Socjalizm XXI wieku. SYRIZA punkt po punkcie [300+ obietnic]

analityk Bankier.pl

Wyniki demokratycznych wyborów w kraju, który powszechnie określa się mianem „kolebki demokracji” wprawiły w osłupienie część europejskich polityków, inwestorów i komentatorów. Triumfująca SYRIZA nazywana jest ugrupowaniem lewicowym lub populistycznym, lecz, poza kreśleniem perspektywy wyjścia Grecji ze strefy euro, mało mówi się o szczegółach jej programu. Rzućmy na nie nieco światła.

 „Lewica XXI wieku” – tak nazywa się program, z którym SYRIZA szła do tegorocznych wyborów. W treści obszernego dokumentu znajdziemy obietnice dotyczące niemal każdej dziedziny życia – od broni atomowej po przedszkola, od planu 5-letniego w gospodarce do zakazu GMO. 

- Strategicznym celem Syrizy jest socjalizm, socjalizm z demokracją i wolnością, socjalizm w Grecji, Europie i na świecie, socjalizm XXI wieku – stwierdza lewicowa koalicja na jednej z pierwszych kart swojego programu.

Dalsza narracja prowadzona jest według sprawdzonego wzoru – a) nakreślenie problemu b) wskazanie błędów i winnych (do wyboru: poprzednie rządy, neoliberalizm, kapitalizm, wolny rynek, wielkie korporacje itp.), a następnie c) przedstawienie własnej recepty.

(fot. REUTERS/Alkis Konstantinidis / FORUM)

W mediach do tej pory najczęściej mówiło się o programie Syrizy w kontekście wyjścia ze strefy euro. To tylko jeden z nielicznych jego wątków. Jakie stanowisko nowa siła przewodnia greckiego parlamentu zajmuje ws. Rosji, wydatków na wojsko, sektora bankowego, Kościoła – teoretycznie można te kwestie „wyczuć” (w końcu to koalicja partii lewicowych), jednak lepiej zawsze bazować na konkretach. Tym bardziej, że nie brak niespodzianek.

Oczywiście nikt przy zdrowych zmysłach nie twierdzi, że jakakolwiek partia polityczna po objęciu władzy zrealizuje 100% programu. Poza ograniczeniami prawnymi, czy niedostateczną liczba miejsc w parlamencie zawsze górę wziąć może postawa wyrażona przez pewnego polskiego polityka słowami "Obietnice polityczne wiążą tylko tych, którzy w nie wierzą".

Najpopularniejsze teksty Bankier.pl w 2015 roku

Najpopularniejsze teksty Bankier.pl w 2015 roku

Przez cały rok intensywnie pracowaliśmy na to, aby dzięki naszym tekstom i nagraniom wideo czytelnicy byli bliżej finansów, lepiej je rozumieli i sprawnie zarządzali swoimi majątkami, firmami, oszczędnościami.

Mimo wszystko warto wiedzieć kto stanie się nowym głównym bohaterem greckiego serialu kryzysowego, a na europejskich salonach  zyska (być może) miano europejskiego enfant terrible. Tym bardziej, że wybory parlamentarne w kolejnych krajach UE już za pasem...

Poniższa lista powstała w oparciu o całościowy program partii oraz tzw. „Program z Salonik”, który prezentuje cztery filary odbudowy kraju. Oba dokumenty dostępne są na stronie internetowej SYRIZY.

(Uprzedzam – lista postulatów nie należy do najkrótszych, a mimo to przy jej opracowywaniu zapewne część postulatów pominąłem. Brakujące proszę wskazywać w komentarzach).

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~500mTOALETOWEGO

„Politycy robią NAM dobrze, nie tylko u nas”

A „prosty” GREK na to:

Siedziałem SOBIE na kamieniu, paliłem skręty, a przymnie stał MÓJ osiołek i wóz drewniany pełen arbuzów. I stało się CI na górze, dali MI Marlboro, zamienili osła na Mercedesa.

To teraz dajcie KASĘ na części zamienne !!!, bo osła i wozu już nie mam, a dookoła tylko pełno tylko kamieni.


Wariant Polski:

A „prosty” frankowicz na to:
Siedziałem SOBIE w „Mieszkaniu Komunalnym”, paliłem „POPULARNE”, a przymnie stał MÓJ „MALUCH”. I stało się CI na górze, dali MI Marlboro, zamienili „MALUCHA” na Mercedesa.

To teraz dajcie KASĘ na spłatę kredytu CHF!!!, bo „Malucha” i „Mieszkania Komunalnego” już nie mam, a dookoła tylko pełno „Biedronek”, „Orlików” i BANKÓW.
Wiem, gdzie są pieniądze i stamtąd je wezmę, bo mam gdzieś depozytariuszy i akcjonariuszy

Z poważaniem i socjalistycznym pozdrowieniem
OKO na WASZE rachunki bankowe w SZWAJCARII

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~p23

Warufakis, a seks też za darmo?

! Odpowiedz
0 0 ~miniu111

Tak, powyżej 65 lat.

! Odpowiedz
0 1 ~p23

Puk puk w lepetynke, Grecy.
Tego się nie da czytać.np.sklepy mają mieć 48h tydzień pracy.czyli od 9 do 17, a potem pocałunek w klamkę.

! Odpowiedz
6 5 ~smutneniestety

PIS ich przebił!

! Odpowiedz
0 3 ~zachwycony

rewelacja! Raj na ziemi. Żołnierze w pracy do 15-tej, wojen ma nie być, odejdą więc z NATO. Firmy nie mogą zwalniać, jeśli przynoszą zyski - ciekawe kto je będzie prowadził, bo na pewno nie Grecy, ani nie w Grecji

! Odpowiedz
0 0 ~bartek

Jedynymi ludzmi na swiecie ktorzy przeczytali ten program w calosci sa Pan redaktor i tłumacz ktory to tlumaczyl na polski chyba że to jedna i ta sama osoba.

! Odpowiedz
0 5 ~SONDA

Czy uważasz, MFW wyśle Ryszarda Petru do Grecji?

Zielony - Tak
Czerwony - Nie

! Odpowiedz
2 1 ~smutneniestety

Kaczyńskiego powinien wysłać, nie Petru. Po naukę!

! Odpowiedz
3 2 ~anymous odpowiada ~smutneniestety

petru już przeszkolony przez srosza?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil