REKLAMA

Google szykuje duże zmiany w Google Pay. Zmieni się nazwa

Wojciech Boczoń2022-05-13 08:51analityk Bankier.pl
publikacja
2022-05-13 08:51

Firma Google zapowiedziała spore zmiany w aplikacji Google Pay. Dziś program służy przede wszystkim do realizowania płatności i przechowywania kart lojalnościowych. Wkrótce zmieni się jednak jego nazwa i dostępne funkcje. Google chce, by nowy program zastąpił nam portfele.

Google szykuje duże zmiany w Google Pay. Zmieni się nazwa
Google szykuje duże zmiany w Google Pay. Zmieni się nazwa
fot. Rokas Tenys / / Shutterstock

I taką też nazwę proponuje Google dla odświeżonego GPay – Google Wallet (ang. wallet – portfel). Nowości zapowiedziano podczas konferencji Google I/O. Co ciekawe, firma wraca tym samym do nazwy, którą wykorzystywała już kilka lat temu. Przypomnijmy, że Google Wallet zostało zastąpione właśnie przez Google Pay (wcześniejsza nazwa Google Pay to Android Pay). Mniejsza jednak z nazwą, którą Google zmienia co kilka lat. Liczyć się będą przede wszystkim dodatkowe funkcje.

A tych ma być sporo. Do Google Wallet zostaną przeniesieni użytkownicy w większości krajów, w tym Polacy. Obok funkcji płatniczych w aplikacji znajdą się też karty lojalnościowe, bilety na różnego rodzaju wydarzenia, dokumenty (w tym potwierdzenia szczepień), cyfrowe klucze do samochodów, oraz – według doniesień serwisu androidpolice.com – w niektórych krajach mobilne prawa jazdy, klucze hotelowe czy plakietki biurowe. W efekcie aplikacja od Google ma docelowo zastąpić nam pod względem funkcjonalności tradycyjne portfele.

Polacy nie gęsi…

Ale to niejedyna nowość, która czeka nas w obszarze tzw. cyfrowych portfeli. Trwają prace nad rozbudową polskiej aplikacji mObywatel. Jak zapowiedziano podczas konferencji Impact’22, w programie mają pojawić się m.in. mobilne płatności, pełnomocnictwa, np. do odebrania dziecka z przedszkola lub listu na poczcie i prawa jazdy (0,3 sekundy - tyle mniej więcej ma wynosić czas oczekiwania na prawo jazdy po zdanym egzaminie).

Twórcy aplikacji obiecują, że planowany mObywatel 2.0 będzie dużym ułatwieniem dla obywateli, którzy za pomocą e-usług nie będą musieli chodzić do urzędów lecz za pomocą smartfona w szybki i wygodny sposób, będą mogli korzystać z jeszcze większej gamy e-usług.

- Chcę podkreślić, że mObywatel 2.0 jest to filozofia, strategia rozwoju e-usług, z których Polacy bardzo chętnie korzystają. Będzie to aplikacja, która pozwoli załatwiać sprawy urzędowe od początku do końca za pomocą smartfona. Wraz z jej wprowadzeniem wejdą w życie przepisy, które zagwarantują, że mObywatel będzie respektowany przez wszystkie instytucje państwowe – wskazał Janusz Cieszyński Sekretarz Stanu ds. Cyfryzacji w KPRM.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r. Telefon: 796 099 932

Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (2)

dodaj komentarz
po_co
Widzę wiele problemów z postępującą cyfryzacją ale skoro i tak jestem zmuszony do korzystania z usług takich jak mObywatel to w końcu przybiorą one właściwą formę.
W świecie gdzie informacja z jednego krańca Ziemi na drugi płynie w kilka milisekund, oczekiwanie na dokumenty ponad 2 tygodnie wydaje się
Widzę wiele problemów z postępującą cyfryzacją ale skoro i tak jestem zmuszony do korzystania z usług takich jak mObywatel to w końcu przybiorą one właściwą formę.
W świecie gdzie informacja z jednego krańca Ziemi na drugi płynie w kilka milisekund, oczekiwanie na dokumenty ponad 2 tygodnie wydaje się irracjonalne.
szprotkafinansjery
Urzędasy na zieloną trawkę!

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki