REKLAMA
BADANIE

Szwedzi podnoszą stopy procentowe. Riksbank zapowiedział dalsze podwyżki kosztów kredytu

Krzysztof Kolany2023-02-09 10:10główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-02-09 10:10

Bank centralny Szwecji zdecydował się na kolejną podwyżkę stóp procentowych oraz zwiększenie tempa sprzedaży obligacji skarbowych. Władze Riksbanku zapowiedziały też dalsze podwyżki kosztów kredytu.

Szwedzi podnoszą stopy procentowe. Riksbank zapowiedział dalsze podwyżki kosztów kredytu
Szwedzi podnoszą stopy procentowe. Riksbank zapowiedział dalsze podwyżki kosztów kredytu
fot. Elzbieta Krzysztof / / Shutterstock

- Inflacja jest daleko zbyt wysoka i nadal rośnie. Aby inflacja spadła i ustabilizowała się w pobliżu celu w rozsądnym czasie, Rada Wykonawcza zdecydowała się podnieść stopę procentową Riksbanku o pół punktu procentowego do 3,0% - czytamy w lutowym komunikacie banku centralnego Szwecji.

To już piąta podwyżka w ramach cyklu rozpoczętego wiosną 2022 roku. To także najwyższy poziom stóp procentowych w Szwecji od grudnia 2008 roku. Nadal są one jednak niewspółmiernie niskie w relacji do galopującej inflacji. W grudniu szwedzka inflacja CPI przyspieszyła do 12,3%  i osiągnęła najwyższy poziom od 31 lat. W tym kontekście działania Riksbanku wydają się nie tylko mocno spóźnione, ale też daleko niewystarczające.

Reklama

W latach 2015-20 Szwedzi stosowali ujemne stopy procentowe, by na koniec 2019 roku podnieść je do zera. W strefę dodatnich stóp wkroczyli dopiero w kwietniu 2022 roku, podnosząc stawkę o 25 pb. Druga podwyżka nastąpiła pod koniec czerwca i wyniosła 50 pb. Sensacją była za to stupunktowa podwyżka, na jaką Riksbank zdecydował się we wrześniu. W listopadzie Szwedzi dorzucili kolejne 75 pb.

Władze Riksbanku zapowiedziały kolejne – ale tym razem już tylko nieznaczne - podwyżki stóp procentowych. Najnowsza projekcja zakłada podwyższenie ceny pieniądza już tylko do 3,2% w II kwartale 2023 roku oraz do 3,3% w I kwartale 2024 r. i utrzymanie jej na tym poziomie przynajmniej do początku 2026 roku. Równocześnie w tym roku w Szwecji przewidywana jest recesja (całoroczny spadek PKB realnie o 1,1%) przy wciąż bardzo wysokiej (8,6%) inflacji, która ma nie powrócić do 2-procentowego celu w całym horyzoncie projekcji.

Ponadto Riksbank podjął decyzję o przyspieszenie ilościowego zacieśniania (QT) polityki pieniężnej. Bank ma sprzedawać obligacje skarbowe w szybciej niż do tej pory, redukując swoją sumę bilansową w tempie 3,5 mld koron miesięcznie, poczynając od kwietnia.

Polityka Riksbanku wpisuje się w trendy obowiązujące w niemal wszystkich głównych bankach centralnych świata, które od niemal roku gwałtownie zaostrzają politykę monetarną, aby stłumić inflację wyhodowaną w znacznej mierze przez reakcję rządów i władz monetarnych na covidowe lockdowny. Tydzień temu na ósmą podwyżkę w cyklu zdecydowała się Rezerwa Federalna. Bank Anglii podniósł stopy po raz dziewiąty. Na 50-punktową podwyżkę odważył się nawet Europejski Bank Centralny, od razu zapowiadając kolejny ruch w skali 50 pb.

We wszystkich tych przypadkach stopy procentowe znalazły się na najwyższych poziomach od 14-15 lat. Niemniej jednak uczestnicy rynków finansowych i większość ekonomistów jest przekonanych, że obserwujemy teraz końcówkę najmocniejszego od dekad cyklu zaostrzania polityki pieniężnej na świecie.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
marok
Szwedzi zaczęli podnosić swoje stopy procentowe dopiero na wiosnę zeszłego roku, czyli pół roku po nas, a mimo to na Glapińskiego jest stosowany zmasowany atak za tzw. "późne" podnoszenie stóp.
samsza
słuszne pretensje, nie było wojny, żadnej nadzwyczajnej sytuacji, a inflacja weszła na ścieżkę szybkiego wzrostu... czyli... powinien działać wcześniej.
bullman
Cieszysz się że są jeszcze głupsi od naszych głupich?
marok odpowiada samsza
Oczywiście ,że była nadzwyczajna sytuacja, związana z prognozowaniem kolejnej fali covidowej, a inflacja szła do góry z powodu szybkiego wzrostu cen gazu na rynku europejskim , bo Ruscy już manipulowali nim na długo przed wojną.

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki