Stany Zjednoczone znów rosną szybciej niż Europa

założyciel SpotData.pl

W tym roku światowa gospodarka wróciła na stare tory. Przynajmniej pod względem relacji między wzrostem gospodarczym między Stanami Zjednoczonymi a strefą euro.

Od 2016 do 2017 roku USA rozwijały się wolniej niż strefa, co w pewnym momencie zaczęło prowadzić do znaczącego umocnienia euro i innych europejskich walut (w tym złotego) wobec dolara. Ale w tym roku USA znów rosną szybciej. W drugim kwartale było to szczególnie wyraźne. Stąd obserwowane od wiosny umocnienie dolara.

Wzrost PKB USA w drugim kwartale wyniósł 2,9 proc. rok do roku (są to nieco inne dane niż regularnie podają amerykańskie media, które koncentrują się na wzroście kwartał do kwartału po zannualizowaniu), a w strefie euro tylko 2,1 proc. rok do roku. Prognozy rynkowe na nadchodzący rok wskazują, że ta różnica będzie się utrzymywała. Choć nie będzie tak duża jak obecnie – mediana prognoz na 2019 rok dla USA wynosi 2,6 proc., a dla strefy euro 2 proc. Generalnie niewielu ekonomistów wierzy, że obecny niemal 3-procentowy wzrost w największej gospodarce świata jest czymś więcej niż zjawiskiem cyklicznym, wywołanym m.in. luźną polityką fiskalną.

Kliknij, aby przejść do interaktywnego wykresu
Kliknij, aby przejść do interaktywnego wykresu (SpotData)

O głębokich przyczynach różnic w tempie wzrostu między USA a strefą euro i o tym, czy te różnice przekładają się na różnice w standardzie życia pisuję w tym miejscu od czasu do czasu i będę pisał jeszcze nie raz, dziś więc to pytanie odpuszczę. Warto natomiast w tym momencie dostrzec, że obecnie większe pole do pozytywnych niespodzianek makroekonomicznych istnieje w strefie euro niż w Stanach Zjednoczonych. Gdy tylko przycichną salwy w wojnie handlowe, strefa euro – która jest mocniej oparta na handlu zagranicznym niż USA – może odzyskać trochę wigoru. 

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Ignacy Morawski

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 12 silvio_gesell

Trzeba wziąć poprawkę, że w USA jest o 0,5% wyższy przyrost populacji niż w strefie euro, więc per capita wychodzi podobnie. Chociaż z drugiej strony nikt już nie wie ile osób jest w strefie euro. :P

! Odpowiedz
5 7 pull_up

Myślałem że wiesz wszystko :)

! Odpowiedz
4 2 silvio_gesell odpowiada pull_up

A ja nic o tobie nie myślę. Po prostu się przyczepiłeś do mnie.

! Odpowiedz
0 1 (usunięty) odpowiada silvio_gesell

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
8 14 open_mind

Czas iluzji iluzji to czas? W myśl propagandy oficjalnej statystyki i optymizmu na tym opartego, jest fantastycznie. No bo przecież jak za w zasadzie fałszowane środki płatnicze biorą udział w prawdziwej gospodarce i ekonomi a mega balony finansowe i piramidy na nikim nie robią wrażenia i świat to przyjmuje za „dobrą monetę” To jest więcej jak cudownie !!!!! Obecnie mamy taki postęp że baśnie i sny stają się jawą. I Ludziom to bardzo odpowiada. Jednym słowem – Więcej długu bo to pieniądz. Przepraszam czy ktoś może mnie uszczypnąć, bo chyba tracę kontakt z rzeczywistym wymiarem o ile taki jeszcze istnieje, a może to ja jak ostatni Mohikanin zostałem się sam a świat pognał do przodu?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
31 24 john-eire

Trump jest biznesman i wie jak przyciągnąć interesy. Kaczyński jest adwokat i wie jak odstraszyć interesy.

! Odpowiedz
2 33 trooper

Kłania się wolność gospodarcza i podatki

! Odpowiedz
30 14 ajwaj

A wlasnie Pan Trump ma racje :)
Japonia i Rosja zapowiedziala podpisanie (po70 latach) porozumienia pokojowego.
A to znaczy, ze bazy kal-bojów (Okinawa np.) nie maja racji bytu...

To znaczy tez, ze Pan Trump wycofuje KASE ze swiata i i inwestuje w USA
Kompradorzy Jankee PISdauny budza sie z reka, a nawet po szyje w nocniku

! Odpowiedz
24 20 sloneczkodzg

No to się Półtusk zasmarka na tę wiadomość .

! Odpowiedz
6 5 _jasko

o wzroście zadłużenia i pogorszeniu się bilansu handlowego Stanów?

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,1% XII 2018
PKB rdr 5,1% III kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,2% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 274,95 zł XII 2018
Produkcja przemysłowa rdr 6,1% I 2019

Znajdź profil