REKLAMA

To koniec Google Pay. Nadchodzi Portfel Google. Co nowego?

Wojciech Boczoń2022-07-25 13:30analityk Bankier.pl
publikacja
2022-07-25 13:30
To koniec Google Pay. Nadchodzi Portfel Google. Co nowego?
To koniec Google Pay. Nadchodzi Portfel Google. Co nowego?
/ Shutterstock

Ruszyła aktualizacja usługi Google Pay. Po nowemu będzie się ona nazywać Portfel Google i wprowadzi szereg nowych funkcji. Użytkownicy będą mogli do niej dodać nie tylko karty płatnicze, ale także lojalnościowe, podarunkowe czy bilety. Docelowo nawet cyfrowe klucze samochodowe.

Historia zatoczyła koło i Google wróciło do nazwy „Portfel”. Przypomnijmy, że usługa Google Pay już wcześniej nazywała się „Wallet”, ale później przemianowano ją na Android Pay. Z biegiem czasu Android Pay zmienił się w Google Pay, a teraz w Portfel Google. Od kilku dni użytkownicy aplikacji mogą już pobrać aktualizację, która wnosi kilka nowości.

Nadal podstawową funkcją portfela są płatności. Można je realizować tak jak dotychczas – zbliżeniowo lub online (np. w aplikacjach). Do portfela można podpiąć kilka kart i przełączać się między nimi wedle uznania. W nowej wersji aplikacji można też podpiąć karty podarunkowe z kilku sklepów (np. MediaMarkt, Biedronka, Empik, Sodexo czy Żabka). Co ciekawe, po dodaniu karty podarunkowej do Portfela, jej saldo ma być widoczne dla użytkownika w Mapach, Zakupach Google i w innych usługach.

Bankier.pl

Portfel pozwala też przechowywać karty lojalnościowe do kilkudziesięciu sklepów (np. Payback, Tesco, Rossman, Lidl, Smyk, Circle K czy Shell). Wystarczy jedynie zeskanować taką kartę lub wprowadzić jej dane ręcznie. Następnie w sklepie wyświetlić kod kreskowy na swoim smartfonie i pokazać go kasjerowi.

Wśród nowych opcji dostępnych dla polskiego użytkownika znalazły się też „Bilety”. Z tego co jednak widzę, na razie wyświetlają się jedynie bilety zagranicznych przewoźników. Na tej samej zasadzie Portfel pozwala dodawać karty pokładowe, bilety na wydarzenia i inne dokumenty. Dany dokument musi mieć jednak swój cyfrowy odpowiednik i opcje dodania do portfela Google. Jak wynika z materiałów informacyjnych, do Portfela będzie też można dodawać cyfrowy kluczyk samochodowy czy karty szczepień przeciwko COVID. Ta ostatnia opcja nie jest jednak na razie dostępna dla użytkowników w Polsce.

O tym, że Google planuje zmiany w Google Pay czytelnicy Bankier.pl wiedzą już od kilku miesięcy.  Pisałem na ten temat po konferencji Google I/O. Wspomniałem też wówczas, że trwają prace nad rozbudową polskiej aplikacji mObywatel. W programie mają pojawić się m.in. mobilne płatności, pełnomocnictwa i inne. Więcej na ten temat tutaj.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (2)

dodaj komentarz
forfun
będzie zmiana nazwy i nowe opcje nie krzyczcie tak. płaca wam za to ???
andrzey_
Nic nie płacą i na tym polega przewaga dużych firm.

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki