REKLAMA

Uczestnictwo w imprezie integracyjnej przychodem dla pracownika

2011-12-15 08:18
publikacja
2011-12-15 08:18
Udział pracownika w imprezie integracyjnej stanowi nieodpłatne świadczenie na jego rzecz, a tym samym przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT). Co więcej nie ma przy tym znaczenia fakt, iż koszty z tytułu organizacji imprezy ustalone zostały w sposób ryczałtowy.

Tak wynika z wyroku NSA z 2 grudnia 2011 r. (II FSK 1017/10).

Wyrok zapadł na skutek skargi kasacyjnej wniesionej przez organ wydający w tym przedmiocie interpretację na wniosek spółki. Z przedstawionego stanu faktycznego wynikało, iż spółka organizuje na rzecz swoich pracowników spotkania okolicznościowe oraz  szkoleniowo – integracyjne, odbywające się poza jej siedzibą. Spółka finansuje ze środków obrotowych wszelkie koszty z tym związane, m.in. przejazd, zakwaterowanie oraz wyżywienie, przy czym wysokość wydatków nie jest uzależniona od liczby uczestników, a więc ustalana jest ryczałtowo.


Pytanie spółki dotyczyło między innymi obowiązku naliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu poniesionych wydatków na cele szkoleniowo integracyjne.

Skarbówka mówi: opodatkować


Zdaniem organu skarbowego, przychód pracownika nie ogranicza się do wynagrodzenia za pracę, ale obejmuje także inne przysporzenia majątkowe, takie ja nieodpłatne i częściowo odpłatne świadczenia, m.in. uczestnictwo w imprezach integracyjnych. Fakt ustalenia kosztów w sposób zryczałtowany nie ma w tym przypadku znaczenia, gdyż istnieje możliwość zindywidualizowania tych świadczeń w postaci ustalenia jednostkowych cen – biletu, posiłku czy też noclegu, bądź podziału poniesionych kosztów pomiędzy ilość uczestników, a tym samych skonkretyzowania wysokości powstałego z tego tytułu przychodu.

Komentuje Paweł Wachowski, Twoja-Firma.pl

Nowe orzeczenie NSA w sprawie powstania przychodu u uczestnika imprezy firmowej z tytułu nieodpłatnych świadczeń jest zadziwiające. Wcześniej, w wyroku z 11 stycznia 2011 r. (II FSK 1531/09) ten sam sąd stwierdził, że obowiązek podatkowy powstaje tylko wówczas, gdy danemu pracownikowi można przypisać konkretny, a nie tylko statystyczny przychód. Co więcej, w ocenie sądu, ustalanie przychodu w drodze podzielenia kosztów imprezy przez liczbę pracowników nie znajduje umocowania prawnego w ustawie o PIT.

Styczniowy wyrok NSA stał się wykładnią dla stanowisk WSA, m.in. w Krakowie (19.09.2011 r., I SA/Kr 1113/11) oraz w Poznaniu (23.09.20011 r., I SA/Po 407/11). Wydawałoby się, że mamy już jedną wypracowaną linię orzecznictwa w tym zakresie, a tu znów pojawia się dyskusja, która rodzi wątpliwości. Oczywiście, zawsze zostaje pytanie o cel spotkania; trzeba też pamiętać, że każda sprawa ma swoją specyfikę. Niemniej, czy to oznacza, że w najbliższych miesiącach poznamy nową (starą) wykładnię, a następnie przeciwne stanowisko?Stanowisko organu stało się przedmiotem skargi do WSA, który ją uwzględnił i uchylił zaskarżoną interpretację, przychylając się do stanowiska spółki, iż nie sposób stwierdzić, czy pracownik rzeczywiście otrzymał owe świadczenie i jaka jest jego wartość.

W odpowiedzi na rozstrzygnięcie WSA, organ podatkowy wniósł skargę kasacyjną, podtrzymując swoje dotychczasowe stanowisko. Po rozpatrzeniu sprawy, NSA uchylił zaskarżony wyrok oraz oddalił skargę. W uzasadnieniu wskazał, iż istotą problemu jest cel ponoszenia kosztów, nie zaś ryczałtowy sposób ich rozliczenia. Znaczenie ma to, czy dane spotkanie ma na celu szkolenie czy integrację. Uznał przy tym, iż udział pracownika w imprezie integracyjnej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli jakiś problem związany z prowadzeniem firmy spędza Ci sen z powiek i nie potrafisz go rozwiązać - napisz do nas. Do Państwa dyspozycji jest mail [email protected].

Przeczytaj dotychczasowe Interwencje ekspertów Bankier.pl

Radomir Graj, Dyrektor departamentu podatkowego
Laura Strzemiecka, Młodszy konsultant
/ Accace
 
Źródło:Accace
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~Polak
Jak dziewczyna/żona i odwrotnie chłopak/mąż uprawiają sex/kochają się to też jest korzyść. Inaczej trzeba by iść zapłacić prostytutce, która dalej musiałby odprowadzić podatek. W świetle prawa każda korzyść musi być opodatkowana. Czyli OPODATKOWAĆ SEX pomiędzy parami.
Głosujmy na PO, by żyło się lepiej.... ubkom/.
~Zyga_miga
Jakie Państwo takie i Sądy. Nic dodać nic ująć. Bezmyślność i uległość wobec władzy jest tłumaczona - niezależnością sądów. A jacy wybitni eksperci zasiadaja w ławach i ferują wyroki. Pewnei tacy sami jak niedoszły Wódz Narodu co to wypowiada się w sprawach finasów Państawa i Europy tylko własną kasę musiała mu mamusia prowadzić.
~tomcio
Tak krawiec kraje jak mu materiału staje. Skarbówki i inne urzedy dostają wewnętrzne rozporzadzenia. Idea jest prosta jak brakuje kasy to społeczeństwo zaplaci. Już dawno stwierdziłem że to chory kraj.
~sowa
Idąc tym tropem, to niedługo przychodem dla pracownika będzie kawa zakupiona przez pracodawcę, a następnie - papier toaletowy i zużyta woda w kiblu
~liko
To jest wyrok wydany w sprawie między dwoma konkretnymi podmiotami: skarbówką i jakąś firmą. Nie można tego zaraz rozciągać na wszystkie firmy w kraju.

Taki był tok rozumowania skarbówek gdy w zeszłym roku zaczęły się pojawiać wyroki WSA / NSA w sprawie faktur elektronicznych.

Więc luz. Niech najpierw gnoje udowodnią,
To jest wyrok wydany w sprawie między dwoma konkretnymi podmiotami: skarbówką i jakąś firmą. Nie można tego zaraz rozciągać na wszystkie firmy w kraju.

Taki był tok rozumowania skarbówek gdy w zeszłym roku zaczęły się pojawiać wyroki WSA / NSA w sprawie faktur elektronicznych.

Więc luz. Niech najpierw gnoje udowodnią, potem niech idą do sądu i niech trzymają kciuki że dostaną taki sam wyrok.

A przychód niepieniężny to jest k*rewstwo najwyższej próby.
~marek
to dlaczego na tą chorobe głosujecie sami sobie wybieracie taki los
~marek
Moja żona nie pracuje, wychowuje 2-ke dzieci ja zrabiam na rodzinę więc moja żona ponosi z tego tytułu korzyść czy powinna zapłacic podatak jak to wyliczyć bo to jes tak jak bym wynajoł opiekunke no i jeszcze do tego dochodzi nocleg wyżywienie itp jaki podatek ma zapłacić moja żona
~wiesiek
Co więcej. Twoja, żona poprzez nie podejmowanie pracy zawodowej, umyślnie uchyla się od płacenia podatków. Więc powinna mieć domiar. A Ty do więzienia za pomoc w oszustwie podatkowym i matactwo.
~emmilka
Co do samych wyjazdów to spokojnie równeiż mozecie zajrzeć na tą stronę http://www.salekonferencyjne.pl/
i wybrać cos fajnego dla siebie.
~derektor
ciekawe czy zaczną szarpać państwowe firmy, tam sie wóda leje strumieniami

Powiązane: Prawo przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki