REKLAMA
BADANIE

"Niewiarygodnie słaba" konsumpcja prywatna odbija się na PKB Polski. "Polityka pieniężna działa"

Maciej Kalwasiński2023-01-30 10:30, akt.2023-01-30 12:33analityk Bankier.pl
publikacja
2023-01-30 10:30
aktualizacja
2023-01-30 12:33

W całym minionym roku polska gospodarka nadal szybko rosła. Ale z kwartału na kwartał dynamika wzrostu PKB wyraźnie zwalniała. W ostatnim kwartale wynik konsumpcji prywatnej był "niewiarygodnie słaby" - oceniają ekonomiści Banku Pekao.

"Niewiarygodnie słaba" konsumpcja prywatna odbija się na PKB Polski. "Polityka pieniężna działa"
"Niewiarygodnie słaba" konsumpcja prywatna odbija się na PKB Polski. "Polityka pieniężna działa"
fot. Warsaw_By_Drone / / Shutterstock

W 2022 r. PKB Polski był realnie o 4,9 proc. wyższy niż rok wcześniej - wynika ze wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego. To wynik nieznacznie wyższy od oczekiwań analityków (4,8 proc.), ale niższy niż w minionym roku (6,8 proc.).

Bankier.pl na podstawie danych GUS

Z opublikowanych dziś danych GUS wynika, że wzrost gospodarczy napędzały zapasy - odpowiadały za 2,9 p. proc. z 4,9 proc. wzrostu PKB. 1,7 p. proc. dodała konsumpcja prywatna, a inwestycje 0,8 p. proc. Ujemna była kontrybucja eksportu netto (-0,4 p. proc.) i spożycia publicznego (-0,1 p. proc.).

Inwestycje zwiększyły się o 4,6 proc. rdr (najmocniej od 2019 r.), a konsumpcja gospodarstw domowych o 3 proc. rdr (wobec przeszło 6 proc. w 2021 r.).

Dane mają charakter wstępny i mogą być przedmiotem rewizji, zgodnie z polityką rewizji stosowaną w rachunkach narodowych - zastrzega się GUS.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Szybki realny wzrost gospodarczy w warunkach bardzo wysokiej inflacji pompuje PKB Polski. Z szacunków Bankier.pl wynika, że przekracza on 3 biliony złotych.

Bardziej istotne od danych za cały ubiegły rok są informacje na temat kondycji polskiej gospodarki w IV kwartale. Ekonomiści Banku Pekao szacują, że PKB wzrósł o 2,2-2,3 proc. rdr - czyli najwolniej od I kwartału 2021 r.

Interesująco prezentuje się struktura wzrostu. Kontrybucje konsumpcji prywatnej oraz spożycia publicznego były ujemne.  Wzrost w II połowie roku był ciągnięty za uszy przez zapasy i eksport netto" - komentują analitycy Banku Pekao. Konsumpcja gospodarstw domowych spadła o ok. 1,5 proc., a inwestycje wzrosły o przeszło 5 proc. - szacują. Wyliczenia GUS-u poznamy 14 lutego.

Ekonomiści Banku Pekao i ich koledzy z mBanku oceniają na podstawie powyższych danych, że "polityka pieniężna działa". Od października 2021 r. do września 2022 r. RPP podniosła stopy procentowe 11 razy z rzędu, windując stopę referencyjną z 0,1 proc. do 6,75 proc.

Jak wskazuje ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka, największy wpływ na wzrost PKB miał popyt krajowy, ale zaczyna on poważnie gasnąć, co może oznaczać, że I kw. roku może przynieść redukcję popytu. "Poważnie +siadła+ również konsumpcja prywatna. Ten trend będziemy nadał kontynuowali w I kw. obecnego roku" - ocenił Zielonka.

Pozytywnym zaskoczeniem według Konfederacji Lewiatan, jest skala wzrostu inwestycji, które w ciągu roku zwiększyły się realnie o 4,6 proc. Poza inwestycjami wszystkie inne kategorie, które wyszczególnia GUS we wstępnym szacunku mają mniejsze wzrosty niż przed rokiem, nadal występują poważne ryzyka, np. w handlu zagranicznym, że rewizja PKB może być znacząca - dodał Zielonka.

W opinii Jakuba Rybackiego z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, nadchodzące kwartały przyniosą słabsze wyniki. "Dołek spowolnienia przypadnie na I kwartał, gdzie wzrost PKB spadnie poniżej 0,5 proc. W kolejnych dwóch kwartałach wzrost będzie zbliżony do 1 proc." - ocenił.

PIE spodziewa się słabych wyników po stronie popytu krajowego i zagranicznego. "Wysoka inflacja i mniejsza na jej tle skala podwyżek wynagrodzeń sprawiają, że konsumenci w całej Europie wstrzymują się z zakupami dóbr trwałych np. mebli, samochodów czy elektroniki" - zaznaczył ekspert PIE. To odbija się m.in. na kondycji firm przemysłowych - dodał.

"Dane GUS stanowią wsparcie dla naszego scenariusza +miękkiego lądowania+ polskiej gospodarki. Zgodnie z tym scenariuszem dynamika polskiego PKB w 2023 r. wyraźnie obniży się, jednak pozostanie ona dodatnia" - zaznaczyli ekonomiści banku Credit Agricole.

Bank podkreślił, że w strukturze wzrostu gospodarczego w IV kw. na szczególną uwagę zasługuje wyraźne zwiększenie inwestycji. Drugim czynnikiem ograniczającym skalę spowolnienia w IV kw. 2022 r. był również nieznacznie wyższy wkład eksportu netto.

W opinii ekspertów  z banku ING Rafała Beneckiego i Adama Antoniaka, ubiegły rok był udany dla polskiej gospodarki, która kontynuowała post-pandemiczną odbudowę, pomimo wojny w Ukrainie. "Wsparciem koniunktury była poprawa w funkcjonowaniu łańcuchów dostaw oraz napływ uchodźców z Ukrainy" - wskazali. Zwrócili uwagę, że w takim otoczeniu dobrze radził sobie przemysł (wzrost wartości dodanej o 7 proc.) oraz eksport. "Jednocześnie kryzys ekonomiczny i wysoka inflacja spowodowały systematyczne pogarszanie się koniunktury w trakcie roku" - zauważyli. Wyhamował wzrost produkcji usług, "co należy wiązać z silnym wzrostem cen".

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (64)

dodaj komentarz
atyp1
Obligacje - idealny produkt dla emerytów i rencistów, żeby tracili w poczuciu bezpiecznej inwestycji
langdon25
Chyba nikt zdrowo myślący nie oskarża Glapy o prowadzenie jakiejkolwiek polityki

To standuper kartofla i nic ponad to
itso_battlestar_point_g
bierze się za remonty a nie jakąś tam politykę
momotaro
Bardzo dobra informacja. Inflacja będzie szła w dół. Obligy będą hitem 2023 roku.
simonsoft8
obligacje spadają teraz, a wzrost to bardziej marzenie ...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
itso_battlestar_point_g
nie wiem czy ktoś zauważył ale w eksport wygląda bardzo zdrowo szczególnie tendencja orientacji na inne kraje poza niemcami
drabio
Tylko ta polityka pieniężna nie chce zadziałać na inflację a tam jest nada wysoka.
bha
Na obecnym globalnym coraz mocniej zachłannym zapatrzonym jak w obraz na Mamonę i Zyski zmonopolizowanym do bólu furtkowo-sznurkowym rynku krajowa tzw. Stopkowa Polityka pieniężna ma taki wpływ na globalne windowane nie bez celu ceny surowców, ceny walut a potem na windowaną inflację w szczególnie wysoką, detalu a i tym samym na Na obecnym globalnym coraz mocniej zachłannym zapatrzonym jak w obraz na Mamonę i Zyski zmonopolizowanym do bólu furtkowo-sznurkowym rynku krajowa tzw. Stopkowa Polityka pieniężna ma taki wpływ na globalne windowane nie bez celu ceny surowców, ceny walut a potem na windowaną inflację w szczególnie wysoką, detalu a i tym samym na malejące ceny detaliczne ma wpływ jak zeszłoroczny śnieg, deszcz itd. Niestety
itso_battlestar_point_g
a polityka fiskalna ?

Interwencjonizm albo regulacjonizm – stosunki gospodarczo-polityczne, polegające na bezpośrednich interwencjach państwa na rynku. Niekiedy interwencjonizm jest rozumiany jako teoria ekonomiczna zalecająca takowe podejście.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki