REKLAMA
BADANIE

Soboń: Polska powinna pozostać "zieloną wyspą", nie grozi nam recesja

2023-02-01 10:25, akt.2023-02-01 11:20
publikacja
2023-02-01 10:25
aktualizacja
2023-02-01 11:20

Wszystko wskazuje na to, że Polska w 2023 r. pozostanie "zieloną wyspą". W przeciwieństwie do niektórych krajów europejskich nie grozi nam recesja, będziemy mieli wzrost gospodarczy szacowany na 1,7 proc. PKB - powiedział w środę w Studiu PAP wiceminister finansów Artur Soboń.

Soboń: Polska powinna pozostać "zieloną wyspą", nie grozi nam recesja
Soboń: Polska powinna pozostać "zieloną wyspą", nie grozi nam recesja
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

W poniedziałkowym szacunku Główny Urząd Statystyczny poinformował, że Produkt Krajowy Brutto Polski w 2022 r. wzrósł o 4,9 proc. po wzroście o 6,8 proc. w 2021 r.

Soboń ocenił, że wzrost PKB o 4,9 to "bardzo dobry wynik", a polska gospodarka pomimo "trudnego czasu" w latach 2020-2022 związanego z pandemią Covid-19 oraz wojną na Ukrainie jest "cytując klasyka, zieloną wyspą".

"Wszystko wskazuje na to, że Polska tą zieloną wyspą pozostanie również w roku 2023, kiedy zderzymy się już ze spowolnieniem gospodarczym w całej Europie zachodniej, ale my będziemy mieli wciąż wzrost gospodarczy" - powiedział.

Na pytanie o hamowanie gospodarki, które następuje kwartał po kwartale, wiceminister finansów stwierdził, że "to jest dzisiaj oczywiście powszechne zjawisko". Dodał, że Polsce nie grozi recesja w przeciwieństwie do niektórych krajów europejskich, np. Niemiec.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Ten wzrost gospodarczy będzie, my go szacujemy na 1,7 proc. PKB, analitycy są tutaj nieco bardziej ostrożni, ale z wykorzystaniem środków na inwestycje, w szczególności środków z Krajowego Planu Odbudowy uważam, że to jest możliwe, aby ten wzrost gospodarczy sięgał blisko 2 proc." - ocenił.

Soboń zaznaczył, że Polska jest w stanie utrzymać zakładany wzrost gospodarczy m.in. dzięki inwestycjom publicznym, które "wzrosną o około 20 proc. rok do roku".

Wiceminister finansów o inflacji i jej szczycie

Soboń w środę w rozmowie z PAP.PL pytany był m.in. o to, kiedy nastąpi szczyt inflacji. Powiedział, że zgodnie z wcześniejszymi prognozami MF przełom roku oraz jego pierwsze miesiące to "najprawdopodobniej szczyt inflacji".

"Zastrzegamy, że nie wiemy, jak będzie wyglądała rzeczywistość, bo tych zjawisk, które miały miejsce w naszej gospodarce, które nas zaskoczyły w ostatnim czasie, było tak dużo, że takie zastrzeżenie warto poczynić. Więc gdyby nic nadzwyczajnego się nie wydarzyło, to rzeczywiście od marca presja inflacyjna będzie wyraźnie mniejsza" - ocenił.

Soboń zaznaczył, że spadek presji inflacyjnej przełoży się na wolniej rosnące ceny, jednak "wciąż daleko nam oczywiście do tego stanu, który znamy sprzed końca roku 2021". Przypomniał, że średnioroczna inflacja w Polsce 2023 r. według założeń budżetowych ma wynieść 9,8 proc.

Pytany o wzrost bezrobocia, które wg. danych GUS w grudniu wyniosło 5,2 proc. a mdm wzrosło o 0,1 pkt. proc. stwierdził, że nie spodziewa się większych zmian. "Mamy czynniki, które powodują, że rynek pracy wciąż potrzebuje pracowników, więc wzrostu bezrobocia się nie spodziewam" - zaznaczył.

Autor: Adrian Kowarzyk

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
ministerprawdy
Inlacja też nam nie groziła i mieliśmy być zieloną wyspą. Jak wyszło? Tak i tu będzie. Cudów nie ma.
bullman
Czy to jest ta sama zielona wyspa co za Tuska,czy ta jest bardziej zielona?
prawnuk
tzn - wam w rządzie - plus posady dla rodziny - recesja nie grozi
prawnuk
tzn w 2022 mieliśmy spadek płac realnych - ewenement europejski. W niektórych działach spadek był równy poziomowi inflacji - bo pis np nienawidzi Uczelni i edukacji.
simonsoft8
zielony ma związek z tym, że trzeba będzie wprowadzić nowy symbol żałoby po PKB i inflacji
samsza
PO opłaciło zieloną wyspę 2008r. z OFE, pis opłaca ze składek zdrowotnych.
:)
tomkooo
drobna roznica, ze te obligi z ofe to i tak byl dlug ukryty ;) teraz przezeramy prawdziwa kase ;))
prawnuk
soboń w prognozach jest gorszy od jackowskiego.
jpelerj
Pomijając meritum, co Soboń w ogóle może wiedzieć o gospodarce? Płatna reklama rządu. Dosyć żałosne. Przynajmniej to oznaczajcie.
andregru
Chwali się wzrostem PKB a gdzie są te środki skoro się ciągle zadłużamy ? Czy wszystko idzie na program koryto+ i fundacja+ .

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki