REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Studia z inżynierii kosmicznej już za rok w Budapeszcie

2021-11-27 15:00
publikacja
2021-11-27 15:00
Studia z inżynierii kosmicznej już za rok w Budapeszcie
Studia z inżynierii kosmicznej już za rok w Budapeszcie
fot. Roman Balandin / / TASS

Studia magisterskie inżynierii kosmicznej zostaną uruchomione we wrześniu przyszłego roku na Uniwersytecie Techniczno-Ekonomicznym w Budapeszcie (BME) – poinformowała uczelnia w środę w komunikacie.

Studia inżynierii kosmicznej będą prowadzone we współpracy pięciu katedr BME. Najlepsi absolwenci będą mogli także kontynuować naukę na studiach doktoranckich.

Na uczelni można w tej chwili studiować na 38 kierunkach studiów magisterskich. Działa na niej 8 wydziałów i 25 katedr.

W 2018 r. szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto oświadczył, że ponowny udział w wykorzystaniu przestrzeni kosmicznej do pokojowych celów stanowi jeden z nowych kierunków polityki zagranicznej i gospodarczej Węgier. „Niestety do tej pory Węgry nie liczyły się w tej branży, mimo że węgierskie przedsiębiorstwa i uczelnie zgromadziły bardzo poważny potencjał, wiedzę fachową oraz technologię w tej dziedzinie” – powiedział minister, dodając, że właśnie w oparciu o te zdobycze Budapeszt chce teraz osiągnąć zmianę.

Węgry ogłosiły, że najpóźniej do 2025 roku znów będą miały swojego astronautę, a jego wysłanie w kosmos będzie służyć celom naukowym. We współpracy z Amerykanami ma on trafić na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), gdzie będzie prowadzić badania przy pomocy opracowanych na Węgrzech narzędzi. Sprzęt telekomunikacyjny, a także urządzenia służące do obserwacji Ziemi oraz pomiaru promieniowania mają zostać wyprodukowane we współpracy węgierskich przedsiębiorstw i uniwersytetów.

W lipcu zeszłego roku rząd Węgier podpisał porozumienie o współpracy z francuskim Państwowym Ośrodkiem Badań Kosmicznych (CNES) w Tuluzie. Na jego mocy strony mają wspólnie realizować projekty dotyczące technologii satelitarnych, wiedzy o kosmosie oraz badań kosmicznych.

Nieco wcześniej Szijjarto podpisał porozumienie o zacieśnianiu współpracy w sferze badań kosmicznych w Izraelu.

W zeszłym tygodniu powiadomiono zaś o podpisaniu porozumienia o współpracy w dziedzinie badań kosmicznych z jedną z czołowych firm tej branży, francusko-włoskim Thales Alenia Space. Firma ta ma szkolić węgierskich specjalistów z dziedziny przemysłu kosmicznego oraz sprzyjać uczestniczeniu węgierskich firm w największych europejskich programach produkcji sputników.

Latem bieżącego roku rząd przyjął program rozwoju przemysłu kosmicznego wartości 99 mln dol.

W 2020 roku Węgry obchodziły 40. rocznicę pierwszego lotu Węgra w kosmos. Pierwszym kosmonautą węgierskim był Bertalan Farkas, który wyleciał w kosmos 26 maja 1980 r. i po doleceniu do stacji orbitalnej Salut-6 wrócił na Ziemię 3 czerwca tego samego roku.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
pstrzezek
Skoro w samym kraju zrobiło się kosmos to studia w tym kierunku to naturalny krok naprzód ;)
grzegorzkubik
To jest znak czasu tuż przed kolejną wizytą Człowieka na Księżycu. Jak będzie rozwijała się turystyka na naszego satelitę to z chęcią polecę.
jpelerj
Mrzonki i ułuda nowoczesności dla węgierskiego suwerena. Przed wyborami, więc nie ma sie co dziwić.

Powiązane: Kosmos: przemysł, loty, badania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki