Rekompensata strajku? Podwójne motywacyjne za wakacje

Dyrektorzy warszawskich szkół otrzymają możliwość wypłaty nauczycielom biorącym udział w kwietniowych strajkach kwoty, która będzie dwukrotnością dodatków motywacyjnych. Takie rozwiązanie zawiera projekt zmiany regulaminu wynagradzania nauczycieli – poinformował PAP w czwartek radny Warszawy Andrzej Kropiwnicki.

(fot. Daniel Dmitriew / FORUM)

Zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych nauczycielom, którzy brali udział w kwietniowym strajku nie należy się wynagrodzenie za czas, w jakim nie wykonywali obowiązków zawodowych. Dlatego strajkujący nauczyciele w maju otrzymują niższe pensje.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zadeklarował, że całość pieniędzy przeznaczonych na wynagrodzenie dla nauczycieli pozostanie w budżetach placówek oświatowych i zostanie na ten cel wydana. W ocenie prezydenta konieczna jest jednak zmiana regulaminu wynagradzania nauczycieli. Propozycja została już przygotowana i zaopiniowana przez związki zawodowe. Ma być przedłożona Radzie Miasta Stołecznego Warszawy 16 lub 30 maja.

Radny Warszawy Andrzej Kropiwnicki (PiS) i przewodniczący Zarządu Regionu Mazowsze NSZZ "Solidarność" poinformował PAP, że projekt da dyrektorom szkół możliwość wypłaty nauczycielom biorącym udział w strajkach dodatków motywacyjnych w kwocie do dwukrotnej wysokości obecnych motywacyjnych. Wyjaśnił, że w Warszawie dodatek motywacyjny średnio wynosi 600 zł. Motywacyjne miałoby być wypłacane za miesiące wakacyjne.

Kropiwnicki podkreślił, że w ocenie "Solidarności" projekt ten jest "niesprawiedliwy". "Dodatek motywacyjny z definicji jest przyznawany za zaangażowanie w pracę lub wyjątkowe osiągnięcia" – wskazał. Dodał, że w przypadku strajku i wakacji trudno o takie uzasadnienie.

Według Kropiwnickiego dużo lepszym rozwiązaniem byłoby przeznaczenie "zaoszczędzonych" pieniędzy na wynagrodzenie za dodatkowe lekcje przeprowadzone przez nauczycieli.

Zgodne z opinią głównego rzecznika dyscypliny finansów publicznych, wiceministra finansów Leszka Skiby takie rozwiązanie nie jest naruszeniem dyscypliny finansów publicznych. Dyscyplinę naruszałaby wypłata wynagrodzenia nauczycielom za strajk. Wynika to z orzeczenia krakowskiej Regionalnej Izby Obrachunkowej, która przedstawiła interpretację ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Według niej wypłacanie wynagrodzeń nauczycielom w czasie strajku łamie ustawę, więc jest naruszeniem podstaw prawnych wydatkowania środków publicznych.

W analizie prawnej przygotowanej przez Biuro Prawne m.st. Warszawy i przesłanej dyrektorom szkół pod koniec kwietnia podkreślono, że "szkoła nie może wypłacić pracownikowi za okres, kiedy pracownik strajkował. (…) Przez wynagrodzenie należy rozumieć wszystkie elementy wchodzące w skład wynagrodzenia, a zatem (…) 1. wynagrodzenie zasadnicze, 2. dodatki za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny, za warunki pracy …".

Ogólnopolski strajk nauczycieli zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych trwał od 8 do 27 kwietnia. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności.

Autor: Wojciech Kamiński

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
14 1 marek11311

Pogadać każdy może, a nauczyciele jak nie mieli podwyżek tak nie mają całej wypłaty. Walka mrówki z goliatem. Bardzo smutne.

! Odpowiedz
0 15 and00

jeżeli 15% podwyżki uważasz że nno nic, no to nie mieli.
Poza tymi śmiesznymi 15%

! Odpowiedz
5 49 and00

Typowe PO, jak obejść prawo żeby z publicznych pieniędzy zapłacić za prywatne sympatie
Ciekawe czy takie marnotrawienie publicznych pieniędzy nie jest karalne, bo to skandal że pracodawca popiera strajk własnych pracowników, a nie broni interesu publicznego do czego zobowiązuje go prawo
swoją drogą MOTYWACYJNY w wakacje... fajnie to nazwali
Nauczyciele powinni całe wakacje strajkować, albo powinno się ich zwolnić i cały system zbudować od nowa, z nowym pensum, nowymi zasadami, 40 h w szkole, bez dodatków motywacyjnych za wakacje
A jak się nie podoba to przecież tacy specjaliści znajda zawsze prace lżejsza i za lepsze pieniądze.
No chyba że nie, to wtedy trochę nauki, szkolenie i do Biedry

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
27 2 jkendy

A 50 miliardów Kłamczyńskiego na wybory to nie płatność za sympatie? A 500+ bezsensowne rozdawnictwo które nie poprawiło dzietności nawet o promil to nie kupowanie sympatii.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty) odpowiada jkendy

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 15 kyjo odpowiada jkendy

A rozdawanie 80 miliardów to nie rozdawnictwo i kupowanie głosów? PO i spółka mają 80 miliardów do rozdania w swoich programach. Tylko, że nie mają pomysłu skąd wziąć te miliardy, bo na pewno nie z uszczelnienia luki VAT. (Jak sami stwierdzili nie opłaca się)

! Odpowiedz
8 63 eagleeye

To zapytam tak co Rafałek da nauczycielą którzy nie strajkowali ??? Figa z makiem czy może trzykrotną wysokość dodatku motywacyjnego. Bo to co teraz proponują dla strajkujących jest niegrzeczne wobec nie strajkujących

! Odpowiedz
56 8 jasiek2017

Jako typowy wyborca PiSu kup sobie slownik. Chyba uciekales z lekcji przed nauczycielą.

! Odpowiedz
7 76 panwitek

Wspaniałe rządy stołecznej inteligencji, żyć nie umierać.
Za strajk, za brak pracy w celu wykształcenia przyszłych pracowników którzy będą płacili podatki utrzymywali emerytów DODATEK MOTYWACYJNY EXTRA !
Toż to trzeba być genialnym geniuszem. Elyta warszawska daje przykład: nie pracujecie, strajkujcie, dokopcie władzy a będziecie mieć dobrze. I to za czyje pieniadze? Za wasze, drodzy mieszkańcy warszawki. Brawo!
Chyba tylko osobniki o skrajnie niskim iq beą twierdzić, ze to strajk w obronie szkoły i edukacji. Gdy pisałem ze to strajk polityczny nazwano mnie pisowskim trollem. Dajecie rzadzący stolicom przykład także uczniom - po co pracować? Lepiej pożyć za społeczne i państwowe pieniądze . Szkoda że jestem za stary za wyjazd za granice, mogę tylko zachęcać dzieci żeby znalazły sobie przyzwoite miejsce do życia w normalnym kraju. ŻENADA.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 59 lelo1949

Kombinują jak koń pod górę,żeby nie przkombinowali

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.