REKLAMA

Wirtualna rzeczywistość coraz bardziej realna

2016-02-23 01:50
publikacja
2016-02-23 01:50

Polski startup Trusense zaprasza do cyfrowego świata. Chce zabezpieczyć sobie kawałek tortu, który wkrótce ma być wart miliardy.

fot. Sebastian Stabinger / / Wikipedia

Niedziele w mediach społecznościowych zazwyczaj są nudne. Zdjęcia kotów leniwie wylegujących się na kanapie przeplatają się ze zdjęciami ich właścicieli, opatrzonymi hasłem „Lazy Sunday” (ang. leniwa niedziela). Ale w ostatnią niedzielę ten spokojny rytm zakłóciło zdjęcie Marka Zuckerberga. Szef Facebooka mija na nim uczestników kongresu mobilnego w Barcelonie. Każdy z nich ma na sobie okulary do wirtualnej rzeczywistości (VR) Samsunga, bazujące na technologii Oculusa (Facebook kupił Oculusa w 2014 r. za 2 mld USD). Zdjęcie robi ogromne wrażenie i wywołuje skrajne emocje: zachwyt i przerażenie.

VR dla wszystkich

Prezes Facebooka mówił w niedzielę ze sceny, że ten rok będzie rokiem VR (ang. virtual reality, wirtualna rzeczywistość). A kilka tysięcy osób zgromadzonych na konferencji, a raczej spektaklu Samsunga, mogło się w tym czasie przekonać, jak ewoluowała ta technologia. Zestaw Samsunga do wirtualnej rzeczywistości — Samsung Gear VR — kosztuje 99 USD, czyli około 400 zł. Wiosną na rynku zadebiutują: konsumencka wersja Oculusów i produkt HTC — HTC Vive. Najważniejsi producenci inwestują w wirtualną rzeczywistość, która powoli przestaje być dostępna wyłącznie dla producentów gier. Okulary VR już nie przyprawiają o mdłości, a biznes — nie tylko rozrywkowy — znajduje dla wirtualnej rzeczywistości coraz więcej zastosowań.

Polacy wydeptują ścieżki

W rozwój technologii VR głęboko wierzą założyciele firmy Trusense — Jan Boberek i Damian Lewandowski. Tworzą zaawansowane interaktywne wizualizacje na potrzeby różnych branż. Przede wszystkim sektora nieruchomości. Pracują na silniku do gier, mogą dokonywać zmian w projekcie w czasie rzeczywistym.

— Skoncentrowaliśmy się na dotarciu do deweloperów. Wirtualna rzeczywistość może przenieść klientów do inwestycji i zastąpić mieszania pokazowe — tłumaczy Jan Boberek. Dzięki VR deweloperzy mogą pokazać klientom mieszkania, przestrzenie biurowe i konferencyjne, które nie zostały jeszcze zbudowane. Wizualizacja w wirtualnej rzeczywistości jest bardziej przekonująca niż tradycyjna w formie zdjęć.

Czytaj więcej w dzisiejszym "Pulsie Biznesu"

Źródło:
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~Onan
Porno z Azjatkami i Murzynkami oglądane w VR to będzie coś !!
~ed odpowiada ~Sensei
z filmu avatar
~Onan odpowiada ~Sensei
Nie, dziękuję.
~Dżejms
Jako entuzjasta nowych technologii zdecydowanie optuję za tradycją jeśli chodzi o uciechy cielesne. I o co chodzi z tymi murzynkami? Jakieś ładniejsze czy co?

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki