REKLAMA
ZAGŁOSUJ

USA: Francuski Alstom ukarany grzywną 772 mln USD za łapownictwo

2014-12-22 20:26
publikacja
2014-12-22 20:26

Ministerstwo sprawiedliwości USA poinformowało w poniedziałek, że na mocy zawartej z nim ugody francuski koncern Alstom zapłaci 772 mln dolarów grzywny za posługiwanie się łapówkami przy uzyskiwaniu rządowych kontraktów w różnych państwach.

fot. / / FORUM

Działający w branży elektromaszynowej Alstom stosował takie praktyki między innymi w Indonezji, Arabii Saudyjskiej i Egipcie.

Nałożona na koncern grzywna jest najwyższą jak dotąd w USA karą finansową dla firmy winnej łamania przepisów o zakazie łapownictwa wobec cudzoziemskich funkcjonariuszy państwowych.

Również w poniedziałek zwalczające przestępczość korupcyjną brytyjskie Biuro do spraw Poważnych Nadużyć (Serious Fraud Office - SFO) postawiło tamtejszej filii Alstomu i jej dwóm pracownikom zarzut przekupywania przedstawicieli obcych rządów, czego mieli się dopuścić w latach 2002-2010.

Dział turbin napędowych Alstomu zmaga się z poważnymi problemami, wywołanymi nie tylko dochodzeniami w sprawie łapówek, ale także spadkiem zamówień i odpływem gotówki. W czerwcu koncern zadecydował o sprzedaniu większości tego działu spółce General Electric, by móc skoncentrować się na produkcji taboru szynowego. (PAP)

dmi/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~józef_bąk
jak to dobrze że u nas korupcji nie ma
~widmo
dla czego nasza prokuratura się tym nie zajmuje - odp. jest prosta - sitwa rządząca na to nie pozwoli ale jest szansa że angole to udowodnią i paru oszustów zamkną na kilka miesięcy
~andy
Anglicy wymieniają m.in. Polskę
~dfs
16 na 17 przetargów było nielegalnie wygranych...Ciekawe co było w PL
~as
Są takie specjalne fundusze na interesy w krajach "murzyńskich". Dobrze, niech piszą które to.
~pa
Podejrzewam, że są rozdzielne fundusze na kraje bardziej i mniej murzyńskie. W tych mniej jest więcej kasy, a w tych bardziej - więcej perkalu, paciorków i drogich zegarków dla urzędujących kacyków. ;-)
~Glupi_Jasio
Przecież wiemy, że naszym zegarki dawali
~pa
Szanowny Bankierze,Fajnie, że zamieszczasz takie informacje, ale warto byłoby jednak cytować dokładniej. na przykład podać, jakich enigmatycznych "obcych państw" dotyczy śledztwo w UK. Piszą o tym różne źródła, cytuję akurat za Bloombergiem:"In the U.K., the Serious Fraud Office charged Alstom Network Szanowny Bankierze,Fajnie, że zamieszczasz takie informacje, ale warto byłoby jednak cytować dokładniej. na przykład podać, jakich enigmatycznych "obcych państw" dotyczy śledztwo w UK. Piszą o tym różne źródła, cytuję akurat za Bloombergiem:"In the U.K., the Serious Fraud Office charged Alstom Network UK Ltd. in July with corruption in relation to transport projects in India, Poland and Tunisia. One executive has been charged and more individuals are expected to face prosecution alongside him, people with knowledge of the situation have said." W Polsce prokuratura i CBA prowadzą śledztwo od 4 lat w sprawie korupcji przy dostarczaniu wagonów metra, są nawet zarzuty i podejrzani - choć sprawa od 4 lat nie doczekała się formalnego aktu oskarżenia (niespodzianka!). Wychodzi na to, że dopóki ktoś z zagranicy czegoś na temat Polski nie ujawni, dopóty będzie w naszym kraju zamiatane energicznie pod dywan, identycznie jak z więzieniami CIA, których nie było, a prezydent o nich nie wiedział... dopóki Amerykanie nie napisali, że jednak i owszem.
~123123
Śledztwo dotyczy oczywiście i Polski, ale PAP - rządowa agencja o tym nie podała. PSNiektórzy notable z PO mają gorąco w majtkach.

Powiązane: Pendolino na polskich torach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki