REKLAMA

Te kraje najbardziej ucierpią z powodu odpływu ukraińskich i rosyjskich turystów

2022-03-27 06:00
publikacja
2022-03-27 06:00
Te kraje najbardziej ucierpią z powodu odpływu ukraińskich i rosyjskich turystów
Te kraje najbardziej ucierpią z powodu odpływu ukraińskich i rosyjskich turystów
fot. Mariusz Stanosz / / Shutterstock

Kraje od Turcji po Tajlandię, Egipt i Kubę muszą liczyć się z utratą rosyjskich i ukraińskich turystów w okresie prób odbudowy branży turystycznej po pandemii - podała agencja Associated Press.

Jak wskazuje AP, gospodarki Turcji, Tajlandii, Egiptu i Kubu w dużym stopniu uzależnione są od wpływów z turystyki, a wczasowicze z Rosji i Ukrainy stanowią znaczący procent wszystkich odwiedzających.

Branża turystyczna była jednym z sektorów, które z powodu pandemii odnotowała jedne z większych strat. Sytuację dodatkowo pogarsza inflacja.

Według AP w najgorszej sytuacji jest Turcja, gdzie panuje kryzys walutowy, a inflacja sięga 54 proc. Tureccy urzędnicy liczyli, że dzięki złagodzeniu ograniczeń związanych z pandemią turystyka powtórzy lub przekroczy wyniki z 2019 roku, kiedy kraj odwiedziło ok. 52 mln turystów, w tym około 7 mln Rosjan i 1,6 mln Ukraińców. W tamtym roku przychody z turystyki wyniosły 34 mld dolarów.

"Przed wybuchem wojny oczekiwano, że w lecie 2022 r. Turcję odwiedzi ok. 10-15 mln Rosjan, którzy wydadzą 10 mld dolarów. Miał to być strzał w dziesiątkę dla słabej tureckiej gospodarki" - powiedział AP Soner Cagaptay, analityk ds. Turcji w waszyngtońskim Institute for Near East Policy.

Kryzys najmocniej odczuje Antalya. W tym regionie według AP turyści z Rosji i Ukrainy, a także z Niemiec, mają największy udział w przychodach z turystyki.

Wojna w Ukrainie uderzy nie tylko w turecką turystykę. Turcja ma silne związki handlowe z Rosją, a obecnie obserwuje się spadek wymiany handlowej w obu kierunkach. Rosyjscy nabywcy mają trudności z regulowaniem płatności, mimo że Turcja nie przyłączyła się do sankcji przeciwko Moskwie - wskazuje agencja.

Kuba to kolejne państwo, które odnotuje straty z powodu braku rosyjskich turystów. Rosjanie stanowili prawie jedną trzecią odwiedzających Kubę w zeszłym roku - ponad 146 tys. osób - powiedział AP Jose Luis Perello Cabrera, kubański ekonomista i ekspert ds. turystyki. "Niektórzy widzieli w nich sposób na dostarczenie tlenu dla sektora cierpiącego z powodu pandemii i zaostrzenia sankcji nałożonych przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa" - dodał.

Podobnego zdania jest Natasza Strelkova, rosyjsko-kubańska organizatorka wycieczek i przewodniczka po wyspie, która zaznaczyła, że "utrata rosyjskiego rynku to poważny cios dla Kuby".

W Egipcie Rosjanie i Ukraińcy "mogą stanowić rocznie do 35 proc. ogółu turystów" - przekazał AP Hisham el-Demiry, były szef rządowego Urzędu Rozwoju Turystyki. "Wojna zmieniła ludzkie priorytety, a turystyka, która jest bardzo wrażliwą branżą, będzie pierwszą ofiarą" - dodał.

"Na początku przed wojną hotele były zajęte w ponad 75 proc., teraz tylko w 35 proc". - zaznaczyła Rania Ali, kierowniczka recepcji w czterogwiazdkowym hotelu w Hurghadzie.

Associated Press wśród gospodarek, na których odbije się zmniejszenie liczby turystów z Rosji i Ukrainy, wymienia także Tajlandię. Rosjanie znajdowali się w pierwszej dziesiątce turystów odwiedzających Tajlandię aż do końca ubiegłego roku, kiedy to kraj zaczął się ponownie otwierać dla międzynarodowych turystów - stwierdziła agencja.

AP przypomina, że Rosja wznowiła loty czarterowe stosunkowo wcześnie - w zimie, kiedy temperatury panujące w Tajlandii czynią ją pożądanym celem podróży. To sprawiło, że Rosjanie stali się główną grupą turystów, ktorych zaczęła ponownie przyjmować Tajlandia.

"Sezon od listopada do marca, w którym Rosjanie zazwyczaj odwiedzają Tajlandię, dobiega końca, a spadek wartości rubla sprawia, że podróże do Tajlandii i innych krajów są teraz znacznie droższe" - wyjaśnił AP Chattan Kunjira Na Ayudhya, zastępca dyrektora ds. marketingu międzynarodowego w Tourism Authority of Thailand. "To prawdopodobnie spowoduje, że rosyjscy turyści będą wybierać te destynacje, które oferują im pakiety all inclusive w korzystniejszych cenach" - podsumował.

autorka: Ewa Nehring

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz BMW Serii 5 w leasingu 106%

Wybierz BMW Serii 5 w leasingu 106%

Komentarze (10)

dodaj komentarz
demeryt_69
Wczasy w Tajlandii były i tak zbyt drogie dla Rosjan czy Ukraińców, a na Kubie do dziś nie są zbyt lubiani - np. za czasów ZSRR plaże w Varadero były zamknięte dla miejscowych, którzy jedynie tam pracowali.

Turcja, Tunezja czy Egipt to kierunki, które były popularne wśród Rosjan i Ukraińców.

Ciekawe jaką sytuacja będzie
Wczasy w Tajlandii były i tak zbyt drogie dla Rosjan czy Ukraińców, a na Kubie do dziś nie są zbyt lubiani - np. za czasów ZSRR plaże w Varadero były zamknięte dla miejscowych, którzy jedynie tam pracowali.

Turcja, Tunezja czy Egipt to kierunki, które były popularne wśród Rosjan i Ukraińców.

Ciekawe jaką sytuacja będzie na Costa del Sol, a szczególnie w La Zagaleta w rejonie Marbelli, gdzie zadomowiły się rodziny bogatych Rosjan - tam nawet Putin ma swoją posiadłość obok Roda Stewarta!

https://turystyka.wp.pl/europejska-mekka-rosjan-nawet-putin-ma-tu-swoja-wille-6749973925571328a

betelgeza2020
Jeżdżę do Egiptu kilka razy w roku (nurkowanie, piękna rafa koralowa "w odległości" 4,5 godzinnego lotu) i rosyjskiego, to już od dawna tam nie słyszałam. Ukraiński tak, ale nie rosyjski.
Z Turcją coś może być na rzeczy, dziś szukałam jakichś ofert last minute w biurach podróży i jakieś 90% wyników było z Turcji. W cenach
Jeżdżę do Egiptu kilka razy w roku (nurkowanie, piękna rafa koralowa "w odległości" 4,5 godzinnego lotu) i rosyjskiego, to już od dawna tam nie słyszałam. Ukraiński tak, ale nie rosyjski.
Z Turcją coś może być na rzeczy, dziś szukałam jakichś ofert last minute w biurach podróży i jakieś 90% wyników było z Turcji. W cenach zdecydowanie niskich i średnich (a mowa o 5* hotelach). Więc chyba faktycznie mają problem...
zops odpowiada betelgeza2020
Lepiej już zejdźmy bliżej na gwiazdę Barnarda-stan kryzysowy. Russia doesn, t allow workin in peace for Ukrainian by deportation half milion people within two weeks. wells24.
elclassic
Tajlandia byla za droga? Aha to pewnie dlatego w lutym 2020 byly bezposrednie loty z 11 roznych miast Rosji na Phuket praktycznie kazdego dnia...
znawca_inwestor
a ty potrafisz odróżnić ukraiński od rosyjskiego mądralo? Ukraińcy co jeżdżą do Egiptu posługują się rosyjskim, natomiast zachód ukrainy siedzi/ siedział na zarobkach w PL i nie miał czasu ani kasy na żadne Egipty.
prezestak
To juz nie będą mieli kacapy firmowych brandów z tureckiego bazaru, chyba gorzej niz zamknięcie McDonald
demeryt_69
Firmowych brandów? Masz na myśli gruzińskie brandy Kazbek albo Kakheti?
abcx
Skoro z COVID i paszportem szczepionkowym nie wyszło to trzeba zaostrzyć działania wojenne tak żeby ostry kryzys paliwowy w wakacje znowu rozwalił całą turystykę.
aleusz
A w Zakopanym - stolicy polish kicz - żałoba! Takie inwestycje w menu pisane cyrlicą! Dutków nie będzie, nic nie będzie! Nawet kiczu nie będzie. Goralenvolk z Zacofanego dostanie po doopie. Pozdro z pięknych Sudetów baz tabliczek "parking płatny niestrzeżony"

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki