REKLAMA

Tanie domki letniskowe i inne superokazje. Nie dajmy się złowić oszustom na wakacyjną wędkę

2022-08-13 12:00
publikacja
2022-08-13 12:00
Tanie domki letniskowe i inne superokazje. Nie dajmy się złowić oszustom na wakacyjną wędkę
Tanie domki letniskowe i inne superokazje. Nie dajmy się złowić oszustom na wakacyjną wędkę
fot. WDG Photo / / Shutterstock

Mieszkaniec gminy Szadek w woj. łódzkim padł ofiarą oszusta, który w internecie oferował wynajem domku letniskowego w Mielnie. Pokrzywdzony wpłacił zaliczkę, jednak po dotarciu pod wskazany adres nie zastał ani domku, ani jego właściciela, tylko pole kempingowe.

"Na popularnym portalu ogłoszeniowym szadkowianin znalazł ofertę pod tytułem +Domki letniskowe nad morzem+ ze zdjęciem, na którym było widać domek oferowany do wynajmu. Dzwonił na numer podany w ogłoszeniu, ale nikt nie odbierał. Napisał więc zapytanie przez portal ogłoszeniowy, czy domek jest wolny. Ogłoszeniodawca odpisał, że podany termin jest wolny, wskazał numer konta, na które należy wpłacić zaliczkę i podał numer telefonu do kontaktu, inny niż ten w ogłoszeniu" - zrelacjonowała sierż. szt. Katarzyna Biniaszczyk z komendy policji w Zduńskiej Woli.

Mężczyzna wpłacił zaliczkę. Dzień przed wyjazdem na wymarzony wypoczynek zadzwonił do ogłoszeniodawcy, potwierdzając swoje przybycie i dopytując o szczegóły związane z wyposażeniem domku. Jednak gdy przyjechał na miejsce, okazało się, że pod wskazanym adresem w Mielnie nie ma żadnego domku, tylko pole kempingowe. Szadkowianin zadzwonił do ogłoszeniodawcy. Ten odebrał i zapewnił, że przyjedzie na miejsce za kilka minut. Jednak nie pojawił się, telefonu już nie odebrał i jakikolwiek kontakt z nim się urwał.

Tego samego dnia oszukany mężczyzna postanowił napisać wiadomość do portalu ogłoszeniowego i wtedy zobaczył, że na jego poczcie mailowej znajduje się nieprzeczytana wiadomość z tego portalu, wysłana dwa dni przed wakacyjnym wyjazdem. Administratorzy portalu ostrzegali, że ogłoszenie, z którym mężczyzna korespondował, jest oszustwem.

Jak nie dać się oszukać na "superokazję"?

Jak radzi policja, decydując się na wynajem nieznanej nam kwatery, powinniśmy przede wszystkim sprawdzić, czy ona w ogóle istnieje. Porównajmy też cenę wynajmu z tymi w podobnym standardzie i lokalizacji, bo "świetne okazje" bywają podejrzane. Nie warto sugerować się jedynie opiniami na stronie obiektu w internecie - często mogą być one spreparowane, podobnie jak cała strona z ofertą. Sprawdźmy opinie na temat obiektu na innych stronach internetowych.

Jeśli w ogłoszeniu podano mało informacji o obiekcie, brakuje danych kontaktowych lub wystawiający ogłoszenie zmienia w trakcie kontaktu z nami numer telefonu, to także powinno wzbudzić nasz niepokój. Uczciwe firmy mają na swoich stronach internetowych opublikowany regulamin bądź informacje, w których oprócz zasad pobytu gości powinny się znaleźć także dane właściciela obiektu z numerami NIP, Regon czy KRS.

Jak podaje serwis biznes.gov.pl, mając te dane, możemy łatwo sprawdzić przez internet wiarygodność osoby wynajmującej kwaterę, m.in. w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej znajdziemy firmy osób fizycznych (działalność jednoosobowa i wspólnicy spółek cywilnych), w Krajowym Rejestrze Sądowym - spółki prawa handlowego, a w rejestrze REGON odnajdziemy spółki cywilne.

"W przypadku zamawiania usług pamiętajmy o zabezpieczeniu dokumentacji związanej z transakcją wynajmu kwatery. W razie niewywiązania się oferenta z zawartej umowy pomocne w odzyskaniu należności będą informacje przesyłane w wiadomościach SMS i za pomocą poczty elektronicznej" - dodała Biniaszczyk.

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (2)

dodaj komentarz
zops
Działki w Mielnie są już drogie. Ja stracę trzy razy.

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki