REKLAMA

Szczerski: Byłoby dobrze, gdyby Sejm i Bundestag wspólnie podjęły temat reparacji

2017-11-16 01:43
publikacja
2017-11-16 01:43

Byłby dobrze, gdyby po ukonstytuowaniu się nowego rządu w Niemczech organy Sejmu i Bundestagu wspólnie podjęły temat reparacji - powiedział w czwartkowym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Krzysztof Szczerski / fot. Krystian Maj / FORUM

Szczerski, pytany przez "Rz", czy sprawa reparacji nie pogorszy relacji polsko-niemieckich ocenił, że "to zależy od obu stron". "Kwestia reparacji może przecież stać się częścią tych relacji, nie wpływając na ich jakość" - podkreślił.

Według niego, oba kraje mogą "bez emocji podejść do tej sprawy" dzięki temu, co udało się osiągnąć we wzajemnych relacjach w ciągu ostatnich trzydziestu lat. Zauważył, że prezydent Andrzej Duda, i prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier "uzgodnili, że wspólnie zagwarantują, by kwestia reparacji nie podważyła polsko-niemieckiego partnerstwa strategicznego".

Szczerski podkreślił, że kwestia reparacji znajduje się obecnie "na etapie prac parlamentarnych". "Byłoby dobrze, gdyby po ukonstytuowaniu się nowego rządu w Niemczech organy Sejmu i Bundestagu wspólnie podjęły ten temat" - ocenił.

Szczerski został spytany, czy wyobraża sobie, "że Niemcy zaczną teraz płacić nam setki miliardów euro". "To nie są negocjacje handlowe, tylko prawne. I jeśli z ustaleń prawa międzynarodowego będzie wynikało, że miliardy nam się należą, to będzie to wniosek obiektywny i w pełni uzasadniony" - odparł.

autor: Maciej Zubel

zub/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta za bezwarunkowe 0 zł przez rok wraz z premią do 1200 zł

Konto Firmowe i Karta za bezwarunkowe 0 zł przez rok wraz z premią do 1200 zł

Komentarze (2)

dodaj komentarz
jacek-19
dla kogo byloby dobrze ?
borma
Jeszcze jest ten temat walkowany? Czy pan Szczerski naprawde nie ma czym sie zajac?

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki