REKLAMA
BADANIE

Tylko 10 tys. pożyczek rocznie. Eksperci: "Bezpieczny kredyt 2 proc." to za mało. Trzeba ochronić banki

2023-03-15 06:01
publikacja
2023-03-15 06:01

"Bezpieczny kredyt 2 proc." to najnowszy program, którym rząd chce ożywić rynek mieszkań. Jednak zadaniem ekspertów może nie wystarczyć, by ożywić rynek. Ich zdaniem potrzeba raczej stabilnego prawa, które umożliwi bezpieczne udzielenie zobowiązania na zakup nieruchomości. 

Tylko 10 tys. pożyczek rocznie. Eksperci: "Bezpieczny kredyt 2 proc." to za mało. Trzeba ochronić banki
Tylko 10 tys. pożyczek rocznie. Eksperci: "Bezpieczny kredyt 2 proc." to za mało. Trzeba ochronić banki
/ Shutterstock

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Przepisy, według założeń rządu, mają wejść w życie 1 lipca br. Bezpieczny kredyt ze stałą stopą będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie miała i nie ma mieszkania (w tym domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego). W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich.

Kredyt będzie można otrzymać w wysokości do 500 tys. zł, a w przypadku małżeństw lub posiadania co najmniej jednego dziecka – do 600 tys. zł.

10 tys. pożyczek to za mało

"W pierwszym roku funkcjonowania programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. przyznanych ma zostać 10 tys. pożyczek. Czy to dużo? Jeśli weźmiemy pod uwagę, że jedna z największych firm doradczych w kraju podaje, że luka mieszkaniowa w Polsce wynosi 2 miliony mieszkań, a w roku 2022 do użytkowania oddano ponad 238 tysięcy domów i mieszkań, to skalę zaproponowanej pomocy trudno uznać za dużą" – ocenił wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich Konrad Płochocki.

Jak dodał, "nie zmienia jednak faktu, że w naszym kraju potrzebne jest wprowadzenie rozwiązań, które z jednej strony pozwolą ludziom realizować podstawową potrzebę o posiadaniu własnego dachu nad głową, z drugiej pozwolą prywatnym budowniczym, którzy w przeciągu ostatnich 10 lat przekazali Polakom klucze do miliona mieszkań, dalej to robić".

Stabilne prawo chroniące banki

Według eksperta, aby rynek mieszkań w Polsce mógł odżyć, potrzeba stabilnego prawa i rozwiązań sprzyjających jego rozwojowi. "W obecnej sytuacji gospodarczej kraju, pilnej regulacji potrzebują rozwiązania w sferze bankowo-finansowej umożliwiające bezpieczne kredytowanie zakupu nieruchomości. Możliwość kredytowania zakupu, a następnie bezpiecznej, przewidywalnej spłaty rat są kluczowe dla większości polskich rodzin, które marzą o pierwszym bądź większym mieszkaniu" - stwierdził Płochocki.

Dodał, że kryzys na rynku mieszkaniowym może być szczególnie dotkliwy dla małych firm, prowadzących jedną lub dwie budowy i zbywających po kilkanaście mieszkań w roku.

"Im dłużej będzie spadało zatrudnienie w budownictwie, tym trudniej potem będzie znaleźć pracowników i odtworzyć zasoby kadrowe, gdy już sytuacja gospodarcza się zmieni i deweloperzy znowu zaczną budować" – stwierdził.(PAP)

kmz/ ra/ drag/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (8)

dodaj komentarz
vsvarcova123
swojego biura E-mail na adres: vsvarcovaloanfirm07@gmail.com Dzięki.
vsvarcova123
jak marzenie, dostałem pożyczkę 231 000 zł i powiedziałem sobie że będę głośno krzyczał do świata cudów BOGA do mnie za pośrednictwem tej bojącej się BOGA firmy pożyczkowej Viera Svarcova Capital Finance i doradzę każdemu, kto naprawdę i poważnie potrzebuje pożyczki, aby skontaktował się z tą bojącą się BOGA firmą pożyczkową za pośrednictwem jak marzenie, dostałem pożyczkę 231 000 zł i powiedziałem sobie że będę głośno krzyczał do świata cudów BOGA do mnie za pośrednictwem tej bojącej się BOGA firmy pożyczkowej Viera Svarcova Capital Finance i doradzę każdemu, kto naprawdę i poważnie potrzebuje pożyczki, aby skontaktował się z tą bojącą się BOGA firmą pożyczkową za pośrednictwem swojego biura E-mail na adres: vsvarcovaloanfirm07@gmail.com Dzięki.
vsvarcova123
Witam Nazywam się Pani Iveta F Booth , mieszkam w Warszawie w polsce i warto żyć wygodnie dla mnie i mojej rodziny teraz przeglądając internet natknąłem się na firmę pożyczkową Viera Svarcova Capital Finance która udziela pożyczek na przystępne oprocentowanie 3% nie pozostało mi nic innego jak spróbować i o dziwo wszystko poszło Witam Nazywam się Pani Iveta F Booth , mieszkam w Warszawie w polsce i warto żyć wygodnie dla mnie i mojej rodziny teraz przeglądając internet natknąłem się na firmę pożyczkową Viera Svarcova Capital Finance która udziela pożyczek na przystępne oprocentowanie 3% nie pozostało mi nic innego jak spróbować i o dziwo wszystko poszło jak marzenie, dostałem pożyczkę 231 000 zł i powiedziałem sobie że będę głośno krzyczał do świata cudów BOGA do mnie za pośrednictwem tego BOGA obawiającego się firmy pożyczkowej Sawda Capital Finance i doradzę każdemu, kto naprawdę i poważnie potrzebuje pożyczki, aby skontaktował się z tą boską firmą pożyczkową za pośrednictwem swojego biura E-mail na adres: vsvarcovaloanfirm07 gmail com Dzięki.
vsvarcova123
Witam Nazywam się Pani Iveta F Booth , mieszkam w Warszawie w polsce i warto żyć wygodnie dla mnie i mojej rodziny teraz przeglądając internet natknąłem się na firmę pożyczkową Viera Svarcova Capital Finance która udziela pożyczek na przystępne oprocentowanie 3% nie pozostało mi nic innego jak spróbować i o dziwo wszystko poszło Witam Nazywam się Pani Iveta F Booth , mieszkam w Warszawie w polsce i warto żyć wygodnie dla mnie i mojej rodziny teraz przeglądając internet natknąłem się na firmę pożyczkową Viera Svarcova Capital Finance która udziela pożyczek na przystępne oprocentowanie 3% nie pozostało mi nic innego jak spróbować i o dziwo wszystko poszło jak marzenie, dostałem pożyczkę 231 000 zł i powiedziałem sobie że będę głośno krzyczał do świata cudów BOGA do mnie za pośrednictwem tego BOGA obawiającego się firmy pożyczkowej Sawda Capital Finance i doradzę każdemu, kto naprawdę i poważnie potrzebuje pożyczki, aby skontaktował się z tą boską firmą pożyczkową za pośrednictwem swojego biura E-mail na adres: vsvarcovaloanfirm07@gmail.com Dzięki.
janmieszak
Kredyt i pożyczka, tak jak alkohol, są dla osób rozumnych i odpowiedzialnych. W szkołach zamiast kształcić niemyślących wyrobników zależnych od kościoła i państwa, ulg, plusów, dodatków itp. ludzie potrzebują nauczyć się samodzielności i odpowiedzialności za siebie – za własne finanse. Potrzebna jest zwyczajna edukacja finansowa,Kredyt i pożyczka, tak jak alkohol, są dla osób rozumnych i odpowiedzialnych. W szkołach zamiast kształcić niemyślących wyrobników zależnych od kościoła i państwa, ulg, plusów, dodatków itp. ludzie potrzebują nauczyć się samodzielności i odpowiedzialności za siebie – za własne finanse. Potrzebna jest zwyczajna edukacja finansowa, bo wielu zadłuża się nie mając pojęcia ile ma potem spłacić, nie potrafi nawet policzyć zwykłych procentów.. Co najwyżej je wypić. Nie mają pojęcia jak skutecznie oszczędzać i inwestować przy niewielkim ryzyku. Zobaczcie ksiazkę Pt. „Chcę być szczęśliwy i bogaty, a nie tylko szczęśliwy”. Świetnie opisuje podstawy tworzenia majątku i wolności finansowej.
szprotkafinansjery
O bezpieczeństwo banków to niech błagają TSUE... ale chyba już za późno na błagania :D
tomkooo
a czemu tsue, kto odpowiada za prawodastwo w Polsce ?
nie mamy swoich instytucji i oslow ?
czy moze wszedzie pociotkowie juz siedza i nic nie dziala jak nalezy i trzeba bedzie krzyczec "unio ratuj" ?
arturnow
oj, znowu te mityczne 2 mln mieszkań, te same wartości 1,5-2mln znajdziemy w nagłówkach i w opinie ekspertów w 2006, 2008, 2010, 2012, 2014 etc roku. Czemu oddając średnio po 200tyś przez ostatnie 15-20 lat, ciągle brakuje mieszkań w kraju z ujemną demograją, z emigracją na poziomie ~2mln ludzi. Tak to się rozleci, to się rozleczi,oj, znowu te mityczne 2 mln mieszkań, te same wartości 1,5-2mln znajdziemy w nagłówkach i w opinie ekspertów w 2006, 2008, 2010, 2012, 2014 etc roku. Czemu oddając średnio po 200tyś przez ostatnie 15-20 lat, ciągle brakuje mieszkań w kraju z ujemną demograją, z emigracją na poziomie ~2mln ludzi. Tak to się rozleci, to się rozleczi, jak ktoś kurtynę odsłoni, bo nagle usłyszymy, że jest nadmiar 1mln mieszkań.

Powiązane: Bezpieczny kredyt 2 proc.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki