Społeczny Komitet "Wspieram Nauczycieli" oferuje po 500 zł dla uczestników strajku

O pomoc finansową w kwocie 500 zł mogą się ubiegać w Społecznym Komitecie "Wspieram Nauczycieli" uczestnicy kwietniowego strajku – poinformował w czwartek na swojej stronie internetowej ZNP.

(fot. Marian Zubrzycki / FORUM)

Związek Nauczycielstwa Polskiego poinformował, że osoby nienależące do związku mogą skorzystać ze społecznego Funduszu Strajkowego "Wspieram Nauczycieli". "Społeczny komitet zdecydował, że pomoc finansowa w kwocie 500 zł obejmuje osoby, które: przystępując do strajku, nie należały do związków zawodowych; strajkowały minimum 9 dni (połowę czasu strajku); nie dostały wynagrodzenia za czas strajku; znalazły się w trudnej sytuacji materialnej".

10 maja na stronie ZNP.edu.pl zostanie opublikowany wzór "Wniosku o przyznanie pomocy ze społecznego funduszu strajkowego". "Osoba ubiegająca się o wsparcie złoży go w biurze oddziału ZNP, obejmującego swoim działaniem szkołę, przedszkole lub inną placówkę oświatową, w której osoba brała udział w strajku. Oddział w ciągu 10 dni zaopiniuje wniosek i prześle go do komisji powołanej przez Sekretariat ZG ZNP. Podziału środków dokona społeczny komitet!" – wyjaśnił związek.

ZNP przypomniał, że "11 kwietnia został uruchomiony rachunek bankowy ZNP, na który wpływają dobrowolne wpłaty na rzecz protestujących pracowników oświaty. W chwili obecnej na koncie funduszu znajduje się ponad 8 mln zł".

Społeczny Komitet "Wspieram Nauczycieli" tworzą m.in.: szefowa organizacji pracodawców Konfederacja Lewiatan Henryka Bochniarz, współzałożycielka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Halina Bortnowska, językoznawca prof. Jerzy Bralczyk, muzyk, publicysta "Newsweeka" Zbigniew Hołdys, publicyści "Gazety Wyborczej" Piotr Pacewicz i Wojciech Maziarski, publicysta, b. pierwszy prezes SN prof. Adam Strzembosz, pisarka Olga Tokarczuk i publicysta m.in. "Polityki" i "Gazety Wyborczej" Jacek Żakowski.

Członkowie ZNP mogą się ubiegać o wsparcie z pieniędzy związkowych. Regulamin przyznawania zapomóg jest na stronie internetowej związku.

ZNP przyznaje, że "nie ma (…) możliwości, aby tym wsparciem objąć wszystkich strajkujących ze względu na skalę: aby przyznać 500 tys. strajkującym zapomogę w wysokości 1000 zł potrzeba ponad 500 mln zł!".

Ogólnopolski strajk nauczycieli zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych trwał od 8 do 27 kwietnia. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności. 

wk/ joz/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 luckow

I za co dostali podwyżkę ? Dzieci płaczą ,rodzice tracą czas ,babcią brak cierpliwości ,bo dzieci
siedzą nad książkami i nie mogą nadrobić zaległości z miesięcznej przerwy w nauce.
Nauczyciele winni być pozbawieni płacy za stracony czas i jeszcze potrącone odszkodowanie za
za stracony czas i wiedzę uczniów.

! Odpowiedz
7 43 grzegorzkubik

Ja mam wielką nadzieję, że ci co nie strajkowali dostaną lub dostali pełne wynagrodzenie z nagrodami za wyłamanie się z tej chucpy politycznej.

! Odpowiedz
16 85 1984

ZNP przyznaje, że "nie ma (…) możliwości, aby tym wsparciem objąć wszystkich strajkujących ze względu na skalę: aby przyznać 500 tys. strajkującym zapomogę w wysokości 1000 zł potrzeba ponad 500 mln zł!".

Jak to nie ma możliwości? Przecież ich zdaniem 1000 zł podwyżki "na rękę" to nimimum, o mniejszych kwotach nie chcieli rozmawiać. 1000 zł każdego miesiaca, o dodatkach nie wspominając. A tu goły tysiak za jeden miesiąc i Broniarz nagle mówi "niemożliwe"?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
30 6 anannke

Zdajesz sobie sprawę, że porównujesz budżet państwa do budżetu związku zawodowego?

! Odpowiedz
3 25 1984 odpowiada anannke

Skoro Broniarz traktował budzet państwa tak jakby był z gumy to związkowy może potraktować tak samo. Nie ma pieniedzy by za kilkanaście dni strajku wypłacić nauczycielom? Niech weźmie kredyt i zmieni pracę.

! Odpowiedz
5 21 panwitek odpowiada anannke

Przypomnę tym, którzy mają "krótką pamięć" lub nie chcą pamiętać gdy chodzi o nauczycielskie pieniądze, że ZNP posiada znaczny majątek: 5 hoteli (w nazwie LOGOS), 4 domy wypoczynkowe, 4 ośrodki wypoczynkowe i 4 domy nauczyciela, cokolwiek to znaczy. Do tego do wynajęcia powierzchnia biurowa w warszawie na 7 piętrach z parkingami. Szacowana wartość CAŁEGO MAJĄTKU ZNP wynosi 32 MLD zł (do sprawdzenia przez każdego w internecie). Może sprzedać jeden hotel i dla każdego strajkującego będzie 1000 zł i to przez wiele miesięcy ?!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 anannke odpowiada panwitek

Mógłbyś może podać źródło z którego korzystasz?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.