REKLAMA

USA: sąd zatrzymał reformę o wynagrodzeniu za nadgodziny dla 4 mln osób

2016-11-23 19:11
publikacja
2016-11-23 19:11

Sąd federalny w Teksasie zablokował w środę reformę przepisów, które nakładają na pracodawców obowiązek płacenia za nadgodziny. Prezydent Barack Obama ogłosił te zmiany, by niwelować nierówności społeczne. Miało z tego skorzystać ponad 4 mln osób.

Sąd w Teksasie wstrzymał prezydencką ustawę o wynagrodzeniach za nadgodziny / fot. Kevin Lamarque / FORUM

Zmiany miały wejść w życie od 1 grudnia 2016 roku. Nie wymagały zgody Kongresu, gdyż ministerstwo pracy zmieniło przepisy na mocy rozporządzenia administracyjnego.

Ale sąd federalny w Teksasie wydał w środę decyzję uniemożliwiającą wejście w życie zmian do czasu dogłębnego zbadania ich przez sąd. 21 republikańskich stanów zaskarżyło przepisy, twierdząc, że są niekonstytucyjne, a także negatywnie odbiją się na sektorze prywatnym i publicznym, zwłaszcza na małych firmach, i drastycznie ograniczą szanse zatrudnienia. Sąd zgodził się z zawartym w skardze zarzutem, że ministerstwo pracy przekroczyło swe uprawnienia, a także że zmiany spowodowałyby nieodwracalne szkody, jeśli nie zostaną szybko zablokowane.

"Biznes, a także władze na poziomie lokalnym i stanowym mogą odetchnąć z ulgą, bo reforma została zatrzymana" - powiedział na wieść o decyzji sądu prokurator generalny Nevady Adam Laxalt, który złożył skargę w imieniu koalicji republikańskich stanów.

Ogłaszając przed rokiem nowe przepisy, Biały Dom informował, że zagwarantują one płace za nadgodziny dla pracowników zarabiających poniżej 50 440 dolarów rocznie. Mieli dostawać 150 proc. godzinowej stawki za pracę ponad 40 godzin tygodniowo. Ministerstwo pracy USA szacuje, że dotyczy to ponad 4 mln pracowników.

Obecnie obowiązujące przepisy wymagają, by pracodawcy płacili za nadgodziny pracownikom zarabiającym mniej niż 23 660 dolarów rocznie, czyli 455 dolarów tygodniowo. Oznacza to - jak tłumaczył Biały Dom - że pracownicy, których pensje są niewiele wyższe, mogą być pozbawieni płacy za nadgodziny, nawet jeśli pracowali znacznie dłużej niż 40 godzin tygodniowo.

W USA teoretycznie od 1938 roku obowiązują przepisy o płacy za nadgodziny, ale w praktyce firmy od lat je obchodzą, stosując wyjątek o nienormowanym czasie pracy także dla osób pracujących fizycznie. Wystarczy - jak donoszą amerykańskie media - że zatrudnionym na etacie pracownikom firmy nadadzą tytuł menedżera.

Wyrok sądu to kolejna porażka Obamy, dla którego walka z pogłębiającymi się nierównościami społecznymi poprzez podniesienie zarobków klasy średniej była motywem przewodnim obu kampanii prezydenckich.

Ale wszelkim zmianom w tym kierunku sprzeciwiali się Republikanie, przekonując, że zniechęcą one pracodawców do tworzenia nowych miejsc pracy. Kontrolujący obie izby Kongresu Republikanie zablokowali też propozycję Obamy z 2013 roku, by podnieść gwarantowaną prawem federalnym pensję minimalną z obecnych 7,25 do 10,10 USD za godzinę.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

icz/ mmp/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~dsas
menadżer ochrony. Kurfa od stycznia w PL
~rrrrr
Przecież u nas w knajpach też jest od groma "menadżarów sali", dawniej zwanych kelnerami :)
~mwa
Obama nie rozumie tak skomplikowanych rzeczy jak gospodarka.
~ciekawski
Ciekawe dlaczego siedzisz w takim razie na kasie w Biedronce zamiast zostać prezydentem albo baronem finansowym.
~seth
"nakładają na pracodawców obowiązek płacenia za nadgodziny."

czyli co do tej pory nie musieli za to płacić?!
~zez
tak, w USA nie płaci się nadgodzin w wielu branżach, np w IT i wszystko to jest zgodne z prawem. Ludzie "chwalą się" że zarabiają 100 tys dolarów rocznie ale już nie mówią, że pracują na to po 80 godzin tygodniowo choć płacone mają tylko za 40 czyli de facto robią dwa etaty każdy tylko za 50 tys dolarów.tak, w USA nie płaci się nadgodzin w wielu branżach, np w IT i wszystko to jest zgodne z prawem. Ludzie "chwalą się" że zarabiają 100 tys dolarów rocznie ale już nie mówią, że pracują na to po 80 godzin tygodniowo choć płacone mają tylko za 40 czyli de facto robią dwa etaty każdy tylko za 50 tys dolarów. Taki to dobrobyt w tych USA, cud miód i orzeszki
~ja
u nas jest to samo, na stanowisku kierowniczym przy nienormowanym trybie pracy też nie ma płatnych nadgodzin.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki