Tak wynika z wyroku NSA z 2 grudnia 2011 r. (II FSK 1017/10).
Wyrok zapadł na skutek skargi kasacyjnej wniesionej przez organ wydający w tym przedmiocie interpretację na wniosek spółki. Z przedstawionego stanu faktycznego wynikało, iż spółka organizuje na rzecz swoich pracowników spotkania okolicznościowe oraz szkoleniowo – integracyjne, odbywające się poza jej siedzibą. Spółka finansuje ze środków obrotowych wszelkie koszty z tym związane, m.in. przejazd, zakwaterowanie oraz wyżywienie, przy czym wysokość wydatków nie jest uzależniona od liczby uczestników, a więc ustalana jest ryczałtowo.

Skarbówka mówi: opodatkować
Zdaniem organu skarbowego, przychód pracownika nie ogranicza się do wynagrodzenia za pracę, ale obejmuje także inne przysporzenia majątkowe, takie ja nieodpłatne i częściowo odpłatne świadczenia, m.in. uczestnictwo w imprezach integracyjnych. Fakt ustalenia kosztów w sposób zryczałtowany nie ma w tym przypadku znaczenia, gdyż istnieje możliwość zindywidualizowania tych świadczeń w postaci ustalenia jednostkowych cen – biletu, posiłku czy też noclegu, bądź podziału poniesionych kosztów pomiędzy ilość uczestników, a tym samych skonkretyzowania wysokości powstałego z tego tytułu przychodu.
Komentuje Paweł Wachowski, Twoja-Firma.pl |
|
|
Stanowisko organu stało się przedmiotem skargi do WSA, który ją uwzględnił i uchylił zaskarżoną interpretację, przychylając się do stanowiska spółki, iż nie sposób stwierdzić, czy pracownik rzeczywiście otrzymał owe świadczenie i jaka jest jego wartość.
W odpowiedzi na rozstrzygnięcie WSA, organ podatkowy wniósł skargę kasacyjną, podtrzymując swoje dotychczasowe stanowisko. Po rozpatrzeniu sprawy, NSA uchylił zaskarżony wyrok oraz oddalił skargę. W uzasadnieniu wskazał, iż istotą problemu jest cel ponoszenia kosztów, nie zaś ryczałtowy sposób ich rozliczenia. Znaczenie ma to, czy dane spotkanie ma na celu szkolenie czy integrację. Uznał przy tym, iż udział pracownika w imprezie integracyjnej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Przeczytaj dotychczasowe Interwencje ekspertów Bankier.pl
Radomir Graj, Dyrektor departamentu podatkowego
Laura Strzemiecka, Młodszy konsultant
/ Accace