Tanie mieszkania od Agencji Mienia Wojskowego. Ile kosztują i jak je kupić?

Marcin Kaźmierczak2020-08-05 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-08-05 06:00
fot. Milosz_G /

Nawet dwa razy mniej niż na rynku wtórnym trzeba płacić za mieszkania sprzedawane obecnie przez Agencję Mienia Wojskowego. Z takimi transakcjami wiąże się jednak kilka haczyków.

Przy drożejących nawet o kilkanaście procent w skali roku mieszkaniach na rynku wtórnym, bolączką na drożyznę mogą być tanie mieszkania oferowane przez Agencję Mienia Wojskowego.

Oprócz mieszkań, do kupienia są także działki przeznaczone pod budowę domów. Oferty znajdą także szukający nieruchomości na wynajem. Stawki, za jakie oferowane są byłe wojskowe mieszkania, są nawet 2-krotnie niższe od obowiązujących na rynku wtórnym w danym mieście. Tak jest m.in. w przypadku mieszkań w Opolu, Słupsku, czy Koszalinie.

Przygotowując się do przetargu, warto mieć jednak na uwadze, że ceny widniejące w ogłoszeniach są jedynie cenami wywoławczymi. Przetarg ustny nieograniczony pozwala bowiem na uczestnictwo w nim nieograniczonej liczbie zainteresowanych i charakteryzuje się prostą zasadą – nieruchomość nabywa ten, kto zapłaci więcej.

Niskie ceny oferowanych przez AMW mieszkań wynikają także z dwóch dodatkowych kwestii. Po pierwsze, znaczna ich część wymaga remontu, w kilku przypadkach generalnego. Po drugie zaś, są to często mieszkania położone w małych miejscowościach, wsiach lub osadach wojskowych. Nierzadko jednak leżą one na obrzeżach lub w niedalekiej odległości od centrów dużych miast wojewódzkich.

Przed przystąpieniem do przetargu należy także liczyć się z dodatkowym wydatkiem, którym jest wpłata wadium. Jeśli przetarg wygramy, zostanie ono zaliczone na poczet ostatecznej ceny, jeśli przegramy, odzyskamy wyłożone pieniądze. Wpłacone wadium stracimy z kolei, jeśli po wygranej licytacji, nie zdecydujemy się sfinalizować transakcji.

Wadium zazwyczaj waha się od 5 do 10 proc. Dla przykładu chcący kupić od AMW 31-metrowe mieszkanie położone w Zabrzu i wyceniane na 103 tys. zł muszą najpierw wpłaci 10,3 tys. zł wadium.

Skąd czerpać informacje o przetargach?

Agencja Mienia Wojskowego wystawia ogłoszenia dotyczące sprzedaży mieszkań i działek budowlanych, a także najmu nieruchomości na swojej stronie internetowej. Można tam znaleźć najważniejsze informacje dotyczące danej nieruchomości – jej wielkość, cenę i położenie, zasady, na podstawie których przeprowadzany jest przetarg oraz jego termin i wadium, które należy wpłacić.

Przetargi organizują terenowe oddziały AMW, które znajdują się w stolicach województw. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, iż podział administracyjny w wojsku nie pokrywa się z granicami województw. Dla przykładu przetarg na mieszkanie położone w Nowym Glinniku w woj. łódzkim organizuje regionalny oddział AMW w Krakowie.

Mieszkania sprzedawane przez Agencję Mienia Wojskowego

Miasto

Województwo

Liczba ogłoszeń dla miasta

Przedział cenowy [zł/mkw.]

Słupsk

pomorskie

1

2617

Koszalin

zachodniopomorskie

1

3634

Skierniewice

łódzkie

1

4144

Opole

opolskie

1

3273

Elbląg

Warmińsko-mazurskie

3

2550 - 3481

Częstochowa

śląskie

1

3415

Bytom

śląskie

1

1958

Zabrze

śląskie

1

3312

Kędzierzyn-Koźle

opolskie

2

2105 - 2436

Malbork

pomorskie

1

2385

Bolesławiec

dolnośląskie

1

2236

Nysa

opolskie

2

2121 - 2576

Strzelce Opolskie

opolskie

2

2445 - 2713

Pułtusk

mazowieckie

1

2723

Włostów

świętokrzyskie

1

2104

Polska Nowa Wieś

opolskie

6

2059 - 2105

Leźnica Wielka

łódzkie

20

1372 - 1909

Komorowo

mazowieckie

4

1562 - 2388

Nowy Glinnik

łódzkie

1

1538

Szeroki Bór

warmińsko-mazurskie

1

1328

Źródło: Bankier.pl

Od 1328 zł za metr kwadratowy

Obecnie w ofercie Agencji Mienia Wojskowego są 52 mieszkania, w tym jeden dom z działką, położone w 20 miastach i 10 województwach, w których dawniej działały jednostki wojskowe.

Największym z polskich miast, w którym obecnie można kupić mieszkanie wystawione przez AMW, jest Częstochowa. To 36-metrowa kawalerka oferowana za 125 tys. zł, czyli 3415 zł/mkw. Przeglądając oferty w serwisach nieruchomości, sprzedający lokale o podobnym metrażu położone w Częstochowie oczekują od ok. 4000 zł/mkw.

Większość przetargów organizowanych obecnie przez AMW dotyczy jednak mieszkań położonych w znacznie mniejszych miastach i osadach wojskowych. Najwięcej lokali zostało wystawionych na sprzedaż w Leźnicy Wielkiej, położonej w powiecie zgierskim, ok. 40 km od centrum Łodzi.

Za mieszkania w 3- i 4-piętrowych blokach, wojsko oczekuje od 1372 zł do 1909 zł/mkw. W ofercie są zarówno 30-metrowe kawalerki, jak i trzypokojowe mieszkania o powierzchni oscylującej wokół 55-60 mkw. a także duże 83-metrowe mieszkania.

Chcący kupić mieszkanie od Agencji Mienia Wojskowego, mogą liczyć także na takie leżące w pobliżu turystycznych miejsc. To m.in. 52-metrowy lokal położony w Szerokim Borze (woj. warmińsko-mazurskie) w Puszczy Piskiej, ok. 10 km od jeziora Śniardwy. W tym przypadku za metr kwadratowy wojsko oczekuje 1328 zł.

Jeszcze bliżej miasta wojewódzkiego, choć znacznie mniejszego od Łodzi, położone są mieszkania w Polskiej Nowej Wsi, leżącej ok. 10 km od centrum Opola. Wojsko na sprzedaż wystawiło tam sześć lokali, a ceny wahają się od 2059 zł/mkw. do 2215 zł/mkw. i dotyczą one mieszkań o powierzchni ok. 60 mkw.

Działki budowlane nad Bałtykiem i w górach

Agencja Mienia Wojskowe oferuje także działki przeznaczone pod zabudowę. Te można znaleźć m.in. nad morzem, w górach, ale także na terenie dużych miast wojewódzkich.

Najwyżej wyceniane są te położone nad Bałtykiem. To m.in. kilka działek o powierzchni ok. 10 arów w Dziwnowie. W ich przypadku cena wywoławcza wynosi 404 zł/mkw., czyli blisko trzy razy więcej od średniej dla tego metrażu w woj. zachodniopomorskim.

Jak wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom.pl, działki o powierzchni od 8 do 12 arów wyceniano tam w czerwcu średnio na 143 zł/mkw.

Cenę w tym przypadku warunkuje przede wszystkim położenie, ok. 400 metrów od plaży położonej już na Wolinie.

Również powyżej średniej dla województwa wyceniana jest działka położona w Wysowej-Zdrój w Beskidzie Niskim przy granicy ze Słowacją. Za 28-arową działkę AMW oczekuje co najmniej 825 tys. zł, czyli średnio 294 zł/mkw., podczas gdy średnia cena dla parcel o podobnej wielkości położonych w województwie małopolskim w czerwcu wyniosła 116 zł/mkw.

Na działce sprzedawanej przez agencję znajduje się jednak 42-metrowy garaż i 483-metrowy budynek administracyjno-mieszkalny.

Działki tańsze nawet trzykrotnie

AMW na sprzedaż wystawiła także kilkanaście działek położonych w Krakowie. To zarówno duże – 30-arowe parcele wyceniane na 237 zł/mkw. oraz mniejsze działki o powierzchni ok. 9-10 mkw., za które wojsko oczekuje co najmniej 223 zł/mkw.

Dla porównania, według danych z serwisu Otodom.pl, grunty budowlane położone w Krakowie i mieszczące się w przedziale 8-12 arów wyceniane są średnio na 615 zł/mkw., a więc blisko trzy razy drożej od parcel sprzedawanych przez AMW.

Spośród największych polskich miast, działkę należące do wojska można kupić także w Poznaniu. To 25-arowa parcela, której cena wywoławcza wynosi 900 tys. zł, co przekłada się na 355 zł/mkw. Chcący kupić grunt tej wielkości od osoby prywatnej lub miasta, trzeba by liczyć się z wydatkiem średnio 412 zł/mkw.

Nie tylko mieszkania i działki

Przeglądając oferty Agencji Mienia Wojskowego nie sposób pominąć także nieruchomości przeznaczone na wynajem. To w większości lokale użytkowe, garaże, a nawet miejsca postojowe. Te ostatnie położone są m.in. w największych miastach, a więc tam, gdzie o miejsce parkingowe wyjątkowo trudno.

Za miejsca postojowe oferowane na wynajem w Krakowie, AMW oczekuje ok. 130 zł za miesiąc. Z kolei garaże wyceniane są od 117 zł/m-c w Kielcach do 320 zł/m-c w Kołobrzegu.

W przypadku mieszkań przeznaczonych na wynajem, w ofercie AMW znajduje się tylko jeden lokal. To 112-metrowe mieszkanie położone w Bielsku-Białej, które zostało wycenione na 1100 zł/m-c.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim.

Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (8)

dodaj komentarz
jasiek2017
Jaki ja byłem głupi a trole "mondre" ŁAŁ ! Ja myślałem, że ceny tylko rosną a łoni ze szczerej dobroci serca mówili od lat, że będą obniżki. Ja głupi nie wierzyłem łoni mieli rację.
Proszę Was bardzo poradźcie w co inwestować piniondze, mam ze sprzedaży 20 ton cebuli.
Nie wiem co robić z makulaturą.
Jaki ja byłem głupi a trole "mondre" ŁAŁ ! Ja myślałem, że ceny tylko rosną a łoni ze szczerej dobroci serca mówili od lat, że będą obniżki. Ja głupi nie wierzyłem łoni mieli rację.
Proszę Was bardzo poradźcie w co inwestować piniondze, mam ze sprzedaży 20 ton cebuli.
Nie wiem co robić z makulaturą.
Kupować mieszkania od wojska? A może złoto? Może akcje ? A może dać na KK ?
exio
Zamiast na inwestycje przeznacz ją na dobrego psychiatrę. Inwestycja w zdrowie to najlepsza inwestycja.
marynapilecka
Kup sobie taczkę i się sam wywieź...
detektorjusia
Wybierz się na terapię, najwyższy czas zacząć leczyć kompleksy i megalomanię.
traderfr
Inwestowanie w akcje i surowce wymaga wiedzy której nie masz, no i z chorym wyobrażeniem o sobie to tylko kwestia czasu jak wszystko wtopisz.
ravauw
no w końcu są, te mityczne tanie mieszkania!!
marynapilecka
Geniuuusz! Aleluja i do tyłu :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki