitym wsparciem realnego biznesu. Dzięki szczegółowemu odwzorowaniu detali i wykorzystaniu najnowszej technologii do tworzenia gier komputerowych, możemy przenieść potencjalnych najemców do nieistniejącego jeszcze obiektu, co może zadecydować o najmie powierzchni handlowej – mówi Piotr Baczyński, CEO Immersion.

Podobną działalnością zajmuje się wrocławska firma software’owa Fream, która przygotowała wirtualną przechadzkę po inwestycji Nowe Żerniki we Wrocławiu. – Pokazywaliśmy nasze rozwiązanie na targach mieszkaniowych i zainteresowanie było duże. Osoba korzystająca z gogli może przejść się po niewybudowanym jeszcze osiedlu, budynku czy nawet wybranym piętrze. Pracujemy nad innowacyjnym rozwiązaniem, aby w wirtualnej rzeczywistości osoby same mogły zmieniać kolory czy materiały ścian i podłóg oraz poustawiać meble według własnego pomysłu – mówi w rozmowie z Bankier.pl Paweł Janka, specjalista od wirtualnej rzeczywistości z wrocławskiej firmy Fream.

Nie tylko deweloperzy, w kolejce ustawia się medycyna i banki

Specjaliści nie pozostawiają złudzeń. Ta idea dopiero raczkuje i projektów na większą skalę można oczekiwać w najbliższej przyszłości głównie w rozrywce. Zainteresowanie jednak jest. Wspomniany Fream przewiduje, że za kilka lat wirtualna rzeczywistość na dobre zakotwiczy się w architekturze czy medycynie. Dedykowane aplikacje dla lekarzy umożliwią niedoświadczonym adeptom obecność przy stole operacyjnym i przekonanie się na własnej „skórze”, jak ich praca będzie wyglądała w praktyce.

Na atrakcje związane z wirtualną rzeczywistością nie są też odporni bankowcy. Firma Qbit Technologies zrealizowała dla wiodących banków włoskich projekt, pełniący funkcję centrum treningowego dla pracowników szczebla zarządczego. Wirtualne pokoje i obszary mają służyć także doradcom do poprawy umiejętności związanych ze sprzedażą produktów i usług banku.

Niewykluczone, że za kilka lat VR stanie się na tyle popularne, że banki zaprojektują aplikacje dedykowane dla swoich klientów. Za pomocą okularów można by odwiedzić wirtualną placówkę banku oraz zlecić przelew lub dowiedzieć się czegoś o konkretnym produkcie.

Okulary do wirtualnej rzeczywistości mogą w niedalekiej przyszłości stać się standardowym wyposażeniem mieszkania, tak jak dziś są nim telewizory. Elektroniczne „okno na świat” może odmienić wiele codziennych czynności – od rozrywki, po wirtualne zakupy czy wizytę w urzędach. Póki co, sami specjaliści studzą ten zapał i choć wskazują na duże zainteresowanie, droga do rozpowszechnienia standardu jest jeszcze długa.

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (28)

dodaj komentarz
~LinuxMint_17_3_User
Banksterzy jako pierwsi wprowadzili świat w krainę fantazji i iluzji finansowej, a obecnie propaganda zachodnia wprost kipi złowrogimi pomrukami na Rosję i ciągnie świat do totalnej wojny, a wszystko z powodu obrony nadrzędności dolara, jak i pozostałych fiat money. I użyli do tego tylko zwykłych różowych okularów.Banksterzy jako pierwsi wprowadzili świat w krainę fantazji i iluzji finansowej, a obecnie propaganda zachodnia wprost kipi złowrogimi pomrukami na Rosję i ciągnie świat do totalnej wojny, a wszystko z powodu obrony nadrzędności dolara, jak i pozostałych fiat money. I użyli do tego tylko zwykłych różowych okularów.

VR Wirtualna rzeczywistość urzekła świat, przenieśmy się z rzeczywistego świata do wirtualnego! Uwaga wkrótce muzyka przestanie grać, a w ferworze zabawy nikt nawet nie zauważył że jedyne krzesełko dawno znikło.

Świat żyje w krainie iluzji, fantazji, długu i za nic nie chce się dać wybudzić z tego letargu chociaż finansowi anestezjolodzy ostrzegają, że przedłużanie tego stanu to pewny zgon. Niestety nic nie może przecież wiecznie trwać i za bujanie w obłokach trzeba będzie też zapłacić.

Przypominam jedynym pieniądzem od tysiącleci są metale szlachetne A od 1971 roku iluzjoniści wciskają nam zupełnie inny bezwartościowy śmieć. Zobaczymy, jak dotychczas zawsze złoto wygrywało, nie widzę powodu dlaczego tym razem w związku z cyklicznymi upadkami fiat money miało by być inaczej!

Ps. wpierw zrobiono z nas kretynów dając do ręki „ dachówkę” teraz dobiją nas tym „chomątem” na oczy, Niedługo przewiduję będzie rozkwit nowego biznesu a mianowicie: biura turystyczne wprowadzania w świat rzeczywisty z wirtualnego, oczywiście za słoną opłatą.
~LinuxMint_17_3_User
Spodziewajmy się ogłoszeń bankierów takiej treści: Zaciągnij pożyczkę dzisiaj, nie martw się o spłatę spłaca za ciebie twoje prawnuki, ponieważ pierwsza rata do spłaty wyznaczona będzie na styczeń 2065 roku. Na co czekasz? Ilość pożyczek może być ograniczona.
~Onanista
Czekam na filmy XXX w VR. Azjatki, Mulatki, Słowianki ...
~niepelnosprawny_org
za duze, za grube, cos jak google glass powinno byc
~vr
Co za różnica? Ważne że są lekkie.
~p23
Co to za zdjęcie?
Jakaś czarna msza?
Przez trzy,cztery lata zamieniłem swoje życie na życie wirtualnego zombie....tragedia, zamiast normalnie funkcjonować, wracałem przy każdej okazji do swojego medalu of honor albo piłki nożnej....na godzinę wieczorem,aż nagle zauważyłem, że wschodzi słońce.
Na szczęście
Co to za zdjęcie?
Jakaś czarna msza?
Przez trzy,cztery lata zamieniłem swoje życie na życie wirtualnego zombie....tragedia, zamiast normalnie funkcjonować, wracałem przy każdej okazji do swojego medalu of honor albo piłki nożnej....na godzinę wieczorem,aż nagle zauważyłem, że wschodzi słońce.
Na szczęście samo odeszło, fascynacja tym dziadostwem kradnacym człowiekowi życie minęła.
Od tej pory mijam szerokim łukiem to zło.
~p24
Co ma rozwijająca się wirtualna rzeczywistość w Polsce do tego, że grasz w medal of honor do rana?
~p23 odpowiada ~p24
Jestem w tzw.wieku średnim,zjawisko wirtualnego życia nie służy człowiekowi, a człowiek powinien dążyć do szczęścia.właśnie dlatego przestałem grać w moha.
Nagle zauważyłem spadek mojej formy fizycznej i....intelektualnej.gorzej mi się rozmawialo z ludźmi, myślami byłem nieobecny przy kontraktach handlowych.
Jestem w tzw.wieku średnim,zjawisko wirtualnego życia nie służy człowiekowi, a człowiek powinien dążyć do szczęścia.właśnie dlatego przestałem grać w moha.
Nagle zauważyłem spadek mojej formy fizycznej i....intelektualnej.gorzej mi się rozmawialo z ludźmi, myślami byłem nieobecny przy kontraktach handlowych.
Jak napisałem, oceniam to zjawisko jako zło.
Moja koleżanka rozwijała się z mężem, bo tego wciagnelo wirtualne życie i została nr 2.przykładów można by przytacza wiele...
Jeszcze chwila i zobaczymy okabelkowanych ludzi na ulicach, a ty stwierdzisz, że to cywilizacyjny postęp.
~p23 odpowiada ~p23
Autokorekta: rozwiodla, a nie rozwijała.piep...ony sufler w telefonie :)
~JanKS odpowiada ~p23
Znam te problemy z autopsji, ale miałem je na długo przed VR - wystarczyła fajna gra.
Musiałem nauczyć się umiaru.....
VR to tylko narzędzie i jak każde narzędzie można go używać do robienia dobrego albo złego (sobie i/lub innym).
Jak każde nowe narzędzie, niesie ze sobą nowe zagrożenia i wymaga nauczenia
Znam te problemy z autopsji, ale miałem je na długo przed VR - wystarczyła fajna gra.
Musiałem nauczyć się umiaru.....
VR to tylko narzędzie i jak każde narzędzie można go używać do robienia dobrego albo złego (sobie i/lub innym).
Jak każde nowe narzędzie, niesie ze sobą nowe zagrożenia i wymaga nauczenia się bezpiecznego się nim posługiwania.
Dobrze, że zwracasz uwagę na potencjalne zagrożenie (stare, ale dzięki VR groźniejsze), ale Twoje wnioski idą za daleko.
Pozdrawiam

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki