REKLAMA
BADANIE

Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii najwyższe od 2008 roku

Krzysztof Kolany2023-02-02 13:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-02-02 13:00

Zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów Bank Anglii dokonał kolejnej podwyżki stóp procentowych w wymiarze 50 punktów bazowych. W ten sposób cena pieniądza w Wielkiej Brytanii znalazła się na najwyższym poziomie od 2008 roku.

Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii najwyższe od 2008 roku
Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii najwyższe od 2008 roku
fot. William Barton / / Shutterstock

Decyzją Komitetu Polityki Monetarnej (MPC, brytyjski odpowiednik Rady Polityki Pieniężnej) referencyjna stopa procentowa Banku Anglii została podniesiona z 3,50 proc. do 4,00 proc., czyli o 50 punktów bazowych.  To najwyższy poziom od października 2008 roku.

BIS

Decyzja zapadła stosunkiem głosów 7 do 2 i była zgodna z oczekiwaniami rynku. Przy tym dwóch decydentów optowało za utrzymaniem stóp na niezmienionym poziomie. Przypomnijmy, że jeszcze w grudniu jeden z członków MPC domagał się podwyżki aż o 75 pb.

To już dziesiąta podwyżka stóp procentowych w Wielkiej Brytanii w tym cyklu. W grudniu stopy zostały podwyższone także o 50 pb. Natomiast w listopadzie Bank Anglii podniósł koszty kredytu aż o 75 pb., co było najmocniejszym ruchem od 33 lat. We wrześniu dokonano podwyżki o 50 pb. i była to druga 50-punktowa podwyżka z rzędu (i druga taka od 1995 roku). W czerwcu 2022 roku Bank Anglii podniósł stopy o 25 pb. Wcześniejsze podwyżki miały miejsce w maju, w marcu oraz w lutym. Zerwanie z prowadzoną od 2009 roku polityką prawie zerowych stóp procentowych nastąpiło jednak już w grudniu, co wtedy było sporą niespodzianką.

Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii znalazły się na najwyższym poziomie od ponad 14 lat. Niemniej jednak sama stawka na poziomie 4 proc. pozostaje względnie niska zarówno w ujęciu historycznym, jak i realnym. W grudniu inflacja CPI w Wielkiej Brytanii obniżyła się do 10,5% po tym, jak w październiku osiągnęła najwyższy poziom od czterech dekad (11,1%). Zatem realna stopa procentowa dla funta liczona ex-post pozostaje głęboko ujemna.

Cel inflacyjny Banku Anglii wynosi 2% i jest przekroczony przeszło 5-krotnie. Przez Wielką Brytanię przetacza się fala strajków i protestów. Pracownicy żądają podwyżek płac pozwalających utrzymać realny poziom dochodów.  To grozi nakręceniem się inflacyjnej spirali cenowo-płacowej i to nawet w sytuacji, gdy malejący produkt krajowy brutto sygnalizuje stan recesji.

- Presja inflacyjna w Wielkiej Brytanii jest silniejsza, niż oczekiwano. Zarówno wzrost wynagrodzeń w sektorze prywatnym, jak i inflacja CPI w sektorze usług pozostaje znacząco wyższy, niż to prognozowano w listopadowym Raporcie o Polityce Monetarnej. Rynek pracy pozostaje napięty według historycznych standardów – czytamy w lutowym komunikacie Banku Anglii.

Mimo to w najnowszej projekcji inflacyjnej Bank Anglii zakłada, że najbliższe miesiące przyniosą gwałtowny spadek inflacji, co poziomu ok. 4% pod koniec 2023 roku.

Dzień wcześniej na kolejną -  ale już wyraźnie słabszą niż poprzednie – podwyżkę stóp procentowych zdecydowała się Rezerwa Federalna. Niemniej jednak Jerome Powell zapowiedział kolejne podwyżki pomimo malejącej inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. W styczniu na zakończenie cyklu podwyżek na poziomie 4,50% zdecydował się Bank Kanady. W czwartek spodziewana jest także 50-punktowa podwyżka stopy refinansowej (do 3,00%) w Europejskim Banku Centralnym. Rynek spodziewa się, że stopa w EBC dojdzie do poziomu 3,50% i to będzie koniec cyklu podwyżek.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (8)

dodaj komentarz
zene
Angolom nic nie pomoze,
wlasnie recesja w rozkwicie,

pakuje sie ze zlomem wojennym w przegrane wojny

Wesolo - naprawiaja atomowa lódke,
sekundowym klejem > media
jas2
Niech podnoszą.

Ma im być lepiej niż nam?
bha
Cóż... Dodatkowe kolejne doje do bólu z kasy i oszczędności ludzi w imię dobrych celów dla niby wszystkich???.Szczególnie niby wielkiej walki z wysoką inflacją w Detalu!!!. Brak więcej słów.
andregru
Z oszczędności to Polaków doi Glapiński sługa PIS .
simonsoft8
cb robi cokolwiek odstraszyć do sprzedaży obligacji
prawda_
w tylkach sie przewraca etatowcom. Teraz masowo strajkuja w UK a jeszcze 2 lata temu dostawali 80% wyplaty przez 18miesiecy nie chodzac do pracy.
andregru
Pamięć ludzka jest krótka , w Polsce też .

Powiązane: Wielka Brytania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki